Przejdź do treści

Zmiany w Życiu

Strona główna » Dlaczego nie powinnaś/nie powinieneś mówić swoim dzieciom w co mają się ubierać?

Dlaczego nie powinnaś/nie powinieneś mówić swoim dzieciom w co mają się ubierać?

Nikt nie lubi, kiedy mówi się mu co ma robić. Zwłaszcza nie lubimy, kiedy ktoś mówi nam, jak mamy wyglądać. Nie pałamy entuzjazmem, gdy koleżanka powie nam, że w tej sukience wyglądamy grubo, albo że buty nie pasują nam do reszty stroju. Nawet jeśli robi to w dobrej wierze, mimo wszystko, powinna te uwagi pozostawić dla siebie. Jednak co zrobić w przypadku dzieci? Często zabraniamy im różnych rzeczy: nie wolno Ci chodzić po drzewach, jeść czekolady czy siedzieć całymi wieczorami przed komputerem. O ile wymienione zakazy mają swoje uzasadnienie, bo dotyczą ich bezpieczeństwa i zdrowia, tak w przypadku stroju, brak nam jakichkolwiek powodów, dla których mielibyśmy czegoś dzieciom zakazywać. Czy coś się stanie, kiedy założy rzeczy, które teoretycznie do siebie nie pasują? W najgorszym przypadku inne dzieci je wyśmieją, ale ich świat się przez to nie zawali. Co najwyżej nauczą się nie wychylać i ubierać tak jak inni, albo uodpornią się na krytykę pozostając wierne własnemu stylowi.

Najlepszym sposobem na nauczenie dzieci, jak mają się ubierać jest bycie dla nich przykładem w tej kwestii. Mama, która całe życie chodzi w spodniach nie będzie wiarygodna przekonując córkę, że ma nosić spódniczkę. Tłumaczenie, że będzie to wyrażać jej kobiecość, albo żeby nie ubierała się jak chłopak spełznie na niczym, jeśli mama sama nie wyraża swojej kobiecości, bądź lubi męski styl ubierania. Drugą kwestią jest to, że każdy człowiek, nawet najmniejszy, ma własne upodobania, a z tego kształtuje się jego styl. Nie robimy nikomu krzywdy ubierając się tak czy inaczej. Zaakceptujmy zatem, że dzieci mogą chcieć decydować o swoim wyglądzie. Pozwólmy im na to, bo to jedna z niewielu kwestii, co do której decyzyjność możemy w niemal 100% oddać naszym pociechom.

Dlaczego niemal w 100%? Ponieważ są sytuacje, w których obowiązuje określony strój, niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku. Oficjalne wyjścia – chrzty, komunie, śluby, wesela, pogrzeby. Wizyty w instytucjach kultury – teatry, opery, filharmonie. To najczęstsze okazje, z którymi mamy do czynienia od najmłodszych lat i gdzie panuje określony dress code. W ich przypadku należy dzieciom wytłumaczyć, dlaczego trzeba ubrać się tak, a nie inaczej i co najważniejsze – samemu do tych zaleceń się stosować. Dzieci chętnie naśladują innych, lepiej zatem, aby naśladowały nas, niż influencerów, których obserwują w Internecie.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *