Oddychaj z głową!

Czy umiesz prawidłowo oddychać?

Wydaje Ci się, że oddychanie to umiejętność najzupełniej naturalna i nie musisz jej ćwiczyć. Tymczasem rytm Twojego oddechu zmienia się w zależności od nastroju, stanu emocjonalnego, aktualnej sytuacji czy stanu zdrowia. W stresujących sytuacjach oddychasz płytko, a kiedy jesteś zrelaksowany, długość Twojego oddechu automatycznie się wydłuża.

Kontrola oddechu jest jednym z prostych sposobów na radzenie sobie z codziennym stresem, może być również świetną formą medytacji. Ma także wiele innych zalet.

Dlaczego warto świadomie oddychać?

Możesz świadomie kontrolować swój oddech. Dlaczego warto to robić? Oto niektóre z ważniejszych powodów.

Dzięki świadomemu praktykowaniu głębokiego oddychania dwa razy dziennie, Twoje życie jest nie tylko dłuższe, ale ma także lepszą jakość. Prawidłowy oddech wpływa pozytywnie na Twoją równowagę – zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym.

Dzięki prawidłowemu oddychaniu lepiej pracuje Twój układ limfatyczny, usuwasz więcej toksyn z organizmu. Dzieje się tak dlatego, że przy głębokim oddechu nabierasz około dziesięciu razy więcej powietrza niż przy oddechu płytkim. Dzięki temu nie tylko opóźniasz procesy starzenia swojego organizmu, ale także dostarczasz swojemu mózgowi więcej tlenu, który jest niezbędny do jego prawidłowej pracy.

Jak prawidłowo oddychać?

Najpierw powoli przeczytaj poniższy opis i wyobraź sobie po kolei, jak wykonujesz kolejne kroki.

Następnie przejdź do działania i powtórz całość trzy razy.

Jeśli do tej pory nie oddychałeś głęboko, możesz czuć lekkie zawroty głowy. Wówczas przerwij i po chwili wróć do ćwiczenia. Daj sobie czas, aby przyzwyczaić się do takiego sposobu oddychania.

A więc – oddychaj!

Usiądź prosto, ale wygodnie na krześle. Rozluźnij ramiona. Jeśli chcesz, możesz zamknąć oczy.

Połóż delikatnie jedną rękę na splocie słonecznym, drugą na klatce piersiowej.

Wciągnij powietrze nosem do płuc, licząc powoli do trzech. Poczuj, jak Twoja ręka powoli unosi się na klatce piersiowej. Zatrzymaj.

Teraz licząc do trzech, nabierz powietrza do przepony. Poczuj, jak Twoja ręka unosi się powoli na brzuchu.

Zatrzymaj oddech i policz do sześciu.

Teraz, licząc powoli do trzech, wypuść powietrze ustami z przepony, a potem licząc do trzech, wypuść powietrze z płuc. Poczuj, jak Twoja dłoń opada wraz z wydechem na brzuchu, a potem na klatce piersiowej.

Wróć do początku. Wciągnij powietrze nosem do płuc…

Całość powtórz trzy razy.

Oddychaj w ten sposób codziennie rano po obudzeniu i wieczorem przed zaśnięciem.

Już po kilku powtórzeniach powinieneś nabrać odpowiedniej wprawy.

Taki sposób oddychania jest także świetnym wstępem do głębokiej medytacji. Jeśli jeszcze nie próbowałeś medytować – potraktuj tę technikę oddychania jako świetny początek.

Co jeszcze zyskasz dzięki głębokiemu świadomemu oddychaniu?

Poprawi się Twoja koncentracja, zrelaksujesz się, wyciszysz, nabierzesz dystansu, uspokoisz. W dłuższej perspektywie poprawią się Twoja pamięć i koncentracja, półkule Twojego mózgu będą lepiej ze sobą współpracować, Twój układ nerwowy będzie pracował bardziej harmonijnie, a Ty będziesz zrelaksowany każdego dnia.

Więcej technik oddychania i radzenia sobie z codziennym stresem znajdziesz w książce pod tytułem „Od stresu do sukcesu. 9 sposobów na szczęśliwe życie” www.odstresudosukcesu.pl

Avatar
Agata Limanówka

SPOTKAJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI:  Długo i z sukcesem pracujesz w korporacji lub prowadzisz własną działalność i czujesz, że przyszedł czas na zmianę Chcesz rozwinąć własny biznes Twoja kariera zawodowa została przerwana nagle, ze względu na decyzję własną lub pracodawcy i chcesz zyskać motywację do dalszego działania Stoisz dopiero przed wyborem ścieżki zawodowej albo masz niewielkie doświadczenie zawodowe i chcesz zdecydować co robić w życiu Chcesz osiągnąć swoje osobiste cele, pracować nad sobą i świadomie kształtować własne życie Kim jestem i co robię: Jestem coachem kariery (ACC ICF), trenerem rozwoju osobistego i psychologiem biznesu. Przygotowuję się do obrony pracy doktorskiej z zakresu kreowania własnego wizerunku w internecie. Specjalizuję się w prowadzeniu szkoleń z zakresu sprzedaży, obsługi klienta, radzenia sobie ze stresem oraz kompetencji i umiejętności liderskich. Udzielam również konsultacji psychologicznych. Jako coach kariery z przyjemnością pomagam klientom odnaleźć i osiągać satysfakcję z wykonywanej pracy. Pracuję zgodnie ze standardami etycznymi ICF. Dlaczego tu jestem: Jedyną stałą rzeczą jest zmiana, jak mówi Heraklit z Efezu. Zmiana w życiu. Chcę towarzyszyć moim klientom w procesie ich zmian życiowych i czerpać z tego satysfakcję. Szlifować diamenty. Jako coach kariery chcę pomagać klientom porządkować ich działania, aby mogli efektywnie zarządzać swoją karierą, a w efekcie sprawić, aby nadchodzący okres stał się najbardziej satysfakcjonującym etapem ich życia. Z czego jestem dumna w moim życiu: Jestem dumna z tego, że potrafię osiągać swoje cele, a dzięki temu realizować swoje marzenia. Moje słabości: Czasami jestem zbyt aktywna i trudno mi znaleźć chwilę na odpoczynek. Dla przywrócenia równowagi medytuję i znajduję czas tylko i wyłącznie dla siebie. Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: Sprawienie sobie przyjemności poprzez uprawianie sportu, spacer, relaksującą kąpiel, rozmowę z przyjaciółmi, słuchanie muzyki. Największa zmiana w moim życiu: Trudno mi powiedzieć, która ze zmian w moim życiu była największa, bo każda z istotnych zmian była dla mnie ważna. Usamodzielniłam się w wieku 19 lat, chwilę później założyłam swój pierwszy biznes, wiele razy się przeprowadzałam, podróżowałam, założyłam rodzinę… Poza tym edukuję się i uczę przez całe swoje życie, zmieniam się nieustannie. Proces trwa i nigdy się nie kończy. Dla mnie moje życie jest ciągłą zmianą, wyzwaniem, które podejmuję i które uwielbiam.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.