Jak żyć zdrowo?

Teoretycznie wszyscy wiemy, co to znaczy zdrowo żyć. Jak jest naprawdę, pokazuje praktyka każdego z nas.

Czy wiecie, że jeszcze do niedawna zdrowie określano wyłącznie jako brak choroby? Pojęcie zdrowego stylu życia pojawiło się dopiero w 1947 roku, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdefiniowała zdrowie człowieka jako równowagę między sferami fizyczną, umysłową i społeczną. Od tego momentu zaczął się rozwijać ruch „dobrego samopoczucia”.

Idąc tą ścieżką, każdy może poszukać dla siebie zdrowej praktyki, tak aby składowa naszego życia nie była modą czy kopią innych, lecz świadomą drogą, która prowadzi do dobrego, szczęśliwego i zdrowego życia. Skrajności nie są dobre dla nikogo, dlatego stworzenie indywidualnego balansu między wszystkimi sferami zaprocentuje, jeżeli porządnie się do tego przyłożymy. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby i inny potencjał, więc trudno kopiować coś, co jest niepowtarzalne. Najważniejsza jest świadomość siebie i tego, czego MY tak naprawdę potrzebujemy. Zgodnie z powiedzeniem „jedyna stała w życiu to zmiana”, nie należy trwać w raz ustalonych ryzach. Zmieniamy się, dlatego równowaga będzie uzależniona od aktualnych potrzeb czy etapu naszego życia.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Biorąc pod uwagę sferę fizyczną, bezdyskusyjną kwestią jest odżywianie. Nie ma przesady w powiedzeniu: „Jestem tym, co jem”.

Wiemy dobrze, co szkodzi naszemu organizmowi i czego powinniśmy unikać. Dietetycy zgodnie powtarzają, że należy przyjmować wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze w zależności od płci, wieku, wykonywanej pracy oraz aktywności fizycznej, a także unikać produktów, które nam szkodzą: alkoholu, słodyczy, napojów gazowanych i wysokoprzetworzonych pokarmów. W zdrowej diecie nie ma też mowy o częstym jedzeniu w barach czy fast foodach. Posiłki najlepiej przygotowywać samemu z naturalnych i nieprzetworzonych produktów. Niezmiernie ważne są regularność jedzenia i pięć posiłków dziennie – żeby być szczupłym, trzeba jeść! Dbajmy także o estetykę dań oraz towarzystwo, które okażą się dla nas dodatkowymi korzyściami w postaci endorfin szczęścia.

Aktywność fizyczna – styl życia bardzo się zmienił w ostatnich latach. Choć nasze ciało stworzone jest do bycia w ruchu, większość czasu spędzamy przed komputerem, telewizorem lub w samochodzie. Jeśli chcemy prowadzić zdrowy styl życia i uniknąć wielu chorób – koniec z wymówkami, że brakuje nam czasu na sport! Nie musi to być modny rodzaj ruchu z mnóstwem gadżetów, podobnie jak nie trzeba od razu wyciskać siódmych potów na siłowni. Próbujmy znaleźć taką aktywność, która sprawi nam radość i będzie dopasowana do naszych możliwości i predyspozycji. Tak długo szukajmy wewnętrznej motywacji, aż złapiemy bakcyla i wyrobimy nawyki, a ruch do tego stopnia stanie się nieodłączną częścią naszego dnia, że przestaniemy szukać wymówek. 

Kolejny element to właściwe podejście do życia, czyli między innymi relacja z samym SOBĄ, życie w harmonii, bez wewnętrznej walki. Jest to najtrudniejszy, a jednocześnie najważniejszy punkt do zrealizowania. Polega na stawianiu sobie realnych celów, cieszenia się z tego, co zrobiliśmy, dostrzegania pozytywnych stron w każdej sytuacji i radzenia sobie z porażkami. Wcielanie w życie opisanych wyżej filarów jest procesem długotrwałym i niełatwym, ale jeśli nam się uda, nasze życie zmieni się na lepsze. Ważne jest to, czy dbamy o siebie poprzez małe, ale codzienne przyjemności; czy potrafimy się zatrzymać, zdobyć na refleksję; czy potrafimy odpoczywać, nic nie robiąc (nie chodzi o lenistwo); czy dajemy sobie zgodę na to, co osiągnęliśmy, bez poczucia winy; czy mamy w sobie wdzięczność… Można tak wymieniać bez końca. 

Uczmy się radzić sobie z długotrwałym stresem, ponieważ jego skutki mogą się okazać groźne dla zdrowia. Przewlekły stres nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca i inne choroby cywilizacyjne, lecz także znacząco osłabia zdrowie psychiczne. W jego zwalczaniu pomogą ćwiczenia relaksacyjne, medytacja, zdrowe myślenie i przekonania, dzięki którym zmniejszysz poziom lęku i zmęczenia psychicznego, a także zwiększysz stabilność emocjonalną.

Zrobienie przeglądu technicznego samochodu na pewno nam nie umyka, dlatego w trosce o siebie nie zapominajmy o badaniach profilaktycznych. Najprostsze – badanie krwi i morfologię – niezależnie od wieku wykonujmy raz w roku. Pozostałe, bardziej specjalistyczne – w zależności od wskazań.

Relacje to kolejny ważny punkt w naszym życiu. Bycie w relacji z drugim człowiekiem to nie tylko jedna z naszych podstawowych potrzeb, lecz także istotny element w każdej płaszczyźnie życia: partnerskiej, rodzinnej, osobistej, towarzyskiej i biznesowej. Dobre i wspierające relacje z innymi ludźmi sprawiają, że nasze życie staje się bardziej satysfakcjonujące i szczęśliwe, dlatego warto rozwijać w sobie umiejętności budowania dojrzałych relacji.

Zawsze jest dobry moment na zatrzymanie się, spojrzenie z dystansu na swoje życie i zastanowienie się, jak naprawdę chcemy je ułożyć. Często takim momentem staje się choroba, ale przecież nie musimy na nią czekać. Jeżeli pragniesz zmiany, zastanów się, co to oznacza. Jak żyjesz teraz, a jak chcesz żyć? Co sprawi, że twoje życie stanie się zdrowsze i szczęśliwsze? Ważne jest, żebyś zauważył, że tego chcesz, bo to oznacza, że już jesteś w zmianie…

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Avatar
Monika Bar

Spotkaj się ze mną, jeśli:  Masz ochotę na zmianę w swoim życiu. Chcesz zacząć świadomie żyć zachowując równowagę. Zdrowszy styl życia jest ci bliski, ale nie wiesz od czego zacząć. Zamierzasz zmienić swoje niezdrowe nawyki, zachowania czy przekonania związane z odżywianiem i nie tylko. Chcesz przestać się odchudzać, a mimo to zadbać o sylwetkę i zdrowie. Musisz zmienić styl życia i odżywiania ze względu na stan zdrowia, a jesteś w oporze. Chcesz być aktywny w życiu, a ciągle wybierasz kanapę. Dopada Cię stres i nie wiesz jak sobie z nim poradzić, szukasz spokoju i wyciszenia. Kim jestem i co robię :  Zmiany w życiu to część mnie. Jedne przechodziły gładko w moim życiu, innym bardzo się opierałam. Jestem przede wszystkim praktykiem, moje doświadczenia zbudowały mnie i doprowadziły do miejsca w którym jestem. Równowaga w życiu interesuje mnie najbardziej. Doceniam potencjał jaki mam w sobie i dzielę się nim, początkowo z bliskimi czy znajomymi osobami, a teraz z każdym, kto chce się rozwijać i bezpiecznie przejść przez proces zmian. W przeszłości pracowałam w obszarach związanych z zarządzaniem, byłam blisko ludzi. Obecnie z wykształecenia i zamiłowania jestem coachem zdrowia i żywienia oraz pracuję z wszystkimi, którzy chcą być jak najdłużej zdrowi i pełni życia. Współpracuję także z osobami, które muszą dokonać zmian w życiu ponieważ wymusza to ich stan zdrowia. Fascynuje mnie holistyczne podejście do człowieka oraz wpływ stylu życia na zdrowie i poczucie szczęścia. Dlaczego tu jestem:  Chcę pomagać ludziom towarzysząc im w zmianach, które doprowadzą ich do zdrowszego i  świadomego życia. Z czego jestem dumna w moim życiu:  Jestem dumna z drogi jaką przebyłam i którą cały czas odkrywam i się nią upajam, z siebie i swojej rodziny, stylu życia jaki wiodę. Moje słabości  Niezaspokojona ciekawość ludzi, nowych miejsc, doświadczeń, wiedzy. Mój sprawdzony sposób na zły humor:  Bycie szczególnie dobrym dla siebie, wsłuchanie się w siebie i zrobienie tego, czego naprawdę potrzebuję w danym momencie. Największa zmiana w moim życiu:  Największa zmiana nastąpiła gdy poznałam jak naprawdę kochać siebie, zatroszczyłam się o swoje „wewnętrzne dziecko”. Jednocześnie wkroczyłam na drogę duchową, ale także odkryłam jak ciało jest powiązane z psychiką. Dało mi to niesamowitą wolność i poczucie spełnienia.  

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

[ivory-search id="5517" title="Default Search Form"]