Porażka – a gdyby tak spojrzeć na nią z innej strony? Czy to w ogóle możliwe?

Porażka – to słowo kojarzy nam się głównie z czym negatywnym. Boimy się jej, staramy się za wszelką cenę jej unikać, nie planujemy jej. Tymczasem porażka może przynieść wiele korzyści. Musimy jednak zacząć postrzegać ją w kategoriach cennej nauczki na przyszłość i kolejnej lekcji – zamiast katastrofy, której mogliśmy uniknąć.

Porażki są nieuniknione, dlatego zamiast się ich bać, lepiej nauczyć się radzić sobie z nimi. Tylko jak to zrobić?

1. Potraktuj porażkę jak cenną lekcję na przyszłość

Zamiast skupiać się na negatywnych aspektach porażki, przeanalizuj czynniki, które ją wywołały, aby w przyszłości nie popełnić podobnego błędu. Przegrałeś ważny przetarg? Zastanów się nad sposobami obsługi potencjalnych klientów lub ceną produktów. Może warto coś zmienić?

2. Znajdź pozytywy w porażce

Zapewne masz całą listę negatywnych efektów swojej porażki, dlatego spróbuj poszukać pozytywnych stron sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Czy jest coś, co dzięki temu mogłeś zyskać? Czego nauczyła cię ta porażka? Może coś zyskałeś?

3. Pamiętaj, że każda porażka zbliża cię do sukcesu

Jeśli właśnie doświadczyłeś porażki, oznacza to, że pewien etap masz już za sobą. Nie popełnisz ponownie tego samego błędu i szybciej osiągniesz wytyczony cel, o ile wyciągniesz wnioski z porażki.

4. Sprawdź, co mówią inni na temat twojej porażki

Niezależnie od tego, jak dobrze znasz się na obszarze, w którym odnotowałeś porażkę, poszukaj kogoś, kto wie więcej, i otwórz się na nową wiedzę. Zajrzyj na blogi, do książek, porozmawiaj ze znajomymi. Być może otrzymasz ciekawą wskazówkę, która pozwoli ci odnaleźć źródło porażki i uniknąć w przyszłości podobnych sytuacji.

5. Weź odpowiedzialność za porażkę i nie szukaj innych winnych

Pogoda, niekorzystna sytuacja ekonomiczna, źle dobrany zespół, zmiana trendów żywieniowych – to zaledwie kilka podawanych przez nas przyczyn. Zamiast szukać kozła ofiarnego, lepiej zmierz się z porażką i potraktuj ją jako wyzwanie.

6. Uwierz w swoje możliwości

Każda porażka jest testem wiary we własne możliwości. Jeśli jesteśmy wystarczająco pewni siebie
i wierzymy w swoje możliwości, niezależnie od rodzaju potknięcia będziemy w stanie sobie poradzić i zmierzyć się z każdym wyzwaniem.

Wszystko, co nas spotyka, jest doświadczeniem, z którego można czerpać wiedzę. Zamiast doszukiwać się negatywów, warto odpowiedzieć sobie na pytania: „Czego nauczyła mnie ta porażka? Co dobrego zmieniła w moim życiu? Jakie wnioski mogę wyciągnąć na przyszłość?”.

Avatar
Joanna Sobieska

Spotkaj się ze mną, jeśli:  - poszukujesz harmonii pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym - odczuwasz potrzebę zmiany zawodowej, ale nie wiesz w jakim kierunku chcesz pójść - jesteś na początku swojej kariery i szukasz najlepszej drogi - odczuwasz potrzebę poprawy jakości relacji w związku, ale nie wiesz jak to zrobić - czujesz, że chcesz coś zmienić w swoim życiu i potrzebujesz kogoś, kto wesprze Cię w tej zmianie Kim jestem i co robię: Jestem coachem specjalizującym się w trzech obszarach: career, work-life balance  i life coachingu. Odkąd pamiętam interesują mnie ludzie - motywy ich działań, emocje i zachowania. Na bieżąco staram się więc poszerzać swoją wiedzę na ten temat. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku socjologia na Uniwersytecie Kardynała Stefa Wyszyńskiego i podyplomowe studia coachingu w Szkole Głównej Handlowej. Nie spoczywam na laurach, na bieżąco zaczytując się w literaturze z zakresu coachingu i psychologii, ze szczególnym uwzględnieniem psychologii społecznej. Od kilku lat jestem także związana z branżą public relations i komunikacją. Na co dzień wykorzystuję swoje umiejętności do budowania wartościowych, trwałych i opartych na zaufaniu relacji. Wartości, którymi kieruję się w życiu to: postępowanie zgodne z samą sobą, uczciwość wobec siebie i innych, wiara w marzenia i ciągła praca nad sobą. Dlaczego tu jestem: ponieważ ten portal to miejsce, w którym są i na bieżąco powstają kolejne ciekawe artykuły, które inspirują do zmiany i zwiększenia samoświadomości. Chcę być tego częścią. Z czego jestem dumna w moim życiu: z małych i dużych zmian, które staram się konsekwentnie wprowadzać w swoje życie Moje słabości: Jak każdy je posiadam, jednak staram się z nimi walczyć Mój sprawdzony sposób na zły humor: spacer z przemyśleniami, które pozwalają rozwiać zły nastrój Największa zmiana w moim życiu: być może właśnie jestem w trakcie jej wprowadzania

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.