Mindfulness jest dla każdego! Kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zacząć

Czym jest mindfulness?

Słowo mindfulness jest najczęściej tłumaczone na język polski jako uważność, uważna obecność lub też pełna obecność

Jon Kabat-Zinn z uniwersystteu w Massachusetts w USA (Kabat-Zinn, 1995) określa mindfulness jako szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę (prawdopodobnie jest to najczęściej cytowana definicja).

To także stan umysłu osiągany poprzez skupienie uwagi na chwili obecnej, przy równoczesnym łagodnym przyjmowaniu i akceptowaniu emocji, myśli i wrażeń zmysłowych. Mindfulness można praktykować poprzez medytację, odpowiednie ćwiczenia i zróżnicowane formy świadomego działania w życiu codziennym i w pracy.

Najbardziej znanym programem jest trening redukcji stresu oparty na uważności (ang. Mindfulness Based Stress Reduction, w skrócie MBSR) stworzony przez Kabata-Zinna. Metodyka jest oparta na świeckich technikach medytacyjnych, które wywodzą się z tradycji buddyjskiej. 

Jak na co dzień praktykować uważność?

Praktyka uważności może się odbywać na wiele sposobów: poprzez jedzenie, picie herbaty, spacer, pływanie, ceramikę, gotowanie, czytanie. Thich Nhat Hanh mówi: „Podczas zmywania naczyń powinniśmy być tylko zmywaniem naczyń”. Oznacza to, że gdy zmywamy naczynia, powinniśmy być w pełni świadomi faktu, że to robimy. Jeśli jesteś tego świadoma/świadomy tego faktu, wszystko, co sprawia Ci radość, może być momentem Twojej praktyki uważności. Wybierz taki sposób, który jest odpowiedni dla Ciebie.

 

Na mnie najbardziej działają: „uważny” spacer, pływanie i kolorowanie. Skupienie pełnej uwagi na tych czynnościach i chwili obecnej sprawia mi ogromną radość i przyjemność. To także genialny relaks dla głowy. 


Niektóre korzyści płynące z regularnej praktyki uważności potwierdzone w badaniach:
– wzrost samoświadomości i świadomość obecności innych ludzi;
– wzrost poczucia spokoju;
– większa równowaga między pracą a życiem prywatnym;
– obniżenie poziomu lęku, niepokoju, stresu, zmęczenia i poirytowania;
– zwiększenie odporności fizycznej i psychicznej;
– wyższy poziom inteligencji emocjonalnej (w tym empatii);
– obniżenie podatności na depresję;
– lepsza intuicja;
większa samoakceptacja;
– poprawa pamięci;
– poprawa koncentracji;
– wyższy poziom zadowolenia z pracy i życia;
– większa kreatywność;
– większa zdolność do jasnego spojrzenia na sytuację.

Praktyczne ćwiczenia

Zachęcam Cię, abyś podeszła/podszedł do poniższych ćwiczeń z ciekawością, otwartością i bez osądzania.

Ćwiczenie 1

W tym ćwiczeniu chodzi tylko o to, aby policzyć, ile oddechów robisz w ciągu minuty.
Przyda się minutnik do mierzenia czasu. Skoncentruj się na swoim oddechu. Włącz odliczanie i zacznij normalnie oddychać. Po minucie zanotuj, ile oddechów wzięłaś/wziąłeś. Możesz pozwolić sobie na wiele minut uważności w ciągu dnia.

Ćwiczenie 2

Oddech to najlepszy sposób na zakotwiczenie się w pełni świadomości. Gdy odczuwasz rozproszenie, po prostu skieruj uwagę na oddech. Podążaj za wdechem i wydechem. Zauważaj, dokąd wędruje Twoja uwaga. Może w Twojej głowie pojawia się jakaś myśl? A może emocja? A może ciało wysyła Ci jakieś sygnały? Zauważ to i łagodnie wracaj do oddechu. 

Ćwiczenie 3

Skup uwagę na jednej rzeczy/czynności jednocześnie.
Jeśli myjesz zęby, miej pełną świadomość tego, że myjesz zęby – i na tym skup całą swoją uwagę. Zauważ, jakie ruchy szczoteczką wykonujesz podczas mycia zębów, jaki odgłos wydaje szczoteczka podczas mycia, jak układa się w Twojej dłoni, jaki smak ma pasta. 

Ćwiczenie 4

Wyjdź na spacer.
Idź swoim zwykłym tempem. Nie przyspieszaj, nie zwalniaj.
Oddychaj równo, dostosowując rytm oddechu do rytmu kroków.
Poczuj swoje ciało.
Poczuj, jak Twoje stopy stąpają po ziemi.
Zdaj sobie sprawę ze swojej postawy.
Unieś głowę.
Poczuj swoje ciało w ruchu.
Z ciała przenieś swoją uwagę na otoczenie.
Zobacz drzewa – ich kolor, wielkość.
Spójrz w niebo – sprawdź, jaką ma barwę, jaki jest układ chmur.
Zauważ ludzi przechodzących obok Ciebie; usłysz ich kroki, głosy.
Poczuj zapachy wokół siebie.
Skoncentruj się na widokach, odgłosach i zapachach.
Bądź obecna/obecny tu i teraz.

Literatura:

  1. Hanh Thich Nhat, Cud uważności. Prosty podręcznik medytacji, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa, 2007.
  2. Kabat-Zinn J., Właśnie jesteś. Przewodnik uważnego życia, Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza, Warszawa, 1995.
Avatar
Bernadetta Gilarska

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI : stoisz przed zmianą swojej ścieżki zawodowej lub drogi życiowej chcesz poznać swoje mocne strony i pełniej wykorzystać swój potencjał szukasz odpowiedzi na to, co jest twoją pasją  chcesz wzmocnić poczucie własnej wartości, pewność siebie i wiarę w siebie potrzebujesz odzyskać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym chcesz realizować się w życiu i pracy zgodnie z własnymi wartościami i ze swoim potencjałem Kim jestem i co robię:  Certyfikowany coach, konsultant kariery, specjalista ds. HR i szkoleń. Jako coach wspieram w procesie zmiany na lepsze. Towarzyszę na drodze odkrywania siebie i życia w zgodzie z własnymi wartościami i ze swoim potencjałem. Pracuję w oparciu o kodeks etyczny i standardy Izby Coachingu. W swojej praktyce łączę różne techniki i metody, które pomagają mi w skuteczny sposób zaprowadzić moich klientów do celu. Posiadam ponad 12 lat doświadczeń pracy z ludźmi w sferze zawodowej i ponad 10 lat aktywnego samorozwoju. Jestem entuzjastką autentyczności, rozwoju osobistego i po prostu życia.     Dlaczego tu jestem: Bo mam potrzebę dzielenia się z Tobą swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami coachingowymi oraz inspirowania do zmiany, którą rozumiem jako umożliwienie pełniejszego realizowania własnego potencjału. Z czego jestem dumna w moim życiu: Z drogi, jaką przeszłam i ciągłego rozwoju. Moje słabości: Inspirujące książki i lody waniliowe :)  Mój sprawdzony sposób na zły humor: Chwila tylko dla siebie, otoczenie siebie troską i sprawienie sobie przyjemności poprzez np. długi spacer, basen, ulubiony serial, inspirującą książkę, pyszne jedzenie. Największa zmiana w moim życiu: Bardzo ważny dla mnie proces zmian został zapoczątkowany 4 lata temu (m.in. przeszłam własny proces coachingowy, uzyskałam certyfikat i licencję coacha, rozpoczęłam własną praktykę coachingową, odeszłam z korporacji, pozbyłam się szkodliwych dla mnie nawyków, zwolniłam tempo życia, wprowadziłam zdrowszy styl życia) i nadal trwa… Przede wszystkim zmienił się mój sposób myślenia i działania co przełożyło się na moje zdrowie oraz życie osobiste i zawodowe. Od tamtej pory staram się świadomie podążać ścieżką swojego serca i żyć w zgodzie z własnymi wartościami.

1 komentarz
  1. Bardzo przydatne. Zauważyłam że dotychczas korzystałam z mindfulness. Potrafię skupić się w tu i teraz- choć niekiedy jest bardzo trudno. Trening czyni mistrza. 🤗

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.