Wyobraź sobie, że znajdujesz się w takim momencie swojego życia, w którym absolutnie nie masz pojęcia, co dalej. Nie wiesz, co robić, nie wiesz, czego chcesz i o co Ci tak naprawdę chodzi. Nie wiesz, co Cię cieszy i czym chcesz się zająć. Taki stan rzeczy może dotyczyć różnych dziedzin Twojego życia – pewnie przede wszystkim życia zawodowego czy np. zainteresowań.
Bardzo możliwe, że wcale nie musisz sobie tego wyobrażać. Nie oszukujmy się, chyba każdy z nas miał w swoim życiu momenty takich wątpliwości. To zupełnie normalny stan, ale tkwienie w nim przez długi czas nie należy ani do przyjemnych, ani do pożytecznych i rozwijających. Zazwyczaj w takich momentach ludzie myślą, że stoją przed koniecznością podjęcia poważnej, przełomowej decyzji, że muszą wreszcie coś postanowić, na coś się zdecydować. No cóż, tak pewnie byłoby najlepiej. Ale gdyby to było takie łatwe, to pewnie nie tkwiliby w tym martwym punkcie. Jak podjąć decyzję, kiedy kompletnie nie wiesz, co byłoby najlepsze w danej sytuacji? Moja odpowiedź brzmi: zawsze można eksperymentować.
Co znaczy „eksperymentować”? Pewnie na myśl o tym słowie zaczynają się w Tobie pojawiać pierwsze wątpliwości – „nie mam czasu na głupoty, muszę coś przedsięwziąć, coś w końcu osiągnąć, działać w jasno określonym kierunku”. Może i racja, ale przecież nie wiesz, jaki to kierunek.
Eksperymenty – jako metoda aktywnego wypróbowywania nowych wzorców zachowań – są stosowane z powodzeniem w psychoterapii, przede wszystkim poznawczo-behawioralnej. Pacjent uczy się nowych zachowań, a wyniki eksperymentu są przez niego poddawane ocenie, która pozwala na wysnucie wniosków. Podobną metodę możesz wykorzystać w swoim życiu.
Zamiast rozpaczliwie próbować podjąć decyzję życia, która nagle zmieni wszystko, przeprowadź eksperyment lub szereg eksperymentów. Eksperymentowanie to próbowanie nowych rzeczy i rozwiązań, co jest szczególnie pomocne w momentach poczucia, że doszło się do ściany i nie wiadomo, co dalej. Na czym miałoby polegać takie eksperymentowanie?
Nie namawiam do rzucenia wszystkiego i beztroskiego oddawania się robieniu co chwilę czegoś innego, zamiast np. normalnej pracy na etacie. Chodzi o to, aby próbować czegoś nowego niejako obok swoich głównych obowiązków, np. po godzinach pracy, a dopiero kiedy wyniki Cię usatysfakcjonują, wprowadzać większe zmiany – np. zmienić zawód, rozszerzyć działalność o jakąś nową dziedzinę itp. Twój eksperyment powinien być czymś na niewielką skalę, niezobowiązującym, co nie znaczy, że nie powinieneś się starać. Tylko przykładając się do tego, co robisz, otrzymasz prawdziwy wynik. Możesz zapoznać się z czymś nowym w obszarze, w którym już działasz, jak i sprawdzić coś z zupełnie innej beczki. Zawsze jednak niech będzie to coś, czego jeszcze nie próbowałeś, abyś mógł się rozwijać. Eksperymenty są po to, by zastanowić się, czy dana aktywność/działalność/rozwiązanie Ci się podoba, czy do czegoś Ci się przyda, czy warto włączyć ją do swojego życia. Możesz takich eksperymentów przeprowadzić wiele i każdy z nich ocenić pod kątem użyteczności dla samego siebie.
Co jeszcze dostajesz dzięki eksperymentowaniu? Otwierasz się na zewnątrz. Twoja decyzja odnośnie tego, co dalej, nie opiera się tylko na własnych przemyśleniach wewnętrznych lub radach najbliższego otoczenia. Testowanie rzeczywistości często wiąże się ze spotykaniem nowych ludzi, a nowi ludzie to nowe inspiracje, inne spojrzenie na Twoje pomysły i nowe źródło informacji. Każdy rezultat badania jest dla Ciebie cenną informacją. Może potwierdzić Twoje założenia, ale przecież wcale nie musi. I co wtedy? Nic, to przecież też wskazówka. Nie ma tutaj porażki – jest tylko wynik eksperymentu. Eksperyment nie zobowiązuje Cię do niczego. Jeżeli jakaś nowa rzecz Ci się nie spodoba, zawsze możesz się z niej wycofać.
Eksperymentowanie wydaje się czymś banalnym, ale często zapominamy, że możemy coś tak prostego wykorzystać w trudnej sytuacji, zamiast dokonywać zmian na oślep i stawiać wszystko na jedną kartę.