Jak żyć zdrowo?
jak-zyc-zdrowo

 

Teoretycznie wszyscy wiemy, co to znaczy zdrowo żyć. Jak jest naprawdę, pokazuje praktyka każdego z nas.

Czy wiecie, że jeszcze do niedawna zdrowie określano wyłącznie jako brak choroby? Pojęcie zdrowego stylu życia pojawiło się dopiero w 1947 roku, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdefiniowała zdrowie człowieka jako równowagę między sferami fizyczną, umysłową i społeczną. Od tego momentu zaczął się rozwijać ruch „dobrego samopoczucia”.

Idąc tą ścieżką, każdy może poszukać dla siebie zdrowej praktyki, tak aby składowa naszego życia nie była modą czy kopią innych, lecz świadomą drogą, która prowadzi do dobrego, szczęśliwego i zdrowego życia. Skrajności nie są dobre dla nikogo, dlatego stworzenie indywidualnego balansu między wszystkimi sferami zaprocentuje, jeżeli porządnie się do tego przyłożymy. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby i inny potencjał, więc trudno kopiować coś, co jest niepowtarzalne. Najważniejsza jest świadomość siebie i tego, czego MY tak naprawdę potrzebujemy. Zgodnie z powiedzeniem „jedyna stała w życiu to zmiana”, nie należy trwać w raz ustalonych ryzach. Zmieniamy się, dlatego równowaga będzie uzależniona od aktualnych potrzeb czy etapu naszego życia.

Biorąc pod uwagę sferę fizyczną, bezdyskusyjną kwestią jest odżywianie. Nie ma przesady w powiedzeniu: „Jestem tym, co jem”.

Wiemy dobrze, co szkodzi naszemu organizmowi i czego powinniśmy unikać. Dietetycy zgodnie powtarzają, że należy przyjmować wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze w zależności od płci, wieku, wykonywanej pracy oraz aktywności fizycznej, a także unikać produktów, które nam szkodzą: alkoholu, słodyczy, napojów gazowanych i wysokoprzetworzonych pokarmów. W zdrowej diecie nie ma też mowy o częstym jedzeniu w barach czy fast foodach. Posiłki najlepiej przygotowywać samemu z naturalnych i nieprzetworzonych produktów. Niezmiernie ważne są regularność jedzenia i pięć posiłków dziennie – żeby być szczupłym, trzeba jeść! Dbajmy także o estetykę dań oraz towarzystwo, które okażą się dla nas dodatkowymi korzyściami w postaci endorfin szczęścia.

Aktywność fizyczna – styl życia bardzo się zmienił w ostatnich latach. Choć nasze ciało stworzone jest do bycia w ruchu, większość czasu spędzamy przed komputerem, telewizorem lub w samochodzie. Jeśli chcemy prowadzić zdrowy styl życia i uniknąć wielu chorób – koniec z wymówkami, że brakuje nam czasu na sport! Nie musi to być modny rodzaj ruchu z mnóstwem gadżetów, podobnie jak nie trzeba od razu wyciskać siódmych potów na siłowni. Próbujmy znaleźć taką aktywność, która sprawi nam radość i będzie dopasowana do naszych możliwości i predyspozycji. Tak długo szukajmy wewnętrznej motywacji, aż złapiemy bakcyla i wyrobimy nawyki, a ruch do tego stopnia stanie się nieodłączną częścią naszego dnia, że przestaniemy szukać wymówek. 

Kolejny element to właściwe podejście do życia, czyli między innymi relacja z samym SOBĄ, życie w harmonii, bez wewnętrznej walki. Jest to najtrudniejszy, a jednocześnie najważniejszy punkt do zrealizowania. Polega na stawianiu sobie realnych celów, cieszenia się z tego, co zrobiliśmy, dostrzegania pozytywnych stron w każdej sytuacji i radzenia sobie z porażkami. Wcielanie w życie opisanych wyżej filarów jest procesem długotrwałym i niełatwym, ale jeśli nam się uda, nasze życie zmieni się na lepsze. Ważne jest to, czy dbamy o siebie poprzez małe, ale codzienne przyjemności; czy potrafimy się zatrzymać, zdobyć na refleksję; czy potrafimy odpoczywać, nic nie robiąc (nie chodzi o lenistwo); czy dajemy sobie zgodę na to, co osiągnęliśmy, bez poczucia winy; czy mamy w sobie wdzięczność… Można tak wymieniać bez końca. 

Uczmy się radzić sobie z długotrwałym stresem, ponieważ jego skutki mogą się okazać groźne dla zdrowia. Przewlekły stres nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca i inne choroby cywilizacyjne, lecz także znacząco osłabia zdrowie psychiczne. W jego zwalczaniu pomogą ćwiczenia relaksacyjne, medytacja, zdrowe myślenie i przekonania, dzięki którym zmniejszysz poziom lęku i zmęczenia psychicznego, a także zwiększysz stabilność emocjonalną.

Zrobienie przeglądu technicznego samochodu na pewno nam nie umyka, dlatego w trosce o siebie nie zapominajmy o badaniach profilaktycznych. Najprostsze – badanie krwi i morfologię – niezależnie od wieku wykonujmy raz w roku. Pozostałe, bardziej specjalistyczne – w zależności od wskazań.

Relacje to kolejny ważny punkt w naszym życiu. Bycie w relacji z drugim człowiekiem to nie tylko jedna z naszych podstawowych potrzeb, lecz także istotny element w każdej płaszczyźnie życia: partnerskiej, rodzinnej, osobistej, towarzyskiej i biznesowej. Dobre i wspierające relacje z innymi ludźmi sprawiają, że nasze życie staje się bardziej satysfakcjonujące i szczęśliwe, dlatego warto rozwijać w sobie umiejętności budowania dojrzałych relacji.

Zawsze jest dobry moment na zatrzymanie się, spojrzenie z dystansu na swoje życie i zastanowienie się, jak naprawdę chcemy je ułożyć. Często takim momentem staje się choroba, ale przecież nie musimy na nią czekać. Jeżeli pragniesz zmiany, zastanów się, co to oznacza. Jak żyjesz teraz, a jak chcesz żyć? Co sprawi, że twoje życie stanie się zdrowsze i szczęśliwsze? Ważne jest, żebyś zauważył, że tego chcesz, bo to oznacza, że już jesteś w zmianie…

Tagi

zmiany zdrowie zdrowe odżywianie ciało zdrowe nawyki żywieniowe wybór

Opublikowano: 2019-03-01

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

wybacz-dla-wlasnego-dobra-dlaczego-powinnismy-wybaczyc-aby-ruszyc-naprzod

Wybacz. Dla własnego dobra. Dlaczego powinniśmy wybaczyć, aby ruszyć naprzód

Wybaczanie – poważna sprawa, jednak warta zachodu, bo wybaczając komuś, tak naprawdę robimy przysługę sobie. To nie sprawca naszego żalu będzie żył z zadrą w sercu, poczuciem niesprawiedliwości i krzywdy, lecz my sami.

czytaj dalej »

karo-akabal-to-moze-byc-najseksowniejsza-zima-w-twoim-zyciu

Karo Akabal: To może być najseksowniejsza zima w Twoim życiu!

Karo Akabal – założycielka Sex & Love School, sex coach, edukatorka seksualna dla dorosłych, trenerka komunikacji intymnej, wydawca Sex & Love TV. W rozmowie z Anną Węgrzyn opowiada o tym, jak samoświadomość przekłada się na sukces w budowaniu udanego życia seksualnego – i nie tylko! 

czytaj dalej »

ilona-adamska-nie-boje-sie-zmian

Ilona Adamska. Nie boję się zmian!

Ilona Adamska – wydawca i redaktor naczelna Law Business Quality i Imperium Kobiet, właścicielka Agencji Wydawniczo-Promocyjnej I.D. Media, Ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet, laureatka plebiscytu Kobiecy Biznes 2014. Od ponad 10 lat prowadzi z sukcesem swoją firmę, wydając nie tylko magazyny, ale także blogi, portale lifestyle’owe.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.