Zmiana, zmiana. Gdzieś z tyłu głowy wiemy, że zmiana w każdym obszarze naszego życia jest nieunikniona. Wiemy też, że na jednej zmianie się zazwyczaj nie kończy, w zasadzie bez względu na to, jaki obszar naszego życia weźmiemy pod uwagę. A jednak często liczymy, że zmiana się nie zdarzy, że choćby omijanie jej myślami spowoduje, że nie nadejdzie.
Praca jest tym obszarem, gdzie myślenie o zmianie powoduje niemalże gęsią skórkę. Tyle mitów narosło wokół szukania pracy. Znam zbyt wiele osób, które nie rozpoczynają poszukiwania pracy z lęku przed tą całą masa negatywnych… – no właśnie, czego? Poszukiwanie pracy jawi się wielu z moich rozmówców jako worek pełen niepowodzeń. Jakby zapytać, co konkretnie się w nim mieści, wyciągają zasłyszane opinie. Doświadczenia innych ludzi. Mgliste. W żaden sposób nie dające się porównać do ich własnych. A jednak negatywne. Kiedy czytam o rynku pracy, słucham informacji, uświadamiam sobie, że zazwyczaj są nam podawane w sposób negatywny: nie ma pracy dla psychologów, rośnie bezrobocie, padają zakłady pracy.
Przecież jest tak, że potrzebujemy tylko jednego konkretnego miejsca pracy – a martwimy się średnią liczbą miejsc pracy w Polsce, zawodami popularnymi w przekroju kraju. Potrzebujemy po prostu wynagrodzenia odpowiadającego naszym oczekiwaniom, a porównujemy się do stu innych stanowisk, lokalizacji, a już najczęściej osób, które zarabiają zbyt mało.
Ile jest wokół Ciebie osób, które jednak myślą o poszukiwaniu pracy pozytywnie, które regularnie zadają sobie pytania: jaki będzie mój kolejny zawodowy krok? Czym chcę się zajmować za kolejne trzy lata? Dokąd dążę na mojej zawodowej ścieżce? Na szczęście ja spotkałam wiele takich osób. Praca z nimi utwierdza mnie w przekonaniu, że tylko od Ciebie zależy, jak podejdziesz do poszukiwania pracy. I w bardzo dużym stopniu to właśnie to podejście jest sprawcą sukcesów i pozytywnych doświadczeń na rynku pracy.
Czy jesteś wśród tych osób? Czy masz wypisaną listę ulubionych pracodawców, u których chcesz pracować? Wiesz, jakie kompetencje jeszcze chcesz rozwijać?
Jeśli tak, to o ileż łagodniej jawi się zmiana. Niesie ze sobą wręcz pozytywne emocje i spełnienie. Staje się czymś oczekiwanym, czego chcemy, czasem nawet nie możemy się doczekać. Pierwszym krokiem na drodze do realizacji planów.
To kiedy zaczniesz pracę nad swoją zmianą?
Moja rada – zacznij zmianę już dziś. Nawet jeśli dotychczas o niej nie myślałaś/myślałeś. Pamiętaj, że podejmowane każdego dnia działania mogą nas przybliżać do naszego wymarzonego celu zawodowego, albo od niego oddalać.
Chcę Cię dzisiaj zachęcić do zastanowienia się, jakie zdania łączą się dla Ciebie z rynkiem pracy. Weź więc kartkę papieru i po jednej stronie napisz te przekonania o rynku i poszukiwaniu pracy, które są pozytywne. Z drugiej te, które są negatywne. I zastanów się, które wolisz.
Niech to będzie Twój pierwszy krok w kierunku myślenia o rynku pracy.
A to już zmiana.
Zacznij już dziś.