12 sposobów, które pomogą Ci mniej martwić się opinią innych – Część 2

Ostatnio na blogu Dobra zmiana (@dobrazmianadlaciebie) opublikowałam film rysunkowy pt.: „Jak się mniej martwić”. Temat ten poruszył sporo osób, szczególne punkt mówiący o tym, jak się mniej martwić opiniami innych, zwłaszcza gdy nie mają wiele wspólnego z prawdą. Można pomyśleć, że „to jego problem”, ale trudniej to poczuć. Serce wie swoje i jeśli boli, to boli. Jednak nie jesteś skazany na impuls. Możesz wypracować sposoby, które pomogą Ci nawet w takich sytuacjach zachować spokój.

Sposoby radzenia sobie z negatywnymi odczuciami pod wpływem opinii innych osób można podzielić na 3 obszary:

1) działania związane z rozładowaniem sytuacji,

2) praca nad zmianą przekonań na temat sytuacji,

3) wzmocnienie siebie w kontekście reagowania na trudne sytuacje.

Dziś skupię się na obszarze związanym z pracą nad zmianą przekonań.

Praca nad zmianą przekonań to dobry sposób poradzenia sobie z trudną sytuacją w chwili, gdy masz niepełny obraz sytuacji lub tendencję do widzenia świata czarno-białym. W jaki sposób możesz zmienić perspektywę patrzenia na wydarzenie?

Oto 3 działania w tym kierunku. Sprawdź, czy mogą się Tobie przydać. Daj znać, co robisz, aby nie martwić się opiniami innych.

  1. Ustal źródło krytyki

Siła opinii może się zmniejszyć w zależności od tego, od kogo pochodzi. W filmie pt.: „Jak się mniej martwić” przedstawiłam koło podzielone na 4 części, dzięki którym możesz przeanalizować, czy dana opinia pochodzi od osoby, która jest dla Ciebie: ważna (np. parter), mniej ważna (np. kolega z pracy), obca (np. pani w sklepie); lub od osoby, której nie cenisz (np. kogoś, kto działa w duchu innych wartości niż Ty). Pomyśl, czy nie denerwują Cię osoby, które działają zupełnie inaczej niż Ty lub mają ograniczoną wiedzę na Twój temat. Zastanów się na ile ich opinia jest wiarygodna i czy warto się nią przejmować.

  1. Zmień perspektywę

Twoje emocje wynikają z tego, co myślisz o sytuacji. Na każde zdarzenie możesz spojrzeć pod innym kątem i zmienić jego znaczenie. Możesz do tego wykorzystać 4 pytania: Przed czym ostrzega mnie ta sytuacja? Jaką mi daje korzyść? Co wnosi nowego? Czego mnie uczy?

Możesz też zweryfikować swoje przekonania. Jeśli emocje wzbudza współpracownik, który odchodząc z pracy, mówi na Twój temat negatywne opinie, Twoje emocje mogą wynikać z faktu, że przestałeś czuć się bezpiecznie w zespole i ufać swojemu szefowi. Nie poparł jednoznacznie Twojej opinii, szukał dodatkowych informacji u osób trzecich, masz wrażenie, że ta sytuacja wpływa na inne zadania, boisz się, że opinia pójdzie za Tobą „wszędzie”. Trudno się dziwić, że się martwisz. Gdybyś jednak pomyślał, że masz wyważonego szefa, który przed podjęciem decyzji chce poznać sytuację z różnych stron, nie ceni opinii rzucanych przez pracowników, którym „na niczym już nie zależy”, a osoba, która odeszła, miała konflikty w poprzednich miejscach pracy i z innymi członkami zespołu, ponadto zespół widzi Twój wkład i chęć porozumienia, być może byłbyś spokojniejszy. Gdy opadną emocje, poszukaj informacji, które pomogą Ci zobaczyć problem na nowo: porozmawiaj z szefem, kolegą, pomyśl o przykładach działań świadczących o tym, że Twój problem nie jest czarno-biały. Spojrzyj na sytuację oczami innej osoby z zespołu (sekretarki, szefa, odchodzącego pracownika), a Twoja perspektywa i zrozumienie sytuacji będą pełniejsze.

  1. Odpuść

Większą siłą jest czasem odpuścić niż brnąć w emocje, które nic dobrego nie dają. Nie chowaj urazy. Popatrz na sytuację z innej perspektywy. Czy wiedząc, że za chwilę zginiesz w wypadku samochodowym, martwiłbyś się tą sytuacją? Jeśli nie, to czy musisz czekać na takie wydarzenie, aby zmniejszyć jego siłę?

Za tydzień kolejne sposoby radzenia sobie z negatywnymi opiniami innych.

Chciałbyś się mniej martwić? Jeśli interesuje Cię ten temat, chciałbyś go pogłębić w ramach bezpłatnego szkolenia, zapraszam Cię do kontaktu. Wypełnij ankietę, dzięki której poznam Twoje potrzeby i w oparciu o nie przygotuję szkolenie. Jeśli chcesz wziąć udział w testowym, bezpłatnym szkoleniu „Jak się mniej martwić” opartym o m.in. Twoje doświadczenia, podaj na końcu ankiety swój adres e-mail. Tworzę grupę, dzięki której szkolenie pomoże m.in. spokojniej podchodzić do różnych opinii na swój temat. Swoją decyzję możesz zmienić na każdym etapie przygotowywania szkolenia. W ramach podziękowania za Twój czas chętnie udostępnię Ci mini-szkolenie „Mapa marzeń mapa celów”, które pozwoli Ci planować i realizować cele w zgodzie z Tobą. Szczegóły znajdziesz na końcu ankiety.

12 sposobów, które pomogą Ci mniej martwić się opinią innych – Część 1

Avatar
Justyna Dawiskiba-Spaleniak

Kim jestem i co robię: Przede wszystkim jestem mamą Oli i Patryka oraz żoną, a z zawodu i pasji również psychologiem, trenerem, HR Business Partnerem. Po godzinach inspiruję innych do zmian w życiu osobistym i zawodowym prowadząc blog Dobra zmiana. Od 10 lat pracuję jako coach (ICC oraz coach kryzysowy II stopnia) z kadrą menadżerską oraz osobami prywatnymi. Wierzę, że nic nie dzieje się bez przyczyny i to my nadajemy znaczenie życiu. To nastawienie pomaga mi w pokonywaniu różnych zawirowań życiowych. Ukończyłam psychologię na Uniwersytecie w Berlinie oraz studia podyplomowe Zarządzanie Kadrami we Wrocławiu. Przez rok miałam okazję również poszerzać swoją wiedzę na Uniwersytecie w Cardiff i wciąż się uczę czegoś nowego. Kocham podróże. Najchętniej wybieram się na własną rękę tam, gdzie przyroda i człowiek są w swoim naturalnym otoczeniu i gdzie nie wiadomo do końca, co wyłoni się zza zakrętu. Dlaczego tu jestem? Pociąga mnie różnorodność. Spotkania z ludźmi, wymiana myśli, pisanie artykułów – to lubię i tego szukam. Bardzo bym chciała, aby na polskiej ulicy było więcej uśmiechu. Jeśli choć jedna osoba po opuszczeniu tego portalu będzie pozytywniej nastawiona do siebie i świata, będę szczęśliwa. Z czego jestem dumna w moim życiu: Jestem dumna z mojej wspaniałej rodziny, dzieci i wspólnego domu, jaki tworzymy. Moje słabości: głos i muzyka Michała Bajora. Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: pełne skupienie na jednej czynności i muzyka. Największa zmiana w moim życiu: Śmierć Taty. Dużo później dowiedziałam się, że wszystkie najważniejsze zmiany w moim życiu zaczęły się w tym właśnie dniu.

1 komentarz
  1. Dziękuje za pomocne i cenne uwagi które staram się wykorzystywać w codziennym życiu. Szkolenie dotyczące opiniowania przez innych i frustracje z tym związane – chętnie bym wziął udział. Dziękuje

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.