Wszystko o detoksie narkotykowym: ile trwa, czy boli, gdzie go przeprowadzić?

Detoks, czyli całkowite odtrucie z toksycznych substancji, jest fundamentem poprawnie przeprowadzonego leczenia narkomanii. Wokół detoksu narosło jednak wiele mitów i legend, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, ale są na tyle szkodliwe, że bardzo często powstrzymują osoby uzależnione przed skorzystaniem z profesjonalnej pomocy. Jeśli masz silną motywację do odrzucenia narkotyków i chcesz wrócić do normalnego funkcjonowania bez nich, ale mimo wszystko boisz się detoksu, ten tekst jest dla Ciebie. Poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Jak długo trwa odtruwanie organizmu?

Jeżeli detoks kojarzy Ci się z wielotygodniowym pobytem w zamkniętym pokoju, kaftanem bezpieczeństwa i metalowym łóżkiem wyposażonym w skórzane pasy, to dowód, że jesteś ofiarą szkodliwych stereotypów. Wnętrza ośrodków terapii uzależnień nie przypominają scen z amerykańskich horrorów, tak samo jak współczesne metody leczenia. Co więcej, sam detoks wcale nie trwa tak długo, jak się spodziewasz. Oczyszczanie organizmu w profesjonalnych warunkach w większości przypadków zajmuje jedynie trzy do pięciu dni!

Czy detoks boli?

Jeżeli nad pacjentem będzie czuwał zespół doświadczonych lekarzy oraz pielęgniarek, detoks nie będzie koszmarem. Zadaniem personelu medycznego jest dołożenie wszelkich starań, by odtrucia narkotykowe były jak najmniej bolesne i dojmujące dla osób uzależnionych. W tym celu pacjentom podaje się przepisane przez lekarza prowadzącego leki – środki przeciwbólowe i uspokajające, a także kroplówki z elektrolitami, dzięki którym w efekcie detoksu organizmowi nie grozi wycieńczenie.

Detoks w państwowym czy prywatnym ośrodku?

W naszym kraju funkcjonują zarówno państwowe, jak i prywatne ośrodki odwykowe. Te pierwsze są bezpłatne, ale na rozpoczęcie leczenia w ich przypadku trzeba nieco poczekać. Jeśli zdecydujesz się na prywatny ośrodek, przyjęcie na detoks nastąpi maksymalnie w ciągu kilku dni. Płatne ośrodki mają też inne zalety – liczba pacjentów jest tu mniejsza, dzięki czemu każdy, kto przechodzi detoks, może liczyć na całodobową opiekę. Wnętrza pokoi w prywatnych ośrodkach nie przypominają wieloosobowych sal szpitalnych, ale pokoje hotelowe o wysokim standardzie.

Czy można przeprowadzić detoks samemu?

Wielu narkomanów odczuwa nie tylko strach, ale i wstyd przed sięgnięciem po pomoc. Czują się wyobcowani i niezrozumiani przez społeczeństwo, nierzadko mają też objawy depresji. Niektóre z osób uzależnionych próbują więc oczyścić organizm na własną rękę, w domowych warunkach. Ta metoda często okazuje się nieskuteczna. Co więcej, jest też bolesna i zwyczajnie groźna dla zdrowia. Jeśli podejmiesz decyzję o detoksie, dla własnego dobra i komfortu skontaktuj się z jednym z ośrodków odwykowych.

Czy sam detoks wystarczy do zerwania z nałogiem?

Detoks jest jedynie początkiem terapii. Bez uleczenia ciała trudno jest leczyć psychikę, a ta w przypadku uzależnienia jest najważniejsza. Po oczyszczeniu organizmu z narkotyków czeka Cię więc kilkutygodniowa terapia pod okiem doświadczonych psychoterapeutów i psychologów.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.