Kariera i życie prywatne. Jak odnaleźć zagubiony balans?
kariera-i-zycie-prywatne-jak-odnalezc-zagubiony-balans

 

Brak równowagi pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym, w dłuższej perspektywie, może mieć negatywny wpływ na zaniedbywany przez nas, wybrany obszar życia. Nie zawsze od razu zauważamy potencjalne straty, jakie płynąć mogą z braku zachowania odpowiedniego balansu. Jednak o wiele lepiej jest w porę nauczyć się je dostrzegać, niż stracić coś, czego być może już nigdy nie odzyskamy. 

Pracujesz za dużo, czy za mało?

Czytając i rozmawiając z aktywnymi zawodowo znajomymi, na temat zagubionego balansu, najczęściej można usłyszeć, że wynika on ze zbyt dużego zaangażowania w pracę zawodową. Rzadko można usłyszeć, że ktoś zupełnie zaniedbuje pracę, ponieważ skupia się wyłącznie na życiu prywatnym. 

Brak odpowiedniej równowagi pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym, który najczęściej przejawia się długimi godzinami spędzanymi w biurze czy natłokiem obowiązków, w dłuższej perspektywie może spowodować, że poziom satysfakcji z wykonywanej pracy znacznie się zmniejszy. Jeśli taki stan utrzymuje się wyjątkowo długo, może skutkować także chronicznym zmęczeniem, a nawet wypaleniem zawodowym. 

Co gorsza, brak balansu pomiędzy pracą, a życiem prywatnym, może skutkować także pogorszającymi się stosunkami z bliskimi, brakiem czasu na realizowanie hobby czy odpoczynek. Dlatego niezwykle ważne jest, aby próbować odnajdywać zagubiony balans zawsze wtedy, kiedy czujemy, że powoli go tracimy. 

Work-life balance - o tym się mówi!

W teorii work-life balance (WLB) jest koncepcją zarządzania czasem, stawiającą za cel odnalezienie równowagi pomiędzy „pracą” (kariera i ambicja), a życiem prywatnym (zdrowie, rozrywka, rodzina, duchowość). Idea ta jest odpowiedzią na pojawiające się problemy społeczne, takie jak pracoholizm czy wypalenie zawodowe. Ideałem jest stan, w którym wszystkie działania są zgodne z naszymi podstawowymi wartościami i służą naszej wizji i celom*.

Coraz częściej mówi się o work-life balance, jednak wciąż wiele osób nie chce, bądź jeszcze potrafi z sukcesem wdrożyć tej idei w swoje życie. Dlatego decydując się na wprowadzanie zmian zgodnych z ideą WLB, warto zacząć od małych kroków, a do zmiany podchodzić stopniowo. Od czego można zacząć?

- Określ swój aktualny problem, nad którym chcesz pracować, np. Przez to, że codziennie pracuję po 12 godzin, nie mam czasu dla swojej rodziny. W weekendy zamiast spędzać czas z bliskimi, odsypiam.

- Ustal co chcesz zmienić. Stwórz listę, na której określisz też priorytety, np. Chcę wychodzić z pracy wcześniej. Chcę spędzać więcej czasu z rodziną. Chcę znaleźć nowe hobby.

- Wyznacz sobie cele.  Co chcesz zrobić najpierw? Od czego zaczniesz? Co może motywować cię do zmiany?

- Postaw na systematyczność i… analitykę. Pamiętaj, aby te zmiany były długofalowe, musisz systematycznie wdrażać zamierzone działania. Analizuj ich wpływ, np. Dzięki temu, że w każdy piątek wychodzę z pracy wcześniej, mam czas na odpoczynek po ciężkim tygodniu, a wieczorem jeszcze czas na spotkanie z bliskimi. 

- Działaj, aż do momentu, w którym poczujesz w swoim życiu balans.

Pomimo wielu zwolenników work-life balance, istnieje także grupa osób, które są przekonania, że na pewnych stanowiskach i w pewnych zawodach, niemożliwe jest tak wyraźne oddzielanie spraw zawodowych od życia prywatnego. Jestem jednak zdania, że jeśli naprawdę coś nam przeszkadza, to powinniśmy to zmienić. Chociażby dla naszego szczęścia, a także zdrowia. Nie chodzi tutaj wyłącznie o pracę, w której powinniśmy spędzać maksymalnie 8 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu. Mowa raczej o umiejętność takiego zarządzania czasem prywatnym i zawodowym, która nam samym odpowiada i daje wrażenie harmonii. 

*źródło: Wikipedia

 

Tagi

czas wolny czym jest sukces kariera coaching kariery korporacja kryzys czas dla mnie praca ciało i umysł praca w korpo presja czas sam na sam czego potrzebuję w życiu czy będę szczęśliwy daj sobie czas

Opublikowano: 2018-08-22

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

coaching-sprawdz-to-na-wlasnej-skorze-i-spojrz-na-swoje-zycie-z-nowej-perspektywy

Coaching - sprawdź to na własnej skórze i spójrz na swoje życie z nowej perspektywy!

Coaching to rodzaj partnerskiej relacji stymulującej myślenie i otwierającej nowe perspektywy. Dzięki zbudowaniu odpowiedniej relacji oraz wykorzystaniu zróżnicowanych narzędzi coachingowych klient może spojrzeć z zewnątrz na swoje życie, relacje i trudności...

czytaj dalej »

robiac-wazne-rzeczy-zyskujesz-energie-i-czas

Robiąc ważne rzeczy zyskujesz energię i czas!

Czy to nie paradoksalne, że robimy coraz więcej rzeczy w naszym życiu, a jesteśmy coraz bardziej niezadowoleni z siebie i z tego, jak ono wygląda? Z czego to wynika?

czytaj dalej »

trafny-wybor-ale-skad-mam-wiedziec-co-bedzie-dla-mnie-najlepsze

Trafny wybór... ale skąd mam wiedzieć, co będzie dla mnie najlepsze!?

Jak łatwo nam przychodzi ocenianie i mówienie o innych: jacy są, co zrobili, jakie decyzje podjęli. Bardzo mocno w nas zakorzenione jest dawanie porad i rozwiązań innym, patrząc zazwyczaj przez pryzmat własnego życia i własnych mądrości. Naprawdę trzeba przyznać jesteśmy w tym mistrzami... ale co z naszym własnym życiem?

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.