Nowy związek – jak się na niego otworzyć?

W idealnym świecie partnerzy, którzy tkwią w nieudanym związku, dochodzą wspólnie do wniosku, że należy się rozstać. Po szczerej rozmowie i ciepłym pożegnaniu zostają przyjaciółmi. Raz na jakiś czas spotykają się, aby porozmawiać o tym, co dobrego zdarzyło się w ich życiu. Niestety, w realnym świecie rozstanie nie zawsze przebiega idealnie, a jego skutki często sprawiają, że nie potrafimy otworzyć się na kolejny związek. 

Jeśli odczuwasz blokadę i nie potrafisz otworzyć się na nowy związek, prawdopodobnie w przeszłości wydarzyło się coś, co wywołuje w tobie taką reakcję. Warto zastanowić się nad przyczynami i sposobami poradzenia sobie z problemem – w końcu niewiele osób lubi być samotnych, a związek zdecydowanie przynosi więcej korzyści niż wad. Być może znalazłaś się w jednej z niżej opisanych sytuacji.

Zostawił cię partner

Związek, na którym ci zależało, rozpadł się, ponieważ twój partner postanowił go zakończyć? Czy partner podał konkretny powód, przez który zdecydował się rozstać z tobą? Warto to przeanalizować, zastanowić się, po czyjej stronie leżała wina. Może po prostu nie pasowaliście do siebie i partner odkrył to po pewnym czasie? Może nie potrafiliście się dogadać? Może któreś z was było w tej relacji zbyt zaborcze? 

Niezależnie od powodu rozstania wyciągnij wnioski i potraktuj je jako wskazówki na przyszłość. Nie obwiniaj siebie. Pamiętaj też, że na pewne czynniki nie masz wpływu. To, że partner cię zostawił, nie oznacza, że kolejny też to zrobi. 

Zakończyłaś związek z ważnej dla ciebie przyczyny

Twój partner do ciebie nie pasował, a jego charakter sprawiał, że wasz związek cię ograniczał? Zapewne rozstanie okazało się najlepszą decyzją. Trwanie w związku, w którym partnerzy nie potrafią się porozumieć lub wzajemnie się ograniczają, nie jest dobrym wyborem. A może partner przez długi czas ukrywał relację z inną osobą? To dla wielu z nas wystarczający powód do rozstania, który sprawia, że tracimy zaufanie do ludzi i albo nie decydujemy się na nowy związek (z obawy przed kolejną zdradą), albo decydujemy, ale stajemy się podejrzliwi wobec partnera. Takie zachowanie nie służy ani nam, ani naszemu związkowi. Niezależnie od tego, co zrobił były parter, nie możemy zakładać, że każda kolejna osoba zachowania się tak samo. Ocenianie innych przez pryzmat byłych partnerów, którzy w stosunku do nas nie zachowali się fair, jest po prostu krzywdzące. Dla niektórych osób receptą na pogodzenie się z przykrymi doświadczeniami z poprzednich związków i oswojenie z przeszłością jest czas. Inni potrzebują popracować nad tym z ekspertem. Warto sobie pomóc, aby dać sobie szansę na kolejny, tym razem udany związek. 

Odeszła osoba bliska twojemu sercu

Zmarła osoba, która była ci naprawdę bliska? To z pewnością nie jest łatwa sytuacja. Po utracie bliskich, których darzyliśmy wyjątkowym uczuciem, nie jest łatwo wrócić do normalnego życia. Dla wielu z nas okres żałoby trwa kilka miesięcy lub lat – dopiero po tym czasie powoli oswajamy się z nową sytuacją. Aby pogodzić się ze stratą bliskiej osoby, często korzystamy z pomocy terapeuty. Najważniejsze, aby nie zostawać samemu z problemem i radzić sobie z uczuciami smutku i straty. Wśród osób, które straciły dawne miłości, wiele decyduje się spędzić w samotności resztę życia. Nie zawsze musi to być jedyna droga – po pogodzeniu się ze stratą i przeżyciu żałoby warto spróbować ponownie zbudować związek i dać sobie szansę na kolejne zauroczenie. 

Bycie w związku – pod warunkiem że jest udany – z pewnością może wnieść wiele dobrego do naszego życia. Dlatego jeśli jedynym powodem, który powstrzymuje nas przed wejściem w nową relację, są doświadczenia z przeszłości, warto się z nimi uporać i otworzyć na nową znajomość. 

Avatar
Joanna Sobieska

Spotkaj się ze mną, jeśli:  - poszukujesz harmonii pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym - odczuwasz potrzebę zmiany zawodowej, ale nie wiesz w jakim kierunku chcesz pójść - jesteś na początku swojej kariery i szukasz najlepszej drogi - odczuwasz potrzebę poprawy jakości relacji w związku, ale nie wiesz jak to zrobić - czujesz, że chcesz coś zmienić w swoim życiu i potrzebujesz kogoś, kto wesprze Cię w tej zmianie Kim jestem i co robię: Jestem coachem specjalizującym się w trzech obszarach: career, work-life balance  i life coachingu. Odkąd pamiętam interesują mnie ludzie - motywy ich działań, emocje i zachowania. Na bieżąco staram się więc poszerzać swoją wiedzę na ten temat. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku socjologia na Uniwersytecie Kardynała Stefa Wyszyńskiego i podyplomowe studia coachingu w Szkole Głównej Handlowej. Nie spoczywam na laurach, na bieżąco zaczytując się w literaturze z zakresu coachingu i psychologii, ze szczególnym uwzględnieniem psychologii społecznej. Od kilku lat jestem także związana z branżą public relations i komunikacją. Na co dzień wykorzystuję swoje umiejętności do budowania wartościowych, trwałych i opartych na zaufaniu relacji. Wartości, którymi kieruję się w życiu to: postępowanie zgodne z samą sobą, uczciwość wobec siebie i innych, wiara w marzenia i ciągła praca nad sobą. Dlaczego tu jestem: ponieważ ten portal to miejsce, w którym są i na bieżąco powstają kolejne ciekawe artykuły, które inspirują do zmiany i zwiększenia samoświadomości. Chcę być tego częścią. Z czego jestem dumna w moim życiu: z małych i dużych zmian, które staram się konsekwentnie wprowadzać w swoje życie Moje słabości: Jak każdy je posiadam, jednak staram się z nimi walczyć Mój sprawdzony sposób na zły humor: spacer z przemyśleniami, które pozwalają rozwiać zły nastrój Największa zmiana w moim życiu: być może właśnie jestem w trakcie jej wprowadzania

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.