Wyznaczanie celów w sporcie i ich realizacja
wyznaczanie-celow-w-sporcie-i-ich-realizacja

 

To jak postrzegasz sukces zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.  Cała sztuka w tym, żeby umieć rozpoznawać swój osobisty sukces, a on często związany jest z wyznaczaniem adekwatnych dla Ciebie celów. Posiadanie jasnych celów, daje nam poczucie sensu. Omijamy ogólniki, konkretny cel wymusza konkretną motywacje.

Sport to cykl składający się z ciągłych wzlotów i upadków, a sportowcy amatorzy chcieliby cały czas wygrywać. Co trening to życiówka, a co kilka dni to kolejne zrzucone kilogramy. Świat tak nie funkcjonuje, a na pewno nie nasz organizm. Musisz być go świadomy zanim zaczniesz definiować co jest Twoim sukcesem, co porażką, a co naturalną konsekwencja i etap procesu treningowego. Stawiaj przed sobą małe wyzwania, bazujące na dotychczasowych osiągnięciach, a one doprowadzą Cię do realizacji sportowych marzeń. Spadek motywacji to często wynik nieadekwatnie dobranego celu. 

To nic innego jak jasne i konkretne określenie zadań do realizacji. Nie wystarczy jednak określić co zamierzasz zrobić, trzeba tez wiedzieć w jaki sposób to zrobić. 

Wyznaczanie celów to umiejętność, której też można się nauczyć lub poprosić o pomoc profesjonalistów. Wyznaczanie celów to jedno, a monitorowanie i ich obserwacja to dopiero klucz do sukcesu. Na co powinieneś głownie zwracać uwagę przy wyznaczaniu celów - kilka wskazówek:

  • Zawsze ustalaj cele konkretnie, im dokładniej określisz cel tym większa szansa na realizację ( zamiast ukończenie triathlonu na dystansie ½ IM w 2017 r ustal dokładne zawody i szacunkowy czas w jakim chcesz ukończyć, nawet jeśli jesteś na poziomie podstawowym. Ukończenie w tym czasie da Ci od razu podwójne zwycięstwo)
  • Twoje cele muszą być osiągalne, zanim rzucisz się na głęboko wodę skonsultuj z trenerem czy jest to w zakresie Twoich możliwości.
  • Twój cel powinien dać się kontrolować i być mierzalny. Może to być np. czas albo samopoczucie podczas wysiłku
  • Cel powinien być Twój. Nie wyznaczaj go pochopnie. Powinieneś się nad nim zastanowić i być pewny nie tylko co chcesz zrobić, ale tez dlaczego. Wtedy poziom zaangażowania będzie dużo większy, czyli dużo większa będzie motywacja wewnętrzna.
  • Wyznaczaj sobie nagrody za realizację celów. Może odwróć sytuację – zamiast kupić piękne buty do biegania jako motywacja do biegania, niech to będzie nagroda dopiero jak na nie zasłużysz i zrealizujesz kilkanaście treningów. Radość z ich posiadania będzie dużo większa.

Aby osiągnąć szczyt swoich możliwości ustal mierzalne cele, monitoruj je codziennie i kontroluj, a najlepiej robić to wraz z trenerem, bo źle dobrany cel to czasem kilka miesięcy Twojej pracy na marne. 

 

Tagi

aktywność dyscyplina sport działanie

Opublikowano: 2017-01-17

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

jak-przestac-odkladac-sprawy-na-pozniej

Jak przestać odkładać sprawy na później?

Nasze życie często od rana do nocy jest wypełnione zadaniami. Wiele godzin spędzamy w pracy, oprócz tego mamy życie prywatne i rodzinne, które również wymaga od nas zaangażowania. Żyjemy w ciągłym biegu, bo albo zawsze coś jeszcze jest do zrobienia, albo pojawia się coś, o czym zapomnieliśmy, albo się nie wyrobiliśmy.

czytaj dalej »

podrozowac-kazdy-moze

Podróżować każdy może

„Znowu gdzieś jedziesz?”, „Ciągle jesteś w rozjazdach!”, „Skąd bierzesz na to pieniądze, mnie ledwo stać na wyjazd raz do roku?”, „Skąd masz na to czas?”, „Serio, chce ci się?!”. Tak, chce mi się i właśnie dlatego mam na to czas i pieniądze! Proste? Proste!

czytaj dalej »

sztuka-zycia-czyli-jak-wybrac-siebie-i-wykorzystac-dobrze-czas-ktory-masz

Sztuka życia - czyli jak wybrać siebie i wykorzystać dobrze czas, który masz?

Jedną z kluczowych rzeczy jest wybieranie, priorytetyzowanie, umiejętność oddzielania tego co moje, od tego co nie jest moje. To sztuka życia! Życia po swojemu, na własnych warunkach, w swój własny sposób. Nawet jeśli jest to dziwne, inne, niespotykane i nie podoba się naszym rodzicom, znajomym, środowisku czy wreszcie partnerowi.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.