Wyznaczanie celów w sporcie i ich realizacja

To jak postrzegasz sukces zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.  Cała sztuka w tym, żeby umieć rozpoznawać swój osobisty sukces, a on często związany jest z wyznaczaniem adekwatnych dla Ciebie celów. Posiadanie jasnych celów, daje nam poczucie sensu. Omijamy ogólniki, konkretny cel wymusza konkretną motywacje.

Sport to cykl składający się z ciągłych wzlotów i upadków, a sportowcy amatorzy chcieliby cały czas wygrywać. Co trening to życiówka, a co kilka dni to kolejne zrzucone kilogramy. Świat tak nie funkcjonuje, a na pewno nie nasz organizm. Musisz być go świadomy zanim zaczniesz definiować co jest Twoim sukcesem, co porażką, a co naturalną konsekwencja i etap procesu treningowego. Stawiaj przed sobą małe wyzwania, bazujące na dotychczasowych osiągnięciach, a one doprowadzą Cię do realizacji sportowych marzeń. Spadek motywacji to często wynik nieadekwatnie dobranego celu. 

To nic innego jak jasne i konkretne określenie zadań do realizacji. Nie wystarczy jednak określić co zamierzasz zrobić, trzeba tez wiedzieć w jaki sposób to zrobić. 

Wyznaczanie celów to umiejętność, której też można się nauczyć lub poprosić o pomoc profesjonalistów. Wyznaczanie celów to jedno, a monitorowanie i ich obserwacja to dopiero klucz do sukcesu. Na co powinieneś głownie zwracać uwagę przy wyznaczaniu celów – kilka wskazówek:

  • Zawsze ustalaj cele konkretnie, im dokładniej określisz cel tym większa szansa na realizację ( zamiast ukończenie triathlonu na dystansie ½ IM w 2017 r ustal dokładne zawody i szacunkowy czas w jakim chcesz ukończyć, nawet jeśli jesteś na poziomie podstawowym. Ukończenie w tym czasie da Ci od razu podwójne zwycięstwo)
  • Twoje cele muszą być osiągalne, zanim rzucisz się na głęboko wodę skonsultuj z trenerem czy jest to w zakresie Twoich możliwości.
  • Twój cel powinien dać się kontrolować i być mierzalny. Może to być np. czas albo samopoczucie podczas wysiłku
  • Cel powinien być Twój. Nie wyznaczaj go pochopnie. Powinieneś się nad nim zastanowić i być pewny nie tylko co chcesz zrobić, ale tez dlaczego. Wtedy poziom zaangażowania będzie dużo większy, czyli dużo większa będzie motywacja wewnętrzna.
  • Wyznaczaj sobie nagrody za realizację celów. Może odwróć sytuację – zamiast kupić piękne buty do biegania jako motywacja do biegania, niech to będzie nagroda dopiero jak na nie zasłużysz i zrealizujesz kilkanaście treningów. Radość z ich posiadania będzie dużo większa.

Aby osiągnąć szczyt swoich możliwości ustal mierzalne cele, monitoruj je codziennie i kontroluj, a najlepiej robić to wraz z trenerem, bo źle dobrany cel to czasem kilka miesięcy Twojej pracy na marne. 

 

Avatar
Anna Węgrzyn

JEŚLI POTRZEBUJESZ: - wydobycia swojego potencjału zawodowego, - pomocy w budowaniu wizerunku swojego i firmy, - wsparcia w procesie zmiany pracy, - wsparcia w procesie zmiany swojego życia na lepsze, NIE CZEKAJ! SKONTAKTUJ SIE JUŻ DZIŚ! aw@annawegrzyn.pl Kim jestem i co robię: Z wykształcenia prawnik, z doświadczenia księgowa, dyr. HR, sprzedaży i marketingu, z powołania i zamiłowania coach International Coaching Community. Jako coach pomagam firmom, ich pracownikom a także indywidualnym klientom wydobyć wszystkie najlepsze cechy z siebie i innych, by móc je wykorzystać w drodze do wspólnego sukcesu. Dla moich klientów słowa takie jak motywacja, potencjał osobisty, rozwój zaczynają nabierać znaczenia, kiedy we współpracy ze mną uświadamiają sobie, jak wymierny może być efekt ich starań, gdy potrafią zarządzać własnymi naturalnymi umiejętnościami. To największa satysfakcja w mojej pracy być świadkiem zmian, które czynią człowieka szczęśliwszym. Dlaczego tu jestem? Magazyn Zmiany w Życiu to realizacja moich marzeń. Stworzyłam to miejsce aby pomagać innym w znalezieniu drogi do siebie i do prawdziwej radości z życia. Ludzie, których poznałam w procesie przygotowań i realizacji projektu tylko utwierdzili mnie w przekonaniu, że to właściwa droga. Dziękuję Wszystkim za wsparcie. Z czego jestem dumna w moim życiu: Jestem wierna swoim zasadom Nigdy nie zrobiłam niczego wbrew sobie dla korzyści. Wszystkie decyzje w moim życiu były podyktowane sercem. Efekt jest cudowny, mogę powiedzieć z pełną satysfakcją, że niczego nie żałuję i wszystko w życiu zrobiłabym tak samo. Moje słabości: Niecierpliwość i coraz gorzej znoszę poranne wstawanie. Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: perfumy Cerruti 1881 różowe, pierwszą butelkę kupiłam za większą część mojego wynagrodzenia i do dziś pamiętam uczucie radości, jakie mi towarzyszyło przy zakupie. Od tamtej pory zawsze mam je na półce, nawet patrząc na butelkę uczucie powraca. Do tego płyta Yanni i jego „One man's dream”. Największa zmiana w moim życiu: Moje życie to ciągłe poszukiwania i zmiany. Największe i najtrudniejsze miały miejsce w 2012 roku. Przestałam się uśmiechać i w głębi duszy czułam, że powinnam być w innym miejscu. Dlatego w jednym momencie zdecydowałam się zostawić ówczesną rzeczywistość i znaleźć nową drogę na każdej płaszczyźnie. Miejscowość: Warszawa

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.