Jak działa psychoterapia online?

Trudno udawać szczęśliwą osobę, gdy stres i zmęczenie biorą górę. Mimo to nawet nie przyjdzie Ci do głowy, aby przestać odgrywać rolę spójną z oczekiwaniami społeczeństwa, a nie własnymi potrzebami. Masz się uśmiechać; masz odnosić sukcesy; a Twoja rodzina ma być przykładna. W końcu jednak zabawa w teatr zaczyna sprawiać, że przestajesz mieć ochotę wstać z łóżka przed południem, umyć się czy coś zjeść. Tym, czego wówczas potrzebujesz, to pomoc psychologa. Jeśli brak Ci sił, aby wyjść z domu – skorzystaj z dobrodziejstwa, jakie daje psychoterapia online.

Niewiele potrzebujesz, aby rozpocząć psychoterapię online

Jeśli właśnie zmarł ktoś Ci bliski, w pracy ogłoszono planowaną redukcję etatów, wpadasz w coraz większe długi – masz prawo czuć, że nie w pełni kontrolujesz swoje życie. O ile jednak nie na wszystko, co się dzieje, masz wpływ, o tyle możesz odzyskać kontrolę nad sferą emocjonalną. Uczucia to jedyne, co jesteś w stanie kontrolować, nawet jeśli ciężko Ci teraz w to uwierzyć.

Czasami może brakować Ci sił i wiary oraz drogowskazu, w którą stronę podążać. To właśnie wówczas warto, aby pomógł Ci psychoterapeuta online: https://www.twojpsycholog.online/.

Niewiele potrzebujesz, aby postawić stopę na pierwszym szczeblu drabiny, która wyprowadzi Cię z wiecznie osnutej cieniem części duszy. Nie musisz nawet opuszczać zacisza własnego domu. Nie ma też potrzeby zamartwiania się, w co się ubrać na sesję w gabinecie. Jedyne czego potrzebujesz to smartfon lub komputer z dostępem do internetu. Jeśli zdecydujesz się na sesje w formie wideokonferencji, niezbędna będzie również kamerka, słuchawki lub głośnik oraz mikrofon. Natomiast sesje prowadzone w postaci czatu lub korespondencji e-mail nie rodzą takiej potrzeby.

Nie potrzebujesz jednak zainstalowanych komunikatorów jak np. Skype czy Vsee. Wystarczy link do tzw. pokoju spotkania, który otrzymasz od wybranego terapeuty przed sesją.

Czy psychoterapia online jest skuteczna?

Psychoterapia online została maksymalnie uproszczona. Wszystko po to, aby umożliwić Ci skorzystanie z pomocy. To szczególnie ważne, gdy żywisz przekonanie, że czeka Cię samotna walka z przeciwnościami.

Opiekujesz się chorym członkiem rodziny? Jesteś rodzicem małych dzieci, wymagających stałej opieki? Mieszkasz na wsi oddalonej o wiele kilometrów od większego miasta? W każdej z tych sytuacji możesz skorzystać z pomocy terapeuty. Nie ma znaczenia, jak duży jest Twój problem. Być może potrzebujesz tylko kilku spotkań, a może wielu lat regularnych sesji. Pamiętaj jednak, że czas i tak upłynie. Pozwól, by każdy dzień przynosił poczucie, że odzyskujesz kontrolę nad tym, co czujesz i jak reagujesz.
Psychoterapeuta online nie powie Ci, co masz zrobić. Pomoże Ci jednak zidentyfikować problem, a następnie wskaże możliwe drogi jego rozwiązania. Nie myśl jednak, że sesje przez internet to mniej skuteczna alternatywa dla terapii w gabinecie. Jak dowodzą badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurychu – jest zupełnie odwrotnie!

W eksperymencie podzielono 62 pacjentów z depresją na tych leczonych stacjonarnie i online. W pierwszej grupie równowagę emocjonalną odzyskało po zakończeniu sesji 50% osób, a w drugiej 53%. Ważniejsze są jednak długofalowe efekty terapii. Jak się okazało, po trzech miesiącach od zakończenia sesji w gabinecie objawy depresji ustąpiły u 42% pacjentów i u aż 57% odbywających e-wizyty.

Nowoczesna forma psychoterapii jest wyjątkowo skuteczna w przypadku osób zmagających się z zespołem stresu pourazowego. Jak wynika z badań – po upływie sześciu miesięcy od rozpoczęcia terapii przez internet kondycja psychiczna poprawiała się stale. Takich samych efektów nie odnotowano po terapii w gabinecie.

Wiele wskazuje na to, że komfortowe warunki sesji online, znajome otoczenie, wiele dostępnych trybów spotkań i możliwość wyboru terapeuty – zapewniają poczucie bezpieczeństwa, a przez to czynią terapię online wyjątkowo skuteczną.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.