Porażka - a gdyby tak spojrzeć na nią z innej strony? Czy to w ogóle możliwe?
porazka-a-gdyby-tak-spojrzec-na-nia-z-innej-strony-czy-to-w-ogole-mozliwe

 

Porażka – to słowo kojarzy nam się głównie z czym negatywnym. Boimy się jej, staramy się za wszelką cenę jej unikać, nie planujemy jej. Tymczasem porażka może przynieść wiele korzyści. Musimy jednak zacząć postrzegać ją w kategoriach cennej nauczki na przyszłość i kolejnej lekcji – zamiast katastrofy, której mogliśmy uniknąć. 

Porażki są nieuniknione, dlatego zamiast się ich bać, lepiej nauczyć się radzić sobie z nimi. Tylko jak to zrobić? 

1. Potraktuj porażkę jak cenną lekcję na przyszłość

Zamiast skupiać się na negatywnych aspektach porażki, przeanalizuj czynniki, które ją wywołały, aby w przyszłości nie popełnić podobnego błędu. Przegrałeś ważny przetarg? Zastanów się nad sposobami obsługi potencjalnych klientów lub ceną produktów. Może warto coś zmienić? 

2. Znajdź pozytywy w porażce

Zapewne masz całą listę negatywnych efektów swojej porażki, dlatego spróbuj poszukać pozytywnych stron sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Czy jest coś, co dzięki temu mogłeś zyskać? Czego nauczyła cię ta porażka? Może coś zyskałeś?

3. Pamiętaj, że każda porażka zbliża cię do sukcesu

Jeśli właśnie doświadczyłeś porażki, oznacza to, że pewien etap masz już za sobą. Nie popełnisz ponownie tego samego błędu i szybciej osiągniesz wytyczony cel, o ile wyciągniesz wnioski z porażki.

4. Sprawdź, co mówią inni na temat twojej porażki

Niezależnie od tego, jak dobrze znasz się na obszarze, w którym odnotowałeś porażkę, poszukaj kogoś, kto wie więcej, i otwórz się na nową wiedzę. Zajrzyj na blogi, do książek, porozmawiaj ze znajomymi. Być może otrzymasz ciekawą wskazówkę, która pozwoli ci odnaleźć źródło porażki i uniknąć w przyszłości podobnych sytuacji.

5. Weź odpowiedzialność za porażkę i nie szukaj innych winnych

Pogoda, niekorzystna sytuacja ekonomiczna, źle dobrany zespół, zmiana trendów żywieniowych – to zaledwie kilka podawanych przez nas przyczyn. Zamiast szukać kozła ofiarnego, lepiej zmierz się z porażką i potraktuj ją jako wyzwanie.

6. Uwierz w swoje możliwości

Każda porażka jest testem wiary we własne możliwości. Jeśli jesteśmy wystarczająco pewni siebie
i wierzymy w swoje możliwości, niezależnie od rodzaju potknięcia będziemy w stanie sobie poradzić i zmierzyć się z każdym wyzwaniem.

Wszystko, co nas spotyka, jest doświadczeniem, z którego można czerpać wiedzę. Zamiast doszukiwać się negatywów, warto odpowiedzieć sobie na pytania: „Czego nauczyła mnie ta porażka? Co dobrego zmieniła w moim życiu? Jakie wnioski mogę wyciągnąć na przyszłość?”.

 

Tagi

jak przełamać kryzys jak pokonać własne ograniczenia jak osiągnąć cel jak osiągnąć sukces kryzys

Opublikowano: 2019-01-09

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

zamien-czy-na-jak-czyli-o-zysku-z-szybkich-decyzji

Zamień „czy” na „jak” - czyli o zysku z szybkich decyzji

Zapewne każdemu z nas zdarzyło się ugrząźć w decyzyjnej niemocy, która wyczerpywała nas emocjonalnie. Wszystko dlatego, że świat nie jest czarno-biały i decyzje, które musimy podejmować, nie dzielą się jedynie na dobre i złe. Wręcz często stajemy przed wyborem między opcjami, z których każda ma złe i dobre strony...

czytaj dalej »

zima-latwo-stracic-motywacje-do-cwiczen-i-diety-jak-utrzymac-zdrowy-styl-zycia

Zimą łatwo stracić motywację do ćwiczeń i diety. Jak utrzymać zdrowy styl życia?

Za oknem szaro, buro, zimno, breja, pada śnieg, nie chce ci się ruszać z domu. Najchętniej opatuliłabyś się kocem i z kubkiem herbaty posiedziała na kanapie. Serial, książka, Facebook…

czytaj dalej »

filmik-motywacyjny-szalenstwem-jest-robic-wciaz-to-samo-i-oczekiwac-roznych-rezultatow

Filmik motywacyjny - szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów!

Jesteś jedyną osobą, która może powstrzymać Cię przed osiągnięciem celu, realizacją marzeń, czy posiadaniem życia jakiego pragniesz. Trudno jest wyjść ze starych schematów. Rutyna i strefa bezpieczeństwa to naprawdę wygodne miejsca. Ale czy znajdziesz tam to, czego szukasz? 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.