Porażka - a gdyby tak spojrzeć na nią z innej strony? Czy to w ogóle możliwe?
porazka-a-gdyby-tak-spojrzec-na-nia-z-innej-strony-czy-to-w-ogole-mozliwe

 

Porażka – to słowo kojarzy nam się głównie z czym negatywnym. Boimy się jej, staramy się za wszelką cenę jej unikać, nie planujemy jej. Tymczasem porażka może przynieść wiele korzyści. Musimy jednak zacząć postrzegać ją w kategoriach cennej nauczki na przyszłość i kolejnej lekcji – zamiast katastrofy, której mogliśmy uniknąć. 

Porażki są nieuniknione, dlatego zamiast się ich bać, lepiej nauczyć się radzić sobie z nimi. Tylko jak to zrobić? 

1. Potraktuj porażkę jak cenną lekcję na przyszłość

Zamiast skupiać się na negatywnych aspektach porażki, przeanalizuj czynniki, które ją wywołały, aby w przyszłości nie popełnić podobnego błędu. Przegrałeś ważny przetarg? Zastanów się nad sposobami obsługi potencjalnych klientów lub ceną produktów. Może warto coś zmienić? 

2. Znajdź pozytywy w porażce

Zapewne masz całą listę negatywnych efektów swojej porażki, dlatego spróbuj poszukać pozytywnych stron sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Czy jest coś, co dzięki temu mogłeś zyskać? Czego nauczyła cię ta porażka? Może coś zyskałeś?

3. Pamiętaj, że każda porażka zbliża cię do sukcesu

Jeśli właśnie doświadczyłeś porażki, oznacza to, że pewien etap masz już za sobą. Nie popełnisz ponownie tego samego błędu i szybciej osiągniesz wytyczony cel, o ile wyciągniesz wnioski z porażki.

4. Sprawdź, co mówią inni na temat twojej porażki

Niezależnie od tego, jak dobrze znasz się na obszarze, w którym odnotowałeś porażkę, poszukaj kogoś, kto wie więcej, i otwórz się na nową wiedzę. Zajrzyj na blogi, do książek, porozmawiaj ze znajomymi. Być może otrzymasz ciekawą wskazówkę, która pozwoli ci odnaleźć źródło porażki i uniknąć w przyszłości podobnych sytuacji.

5. Weź odpowiedzialność za porażkę i nie szukaj innych winnych

Pogoda, niekorzystna sytuacja ekonomiczna, źle dobrany zespół, zmiana trendów żywieniowych – to zaledwie kilka podawanych przez nas przyczyn. Zamiast szukać kozła ofiarnego, lepiej zmierz się z porażką i potraktuj ją jako wyzwanie.

6. Uwierz w swoje możliwości

Każda porażka jest testem wiary we własne możliwości. Jeśli jesteśmy wystarczająco pewni siebie
i wierzymy w swoje możliwości, niezależnie od rodzaju potknięcia będziemy w stanie sobie poradzić i zmierzyć się z każdym wyzwaniem.

Wszystko, co nas spotyka, jest doświadczeniem, z którego można czerpać wiedzę. Zamiast doszukiwać się negatywów, warto odpowiedzieć sobie na pytania: „Czego nauczyła mnie ta porażka? Co dobrego zmieniła w moim życiu? Jakie wnioski mogę wyciągnąć na przyszłość?”.

 

Tagi

jak przełamać kryzys jak pokonać własne ograniczenia jak osiągnąć cel jak osiągnąć sukces kryzys

Opublikowano: 2019-01-09

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

jak-oszukac-mozg-i-pokonac-jego-opor-przed-zmiana

Jak oszukać mózg i pokonać jego opór przed zmianą?

Czy należysz do tej rzeszy ludzi, którzy od dawna bezskutecznie starają się wprowadzić zmianę w swoim życiu? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jak w banalnie prosty sposób oszukać mózg i pokonać jego opór przed zmianą. 

czytaj dalej »

sukces-przez-rozne-s

Sukces przez różne S

W świecie biznesu organizowane są dla niego wyścigi szczurów, w walce o korporacyjny tron zastawia się na innych pułapki, a w pogoni za awansem można drzeć koty z kompanem zza biurka. Wszystko to w jego imię. 

czytaj dalej »

zmiany-jak-to-zrobic-zeby-uniknac-rozczarowania

Zmiany - jak to zrobić, żeby uniknąć rozczarowania?

Nowy Rok ma w sobie niecodzienną energię, która skłania nas do refleksji na naszymi dotychczasowymi wyborami i naszym życiem. Warto pochylić się nad swoimi pomysłami, marzeniami i przyjrzeć się temu, z czym na co dzień nam niewygodnie. Chociaż nie istnieje przymus formułowania postanowień noworocznych, niejedna osoba czuje w tym czasie potrzebę porzucenia „tego, co stare”...

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.