To jak postrzegasz sukces zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Cała sztuka w tym, żeby umieć rozpoznawać swój osobisty sukces, a on często związany jest z wyznaczaniem adekwatnych dla Ciebie celów. Posiadanie jasnych celów, daje nam poczucie sensu. Omijamy ogólniki, konkretny cel wymusza konkretną motywacje.
Sport to cykl składający się z ciągłych wzlotów i upadków, a sportowcy amatorzy chcieliby cały czas wygrywać. Co trening to życiówka, a co kilka dni to kolejne zrzucone kilogramy. Świat tak nie funkcjonuje, a na pewno nie nasz organizm. Musisz być go świadomy zanim zaczniesz definiować co jest Twoim sukcesem, co porażką, a co naturalną konsekwencja i etap procesu treningowego. Stawiaj przed sobą małe wyzwania, bazujące na dotychczasowych osiągnięciach, a one doprowadzą Cię do realizacji sportowych marzeń. Spadek motywacji to często wynik nieadekwatnie dobranego celu.
To nic innego jak jasne i konkretne określenie zadań do realizacji. Nie wystarczy jednak określić co zamierzasz zrobić, trzeba tez wiedzieć w jaki sposób to zrobić.
Wyznaczanie celów to umiejętność, której też można się nauczyć lub poprosić o pomoc profesjonalistów. Wyznaczanie celów to jedno, a monitorowanie i ich obserwacja to dopiero klucz do sukcesu. Na co powinieneś głownie zwracać uwagę przy wyznaczaniu celów – kilka wskazówek:
- Zawsze ustalaj cele konkretnie, im dokładniej określisz cel tym większa szansa na realizację ( zamiast ukończenie triathlonu na dystansie ½ IM w 2017 r ustal dokładne zawody i szacunkowy czas w jakim chcesz ukończyć, nawet jeśli jesteś na poziomie podstawowym. Ukończenie w tym czasie da Ci od razu podwójne zwycięstwo)
- Twoje cele muszą być osiągalne, zanim rzucisz się na głęboko wodę skonsultuj z trenerem czy jest to w zakresie Twoich możliwości.
- Twój cel powinien dać się kontrolować i być mierzalny. Może to być np. czas albo samopoczucie podczas wysiłku
- Cel powinien być Twój. Nie wyznaczaj go pochopnie. Powinieneś się nad nim zastanowić i być pewny nie tylko co chcesz zrobić, ale tez dlaczego. Wtedy poziom zaangażowania będzie dużo większy, czyli dużo większa będzie motywacja wewnętrzna.
- Wyznaczaj sobie nagrody za realizację celów. Może odwróć sytuację – zamiast kupić piękne buty do biegania jako motywacja do biegania, niech to będzie nagroda dopiero jak na nie zasłużysz i zrealizujesz kilkanaście treningów. Radość z ich posiadania będzie dużo większa.
Aby osiągnąć szczyt swoich możliwości ustal mierzalne cele, monitoruj je codziennie i kontroluj, a najlepiej robić to wraz z trenerem, bo źle dobrany cel to czasem kilka miesięcy Twojej pracy na marne.