Gold Rush 2015 – epicka wyprawa na Yukon!

Poszukiwani ludzie do ryzykownej wyprawy. Niska płaca, okrutne zimno, miesiące całkowitej, ciągłej ciemności, niebezpieczeństwo, bezpieczny powrót wątpliwy. Sława i honory w przypadku sukcesu.
sir Ernest Shackelton

Na tak sformułowane przez Ernesta Shackeltona ogłoszenie odpowiedziało w 1914 roku aż pięć tysięcy osób. Wierzymy, że dziś jest równie dużo takich ludzi, aczkolwiek przed realizacją marzeń powstrzymuje ich przywiązanie do utartych i łatwych ścieżek „cywilizowanego świata”, które w ostatecznym rozrachunku za często prowadzą do pracowania dla pieniędzy wydawanych wyłącznie na konsumpcję.

Cel projektu:

Celem naszej wyprawy jest udowodnienie, że realizacja szalonych marzeń z dzieciństwa jest możliwa przy odpowiedniej ilości zapału i wytrwałości. Wystarczy zapytać osoby z najbliższego otoczenia czy kiedykolwiek marzyły o byciu żeglarzem, poszukiwaczem złota, bohaterem przemierzającym stepy konno czy zdobywcą szczytów lub jaskiń. Jesteśmy zdania, że większość z nich odpowie – tak. My chcemy im powiedzieć – zróbcie to!

Z takim przesłaniem chcemy dotrzeć do jak najszerszej grupy ludzi. Zrobimy to dzięki cyklowi opowiadań z wyprawy umieszczonemu na blogu, stronie na facebooku, a jak spotka się z zainteresowaniem, wydanemu w formie papierowej. Doskonałym środkiem do propagowania takiej postawy jest też sama promocja naszego projektu umieszczonego na PolakPotrafi.

Celem praktycznym naszej wyprawy jest opalikowanie 3 złotonośnych działek na Yukonie, w pobliżu legendarnych terenów złotonośnych, jednakże w rejonie jeszcze niewyeksploatowanym. Aby tego dokonać wyruszymy ze stolicy Yukonu – miasta Whitehorse i w canoe spłyniemy rzekami Big Salmon i Yukon startując z Quite Lake. Po miesiącu dotrzemy do miejscowości Carmacks, biorącej swą nazwę od odkrywcy złota z 1896 w legendarnym strumieniu Bonanza nieopodal Klondike. Po drodze dokonamy licznych testów strumieni wykazujących obecność skał kwarcowych, które są nieodłącznym elementem procesu tworzenia się złota. W miejscu najbardziej obiecującym „opalikujemy” trzy działki złotonośne, a następnie po rejestracji w lokalnym urzędzie rejestracyjnym wejdziemy w ich posiadanie na prawach dzierżawy z możliwością pozyskania złota z osadów takimi metodami jakie stosowane były sto lat temu. 

O nas:

Członkowie wyprawy to Marta, Tomek i Paweł. Jesteśmy trójką młodych osób w wieku między 25 a 30 lat. Połączyła nas pasja do podróżowania i chęć odkrywania tego co nieznane. Stanowimy zgraną paczkę, a w zasadzie prawie rodzinę, bowiem Tomek i Paweł są braćmi, a Marta i Tomek to para. Ciekawym zbiegiem okoliczności trójkę historycznych odkrywców złota w Klondike, w strumieniu Rabit Creek (później przemianowanym na Bonanza Creek) łączyły podobne relacje.

Marta jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Warszawskiego. Ukończyła filozofię, kognitywistykę i bioetykę. Jej pasje to jazda konna, aikido oraz nauki kognitywne. Gorączką złota zaraziła się od Tomka, który od kilku lat skrupulatnie planuje wyprawę na Yukon. Marta zawsze marzyła aby przeżyć przygodę życia i sprawdzić się w dziczy, gdzie codziennie będzie walczyć o przetrwanie. Spartańskie warunki nie są jej obce, gdyż od lat bierze udział w wielodniowych rajdach konnych. Na wyprawie oprócz wykonywania wszystkich rutynowych czynności członka zespołu jak wiosłowanie, kopanie – będzie dbać o pisemną i fotograficzną dokumentację z wyprawy. Ponadto pragnie poddać próbie swoje polowe umiejętności kulinarne, gdyż na co dzień jest naprawdę świetnym kucharzem.

Paweł jest świeżo upieczonym absolwentem Politechniki Warszawskiej na wydziale fizyki. Jego pasją są podróże i lotnictwo, był pilotem szybowcowym. Praktyczne podejście, spokój oraz zdolności analityczne sprawiają, że w sposób naturalny jest najodpowiedniejszą osobą do zajmowania się stroną logistyczną wyprawy. Zamiłowanie do majsterkowania i szukania nowych rozwiązań napawają pozostałych członków wyprawy nadzieją na szczęśliwy powrót mimo ewentualnych trudności jak na przykład połamane wiosła czy dziura w dnie canoe.

Tomek jest instruktorem nurkowania i aikido choć przez ostatnie kilka lat szukał swojej drogi życiowej realizując się głównie poprzez podróże w różne części świata. Zafascynowany szczególnie strefą borealną odbył dwa lata temu samotną wyprawę na Alaskę i Yukon przechodząc szlak Chilkoot i spływając kajakiem rzeką Yukon. Wyprawa ta, głównie za sprawą spotkanych po drodze ludzi, pozwoliła mu dostrzec, że można żyć z pasją nie porzucając swoich ideałów dla zabezpieczenia aspektów materialnych. Pragnie promować taki styl życia. Zrozumiał także, że prawdziwie wartościowych rzeczy dokonuje się w towarzystwie osób bliskich i przyjaciół. 

 

Dowiedz się więcej i wesprzyj projekt na stronie PolakPotrafi.pl! – https://polakpotrafi.pl/projekt/gold-rush-2015

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.