Realizacja planów nie jest tak prosta jak samo planowanie. Mimo drobiazgowych przygotowań często coś nie pozwala nam osiągać naszych celów. Kiedy myślimy o tym, co nas ogranicza w dążeniu do naszych marzeń, planów czy szczęścia, zwykle wskazujemy okoliczności, na które nie mamy wystarczającego wpływu: brak funduszy, znajomości, wsparcia, zasobów…
Mury, które powstrzymują nas przed działaniem, są połączeniem zewnętrznych i wewnętrznych elementów. Jeśli zdarza ci się zastanawiać, jak wyglądałoby twoje życie, gdyby rzeczywistość była bardziej przychylna twoim planom, zachęcam cię do przyjrzenia się owym ograniczeniom.
Sprawdź, które ograniczenia dotyczą Ciebie i przeczytaj, jak się ich pozbyć
1. Ludzie
Jeśli nasze otoczenie, bliscy, osoby dla nas ważne nie podzielają naszych pomysłów, mają odmienne potrzeby czy inny temperament – mogą znacząco osłabiać nasze działania. Oczekiwanie na akceptację naszych planów przez innych, na słowo dopingu czy wsparcia może przesunąć w czasie rozpoczęcie działań, a w skrajnym przypadku doprowadzić do porzucenia własnych planów. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, zapytaj siebie: „Dlaczego poparcie X jest dla mnie ważne? Co to o mnie mówi?”.
2. Okoliczności
Gdy wyobrażamy sobie realizację własnych planów, najczęściej zakładamy pojawienie się określonych okoliczności. Oczekiwanie, aż rzeczywistość stanie się tożsama z naszymi wyobrażeniami, osłabia naszą motywację. „Układanie rzeczywistości” tak, aby pasowała do naszych planów, jest marnotrawieniem energii. Dlaczego? Nasz wpływ na to, co nas otacza, jest ograniczony. Gdy rzeczywistość odbiega od stanu idealnego, zadaj sobie pytanie: „Na co w tej sytuacji mam wpływ? Co konkretnie mogę zrobić teraz, aby przybliżyć się do celu?”.
3. Myśli
Masz wpływ na siebie samego, na własny sposób myślenia i reagowania w określonych realiach. Osoby, które zbyt dużo wymagają od siebie lub mają przekonanie o własnej nieporadności, niemocy i nieskuteczności, osoby, które definiują siebie przez pryzmat własnych braków, mogą istotnie ograniczać swoje działania. Niejednokrotnie myśli o nas samych są wypadkową opinii, które usłyszeliśmy na swój temat, efektem porównań, uogólnień i subiektywnych doświadczeń. Myśli negatywne, krytyczne (niezależnie od tego, czy znajdują odzwierciedlenie w faktach) stanowią istotny element ograniczający. Bez względu na to, czy twoje przekonania o sobie są prawdziwe czy nie, zwerbalizuj je poprzez pytania: „Jakie myśli towarzyszą mi na etapie planowania i realizacji celów? Co sam o sobie myślę? Czy to, co o sobie myślę, pomaga mi w realizacji moich celów? Czy moje myśli sprawiają, że jestem bardziej skuteczny?”.
4. Obawy
Kolejny mur, który nas ogranicza, to nasze lęki. Obawy hamują nasze działania nawet wtedy, gdy są irracjonalne i nie znajdują pokrycia w rzeczywistości. Często sama zmiana, nowość i nieprzewidywalność sytuacji paraliżują nas i sprawiają, że stajemy się niezdolni do podjęcia decyzji, wykonania choćby małego kroku. Jeśli odpowiednio wykorzystamy strach przed błędem, porażką, nieznanym, oceną czy krytyką, możemy zyskać istotny impuls do działania. Zapytaj siebie: „Czego się obawiam? Co w tej sytuacji przeraża mnie najbardziej? Jakie jest prawdopodobieństwo, że moje obawy się zrealizują? Jak mogę się do tego przygotować? Co o mnie mówią moje obawy? Co jest w tym dla mnie ważne?”.
5. Przyzwyczajenia
Bywa, że mimo chęci i możliwości nasze dotychczasowe nawyki powodują, że nie dokonujemy zmian. Bezrefleksyjność towarzysząca automatyzmowi myśli i zachowań oraz trudność w zastąpieniu starych nawyków – nowymi mogą stać się trudną barierą do pokonania. Praca z przyzwyczajeniami wymaga cierpliwości, konsekwencji i zrozumienia. Przyglądaj się swoim reakcjom. Rejestruj, co i jak robisz. W swoim zachowaniu poszukaj schematów (powtarzalnych wzorców). Zapytaj siebie: „Jak to zrobię? Jak mogę to zrobić inaczej? Co jeszcze mogę zrobić?”.
Jak pokonać własne ograniczenia?
- Zburz swoje mury kawałek po kawałku.
- Weź odpowiedzialność za to, czego się podejmujesz.
- Jeśli uświadomisz sobie, że masz wpływ na swoje działania, przestaniesz szamotać się z rzeczywistością, a swoją energię przeznaczysz na pracę nad sobą.
- Otaczaj się ludźmi, którzy wyznają podobne wartości do twoich.
- Koncentruj się na tym, co jest możliwe.
- Do każdego wyzwania podchodź racjonalnie.
- Pracuj z własnymi myślami.
- Bądź uważny i dostrzegaj stare schematy myślenia i zachowania.
- Bądź troskliwym przyjacielem dla samego siebie.
- Wspieraj siebie.
- Ufaj sobie.
Powodzenia!