Przestań spełniać oczekiwania innych ludzi! Jak wreszcie być sobą?
przestan-spelniac-oczekiwania-innych-ludzi-jak-wreszcie-byc-soba

 

Przypomnij sobie radosne wspomnienia z dzieciństwa. Popatrz na siebie jak na dziecko. Może jesteś na wakacjach? Może jeździsz na rowerze? Może biegasz z kumplami po osiedlu? Może masz takie miejsce, gdzieś na wsi, które przypomina Ci dzieciństwo i przywołuje miłe wspomnienia? Takie miejsce, w które lubisz jeździć, bo tam czujesz się zawsze dobrze, gdzie możesz być sobą. Miejsce, które ma dla Ciebie wyjątkowe znaczenie. Dzieci podczas zabawy  poszukują, testują, sprawdzają, robią to, co jest dla nich naturalne, wykorzystują swoje najmocniejsze strony, zainteresowania i umiejętności, aby się rozwijać. W taki sposób każdy z nas staje się sobą. 

Jak być sobą? Bycie sobą oznacza szczerość wobec siebie, czyli wyrażanie tego, co w życiu naprawdę czujemy i myślimy. Bycie sobą to odwaga do poszukiwania własnej ścieżki, ponieważ jesteśmy autorami swojego życia.

Co dzisiaj się zmieniło?

POZNAJ SIEBIE DZISIAJ

Przywołaj w pamięci te sytuacje, w których czujesz, że jesteś dzisiaj najbardziej szczery wobec samego siebie. W jakich sytuacjach widzisz siebie?

  • Kiedy wyruszasz na długi spacer jesienną porą i wiesz, że dzień należy tylko do Ciebie.
  • Gdy spędzasz czas z rodziną i masz świadomość, że macie przed sobą cały weekend.
  • Kiedy zdobywasz nowe zlecenia i pojawia się szansa zrealizowania ważnego dla Ciebie projektu, o którym zawsze marzyłeś.
  • Dopisz swoje….

Pomyśl proszę teraz o sytuacjach, w których nie możesz być prawdziwy

  • Podczas zebrania w pracy, kiedy siedzisz i myślisz: „Co ja robię ze swoim życiem?”
  • Kiedy trafi się nieprzyjemny klient, a Ty uśmiechasz się, bo musisz.
  • Gdy jesteście w związku i robicie zawsze to, co ta druga strona chce. Jednak masz świadomość tego, że nigdy nie robicie tego, co Ty chcesz.
  • Dopisz swoje…. 

Bycie autentycznym wymaga zaakceptowania prawdy o sobie. Trzeba odwagi, aby zmierzyć się ze sobą. Pokory, aby zaakceptować to, czego się o sobie dowiemy. Dyscypliny, aby podjąć odpowiednie działania. Przyjrzyj się tym sytuacjom. Ludzie, którzy są „sobą” wiedzą w czym są dobrzy, a w czym słabsi, znają swoja indywidualną mieszankę  zalet , zdolności i umiejętności. Wiedzą, co przychodzi im z łatwością, znają też swoje ograniczenia, wiedzą jakie sytuacje i relacje wymagają od nich większego wysiłku i wewnętrznej pracy. Dlatego czasami może się wydawać, że bezpieczniej płynąć z prądem i pogodzić się z rzeczywistością, w której spełniamy oczekiwania innych i tym samym czekamy, aż wydarzy się w naszym życiu coś, co odmieni naszą aktualną sytuację.

1. Kiedy ostatnio czułeś, że naprawdę jesteś sobą? Gdzie to było? Co wtedy robiłeś? Kto Ci towarzyszył?

2. Kiedy ostatni raz czułeś, że nie jesteś sobą? Gdzie to było? Co wtedy robiłeś? Kto Ci towarzyszył?

Twoje odpowiedzi wyznaczają kierunek drogi ku poznaniu siebie. Często spełniamy oczekiwania innych, bo nie wiemy, w jakich sytuacjach jesteśmy najbardziej sobą, co lubimy, czego chcemy więcej, a czego mniej w naszym życiu. Poznawanie siebie jest procesem, który trwa całe życie. Do końca naszych dni będziemy doświadczać różnych sytuacji, które będą stanowiły kolejną porcje informacji o nas samych. Do poznawania siebie potrzeba dużego zaangażowania i wytrwałości, które polegają na zadawaniu sobie w życiu trudnych pytań.

POCZUJ, ŻE DASZ RADĘ

Codziennie w naszym życiu podejmujemy decyzje. Wchodzimy w nowe otoczenie, uczymy się nowych rzeczy, zbieramy rozmaite doświadczenia. Pod wpływem tych wydarzeń, zmieniamy się, a jeśli my się zmieniamy, to zmieniają się również nasze potrzeby oraz oczekiwania. Może czasami zastanawiasz się nad tym, jak potoczyło by się Twoje życie gdybyś postąpił/a inaczej albo rozważasz, jakie nowe kierunki możesz obrać. 

Przypomnij sobie sytuacje w swoim życiu, która była dla Ciebie trudna i wymagająca, a dzisiaj jest już jedynie wspomnieniem. Czego nauczyło Cie to, co się stało? Jakich informacji o Tobie dostarczyła Ci ta sytuacja? Tutaj nie wystarczy starać się być sobą. Podchodź do życia z odwagą i poczuciem odpowiedzialności za Twoje decyzje, wydarzenia, myśli, uczucia i działania.

Pamiętaj, że nasze wybory zwykle dotyczą tego, co liczy się dla nas w danym momencie. To podlega zmianie. Na przykład ktoś dla kogo dzisiaj najważniejsza jest kariera zawodowa, w późniejszym okresie życia może uświadomić sobie, że brakuje mu prawdziwych relacji osobistych i to jest jak najbardziej ok. Jedynie będąc szczerym wobec siebie w każdej sytuacji możemy zrobić coś pięknego ze swojego życia.

BĄDŹ SOBĄ

Pomyśl, jak spędzasz swój czas. Weź pod uwagę jeden dzień, swoją pracę oraz to, co robisz w wolnych chwilach. W jakim stopniu oddajesz się swoim pasjom? Ile czasu poświęcasz na to, co jest dla Ciebie ważne? Czasami jako ludzie mamy wrażenie, że stoimy w miejscu. Kiedy jednak obejrzymy się za siebie, szybko uświadomimy sobie, że przez całe życie nieustannie się zmieniamy i rozwijamy. 

Kim jesteś dzisiaj? Po czym poznajesz, że to Ty? Co czyni Ciebie bardziej Tobą? Sprawdź czy nie zapomniałeś kim jesteś!

Dzisiaj łatwo o tym zapomnieć…

W jakim obszarze ostatnio o sobie zapomniałeś?

Kiedyś częściej się uśmiechałeś... Gdzie ta pogodna część ciebie, która się nie spina, nie udowadnia, która się nie popisuje i nie stara się być sztucznie miła? Gdzie zgubiłeś się Ty radosny, z którym chce się przebywać tak po prostu?

Poznaj siebie dzisiaj! Poczuj, że dasz radę! Bądź sobą! Te trzy płaszczyzny wymagają od nas prawdziwej odwagi, pokory oraz zaangażowania w odkrywanie prawdy o nas samych, abyśmy umieli czasami mówić trudne słowa, które trzeba powiedzieć. Brak autentyczności w codziennym życiu bywa bowiem mocno wyczerpujący. Myślę, że każdy prędzej czy później pojmuje, jak ważna jest szczerość wobec siebie.

Bycie sobą nie jest stacją, do której wystarczy dotrzeć. To proces, który wymaga nieustannej wrażliwości na własny wewnętrzny świat i na to, jak odbieramy siebie w każdej chwili. Potraktuj ten artykuł jako początek bardziej autentycznego życia. Nieważne w jakim wieku jesteś, zawsze możesz coś zmieniać, żeby w końcu stać się sobą.

Tagi

harmonia bądź kim miałeś być głos wewnętrzny bądź sobą jak być sobą bądź uważny na życie

Opublikowano: 2018-09-26

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

badz-kim-miales-byc-czesc-3

Bądź, kim miałeś być. Część 3

Psycholog humanistyczny Abraham Maslow poświęcił wiele miejsca w swoich pracach tematyce samourzeczywistnienia. I to on pierwszy zwrócił uwagę na opór przed wypełnieniem naszego powołania. Paradoks, prawda? Maslow posłużył się do zobrazowania problemu historią biblijną. 

czytaj dalej »

zmiany-w-zyciu-a-za-nimi-czesto-ida-zmiany-w-szafie-znacie-to

Zmiany w życiu, a za nimi często idą... zmiany w szafie! Znacie to?

Największe rewolucje w naszych szafach zachodzą zwykle w okresie dojrzewania, kiedy podejmujemy pierwszą pracę, a także po urodzeniu dziecka. Te trzy etapy naszego życia są dość znaczące dla naszego wyglądu i często powodują, że niemal całkowicie wymieniamy zawartość naszej szafy. Spowodowane jest to dużą zmianą wewnętrzną...

czytaj dalej »

nowa-perspektywa-zmienia-wszystko-spojrz-na-swoje-zycie-pod-innym-katem

Nowa perspektywa zmienia wszystko! Spójrz na swoje życie pod innym kątem.

Jest taka wzruszająca scena w filmie „Życie jest piękne”. Guido, główny bohater, którego gra Roberto Begnini ryzykując życie zgłasza się do przetłumaczenia komunikatu niemieckich strażników, nie znając praktycznie ani słowa w tym języku. Dzięki temu, ma możliwość wytłumaczenia  swojemu synowi Giosue, który stoi nieopodal z grupą więźniów,  zasad panujących w...

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.