Wyznaczanie celów w sporcie i ich realizacja
wyznaczanie-celow-w-sporcie-i-ich-realizacja

 

To jak postrzegasz sukces zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.  Cała sztuka w tym, żeby umieć rozpoznawać swój osobisty sukces, a on często związany jest z wyznaczaniem adekwatnych dla Ciebie celów. Posiadanie jasnych celów, daje nam poczucie sensu. Omijamy ogólniki, konkretny cel wymusza konkretną motywacje.

Sport to cykl składający się z ciągłych wzlotów i upadków, a sportowcy amatorzy chcieliby cały czas wygrywać. Co trening to życiówka, a co kilka dni to kolejne zrzucone kilogramy. Świat tak nie funkcjonuje, a na pewno nie nasz organizm. Musisz być go świadomy zanim zaczniesz definiować co jest Twoim sukcesem, co porażką, a co naturalną konsekwencja i etap procesu treningowego. Stawiaj przed sobą małe wyzwania, bazujące na dotychczasowych osiągnięciach, a one doprowadzą Cię do realizacji sportowych marzeń. Spadek motywacji to często wynik nieadekwatnie dobranego celu. 

To nic innego jak jasne i konkretne określenie zadań do realizacji. Nie wystarczy jednak określić co zamierzasz zrobić, trzeba tez wiedzieć w jaki sposób to zrobić. 

Wyznaczanie celów to umiejętność, której też można się nauczyć lub poprosić o pomoc profesjonalistów. Wyznaczanie celów to jedno, a monitorowanie i ich obserwacja to dopiero klucz do sukcesu. Na co powinieneś głownie zwracać uwagę przy wyznaczaniu celów - kilka wskazówek:

  • Zawsze ustalaj cele konkretnie, im dokładniej określisz cel tym większa szansa na realizację ( zamiast ukończenie triathlonu na dystansie ½ IM w 2017 r ustal dokładne zawody i szacunkowy czas w jakim chcesz ukończyć, nawet jeśli jesteś na poziomie podstawowym. Ukończenie w tym czasie da Ci od razu podwójne zwycięstwo)
  • Twoje cele muszą być osiągalne, zanim rzucisz się na głęboko wodę skonsultuj z trenerem czy jest to w zakresie Twoich możliwości.
  • Twój cel powinien dać się kontrolować i być mierzalny. Może to być np. czas albo samopoczucie podczas wysiłku
  • Cel powinien być Twój. Nie wyznaczaj go pochopnie. Powinieneś się nad nim zastanowić i być pewny nie tylko co chcesz zrobić, ale tez dlaczego. Wtedy poziom zaangażowania będzie dużo większy, czyli dużo większa będzie motywacja wewnętrzna.
  • Wyznaczaj sobie nagrody za realizację celów. Może odwróć sytuację – zamiast kupić piękne buty do biegania jako motywacja do biegania, niech to będzie nagroda dopiero jak na nie zasłużysz i zrealizujesz kilkanaście treningów. Radość z ich posiadania będzie dużo większa.

Aby osiągnąć szczyt swoich możliwości ustal mierzalne cele, monitoruj je codziennie i kontroluj, a najlepiej robić to wraz z trenerem, bo źle dobrany cel to czasem kilka miesięcy Twojej pracy na marne. 

 

Tagi

aktywność dyscyplina sport działanie

Opublikowano: 2017-01-17

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

film-motywacyjny-masz-tyle-mozliwosci

Film motywacyjny - masz tyle możliwości!

Wszyscy z nas mają mnóstwo możliwości, aby spełnić marzenia, ale większosć nawet nie proóbuje. Część robi pierwszy krok, ale zatrzymuje się i odpuszcza. Bardzo niewielu z nas nie poddaje się, poświęca cały swój czas i energię, aby przeć do przodu, dopóki nie osiągnie swojego celu. Bądź jednym z nich. Zacznij teraz.  

czytaj dalej »

nie-boj-sie-odpowiedzialnosci-ona-odmieni-twoje-zycie

Nie bój się odpowiedzialności, ona odmieni Twoje życie!

Za wszelką cenę unikamy odpowiedzialności za nasze życie i zrzucamy winę za to, że nam się w nim nie powodzi, na wszystkich i wszystko dookoła. Nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy – to wina rządu, praca nam nie idzie – zły szef za to odpowiada, nie układa nam się w związku – gdyby nasz partner/partnerka był innym człowiekiem, to by tak nie było. Zasadniczo repertuar przyczyn jest tutaj wręcz niewyczerpany...

czytaj dalej »

cierpie-na-lek-przed-porazka-wiec-dzis-zostane-na-kanapie

Cierpię na lęk przed porażką więc... dziś zostanę na kanapie

Mówi się, że człowiek 1/3 życia spędza w łóżku, gdzie się relaksuje, odpoczywa i regeneruje siły. Z pewnością wśród nas też są osoby, które oprócz wylegiwania się w łóżku spędzają sporą ilość czasu na kanapie. Ta przysłowiowa kanapa może być zarówno meblem o tej nazwie, jaki i łóżkiem, fotelem czy po prostu domem bądź mieszkaniem. Czy zdarzyło się Wam kiedyś spędzić kilka godzin na kanapie nie zajmując się w tym czasie niczym?

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.