Istotne jest dokładne zaplanowanie działań, które mają doprowadzić cię do miejsca, w którym chcesz się znaleźć, dlatego powinnaś poświęcić temu trochę czasu. Zacznij od zadania sobie pytań: „Po co chcę to zrobić?”, „Dlaczego jest to dla mnie takie ważne?”, „Co dzięki temu osiągnę?”.
Ludzie często nie osiągają swoich celów, bo uświadamiają sobie, że to, co było ich marzeniem, jednak nim nie jest, co więcej – nie jest aż tak ważne, jak początkowo sądzili. Zatrzymują się w połowie drogi i porzucają działania, bo brak im motywacji, aby nadal dążyć do celu. Dlatego istotne jest, aby szczerze odpowiedzieć sobie na powyższe pytania.
Wyobraź sobie że już osiągnęłaś swój cel. Jak się wtedy czujesz? Kto jest obok ciebie? Co dokładnie robisz? Co dzięki temu się zmieniło?
Jeśli to twoja wymarzona sytuacja, która sprawia, że się uśmiechasz, nie pozostaje ci nic innego, jak doprecyzować plan działania i zacząć działać. Konsekwentnie i z determinacją. Z akceptacją dla popełnianych błędów i jednoczesną motywującą siłą do działania mimo pojawiających się przeszkód.
Każdy popełnia błędy. Ludzie, na których dziś patrzymy z podziwem, również doświadczyli wielu niepowodzeń. Mieli jednak w sobie determinację i siłę, aby przeć do przodu. Widzieli swój cel, mieli swoją wizję i swoje „po co” – te elementy górowały nad wątpliwościami i chwilami słabości. Każdy znajdował się kiedyś na początku drogi. 85% ludzi sukcesu zaczynało od zera, bez jakiegokolwiek wsparcia finansowego.
Mając plan, jesteś wyposażona w mapę, która wskaże ci drogę do spełnienia marzeń. Nie bądź dla siebie zbyt krytyczna (zwłaszcza na początku). Postaraj się, aby każdy z etapów dostarczał ci przyjemności w postaci postępującej realizacji i posuwania się naprzód. Doświadczaj i ciesz się tym, że właśnie spełniasz swoje marzenia. Krok po kroku. Że jesteś dalej niż większość osób, które tylko myślą: „Może kiedyś”, „Może za jakiś czas” i stoją w miejscu, na linii startu.
Zapomnij też o perfekcji. Daj sobie przyzwolenie na błędy i wyciągaj z nich wnioski, korygując ewentualnie plan działań. Nie wymagaj od siebie ogromnej mądrości – ona przyjdzie z czasem, gdy nabierzesz doświadczenia.
Dlaczego nie osiągamy swoich celów? Najczęściej z powodu lęków, które sami sobie fundujemy. Boimy się odmowy. Boimy się negatywnej oceny ze strony innych. Boimy się, że coś się nie uda.
Zastanów się teraz nad tym, jak często myślałaś:
– „A jednak mogłam to zrobić…!”;
– „Żałuję, że zabrakło mi odwagi, żeby…”;
– „Trzeba było zaryzykować…!”.
To rodzaj wyuczonego lęku i luksus pozostawania w sferze komfortu, które powodują, że który wciąż stoimy w miejscu, nie wzrastamy i nie rozwijamy się.
Ćwiczenie dla ciebie
Zrób coś nietypowego, co wymaga odrobiny odwagi, szaleństwa, ale też wysiłku z twojej strony. Coś, co wyzwoli nieco adrenaliny i przyspieszy ci puls.
Pomyśl, co to może być? Zabranie rodziny na całodzienny wypad nad jezioro lub w góry? Wskoczenie późnym wieczorem do zimnej rzeki. Nago? Dlaczego nie!
Bez względu na to, co wymyślisz, przełamanie się i doświadczenie czegoś nowego wyzwala w naszym umyśle większą otwartość i odwagę do podejmowania kolejnych działań. Uświadom sobie, że nigdy nie będziesz bardziej gotowa do podjęcia decyzji, niż jesteś teraz. Coś takiego, jak „bycie gotowym”, nie istnieje.
Jeśli kiedykolwiek masz być gotowa, to właśnie teraz
Ćwiczenie
Wypisz rzeczy, które chciałaś w życiu zrobić, a których nie zaczęłaś, bo nie czułaś się wystarczająco „gotowa”.
pomysł: twoja wymówka:
1………………………………………. ………………………………………………..
2………………………………………. ……………………………………………..
3………………………………………. ……………………………………………..
Jak z perspektywy czasu patrzysz na niezrealizowane pomysły? Zastanów się przez chwilę, czy faktycznie były niemożliwe do zrealizowania? A może okazały się niewystarczająco ważne? Co cię powstrzymało?
Wyrażenie „przez chwilę” w poprzednim zdaniu jest bardzo ważne, ponieważ chodzi o wnioski, które nasuną ci się po wykonaniu ćwiczenia, a nie o rozpamiętywanie poprzednich sytuacji. To jest przeszłość, którą się nie zajmujemy. Dzięki chwili refleksji być może przyszłe pomysły zrealizujesz z większym poczuciem siły i wiarą we własne możliwości.
Dlaczego tak ważne jest działanie od razu? Bo gdy pojawią się pomysł, idea, powód, dla których warto zrobić pierwszy krok, twoja motywacja będzie miała największą moc – zanim twój wewnętrzny sabotażysta odradzi ci realizację twojego nowego pomysłu i wskaże zalety pozostania w tym samym miejscu. Kiedy jednak zacznie to robić, przypomnij sobie swoje „po co”; swoją wizję spełnionego marzenia.
Nie pozwól, aby twoje słabości były silniejsze niż twoje marzenia.
To zależy tylko od ciebie. Trzymam kciuki i wiem, że dasz radę.