Czy w obliczu niepowodzeń i trudności można czuć się szczęśliwym? Odpowiedź na tak postawione pytanie zależy od tego, jak zdefiniujemy poczucie szczęścia. Jeśli uznamy, że „szczęście to cieszenie się dniem codziennym, a nie branie codzienności za coś oczywistego”*, być może uda się nam doświadczać radości codziennie, a nie tylko w wyjątkowych okolicznościach.
Jak przestać się przejmować i czerpać z życia więcej radości?
Czerpania radości z życia można się nauczyć. To, jak w danej chwili się czujemy, jest uwarunkowane naszymi myślami. Uważność i praca z własnymi myślami są nie tylko sposobami dbania o własne samopoczucie, lecz także drogą do czerpania radości z życia.
Czemu poświęcasz swoją uwagę?
Choć tytuł artykułu sugeruje, że aby mieć więcej radości życia, należy przestać się przejmować, doświadczenie pokazuje, że osoby potrafiące wzbudzić w sobie radość z życia w niewielkim stopniu wykazują skłonność do zamartwiania się. Koncentrując się na tym, co dla nich istotne, dostarczają sobie pozytywnych bodźców, a jednocześnie ograniczają wpływ czynników osłabiających ich samopoczucie lub działanie. Osoby, które potrafią zadbać o swój dobrostan, nie mają trudności z samomotywowaniem się. W wymagających sytuacjach dostrzegają możliwości i wysiłek ukierunkowują na to, co da się zrobić.
Wszystko jest w Twoich rękach
Twoja radość zależy tylko od ciebie. Twoja radość nie jest zależna od słów czy działań innych; stanowi efekt twoich myśli, emocji i działań.
Jak możesz nauczyć się czerpania radości z życia, nawet jeśli notorycznie przejmujesz się, tworzysz czarne scenariusze, patrzysz na rzeczywistość krytycznym okiem?
Jeśli w powyższym opisie odnalazłeś siebie, zacznij od kilku prostych pytań:
- Czym jest dla MNIE szczęście?
- Co sprawia MI prawdziwą, wewnętrzną radość?
- Kiedy i w jakich konkretnie okolicznościach doświadczyłem jej ostatnio?
Następnie codziennie, krok po kroku ZACZNIJ:
- Doceniać drobne, codzienne przyjemności.
- Robić coś, co sprawia ci radość, co pozwala ci bardziej być sobą, lepiej wyrażać samego siebie, wzrastać.
- Robić coś, co służy innym, co wnosi istotną wartość do ich życia.
- Koncentrować się na tym, co leży w zakresie twoich wpływów, co jest możliwie do zrobienia.
- Odpuszczać rzeczy, które nie zależą od ciebie (akceptuj świadomość, że niektóre rzeczy są poza twoją kontrolą).
Doceń, jak wspaniałe jest Twoje życie
Radość z życia bierze się z uważności i zadbania przede wszystkim o siebie – o własne myśli, uczucia, realizację codziennych zadań w zgodzie ze sobą. Jeśli definiujesz własne szczęście wyłącznie poprzez szczęście innych (dzieci, partnera), jeśli umniejszasz znaczenie własnego szczęścia (własnych potrzeb), nie tylko skazujesz siebie na ciągłe zamartwianie się, lecz także uzależniasz swoje samopoczucie od okoliczności, na które nie masz większego wpływu. Jeśli rezerwujesz uczucie zadowolenia wyłącznie dla zdarzeń wyjątkowych, „doskonałych”, będzie ci trudno czerpać więcej radości w życiu. Twoja radość naprawdę zależy od ciebie. Powodzenia!
*Taką definicją szczęścia posługuje się Marie Kondo, japońska specjalistka od porządkowania i upraszczania życia, autorka książek.