Kim jest współczesny mężczyzna? Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!

Odpowiedź na powyższe pytanie zdaje się na pozór prosta, ale tak jest tylko do momentu, kiedy faktycznie spróbujemy na nie udzielić odpowiedzi. Kiedy zagłębimy się w temat, dowiemy się, że obecnie mamy do czynienia z kryzysem męskości. Wynika on generalnie z faktu, że dawne podziały na to, co męskie i kobiece uległy zatarciu. Co więcej, nie ma dziś jednego obrazu, czy definicji  męskości. Zasadniczo, jest nawet jeszcze gorzej, bo jest ich co najmniej kilka i to sprzecznych ze sobą. 

Współczesny mężczyzna powinien być odważny i zdecydowany, kiedy to konieczne, ale tak poza tym czuły i troskliwy.  Ma mieć pasję, specjalizację i pamiętać o swojej samorealizacji, ale zarazem nie zapominać o partnerce i rodzinie. Ma być słowny i odpowiedzialny, ale także otwarty na swoje emocje, którymi powinien umieć zarządzać. Ma być refleksyjny, zadbany, aktywny i powinien troszczyć się o swoje zdrowie. Do tego oczywiście, powinien być silny. Kiedy się to czyta, tytuł jednego z artykułów  „Mężczyzna współczesny: wojownik, barbarzyńca czy ofiara?” staje się bardzo zasadny. 

Również współczesna klasyfikacja mężczyzn jest nie lada wyzwaniem. Do niedawna myślałem, że są jedynie dominujący i potrzebujący ekstremalnych wyzwań mężczyźni typu „samiec alfa” i cała reszta. Jak było to naiwne, wyszło w sytuacji, kiedy przeczytałem szczegółową charakterystykę mężczyzn typu: alfa, beta, gamma, delta i omega. Dla jasności dodam, że każdy z tych wariantów ma jeszcze dwa podtypy oznaczane „+” i „-”. 

Kiedy tak rozmyślałem nad niedolą mężczyzn, przypomniało mi się jedno z opowiadań Jorge Bucay’a zatytułowane „Kim jesteś?”. Opowiada ono o mężczyźnie o imieniu Sinclair, który jest powszechnie znanym w mieście, z rozległymi koneksjami i sporą grupą znajomych. Sinclair każdy dzień zaczynał od lektury sterty listów, jakie otrzymywał co ranek. Jednak pewnego dnia nie przyszedł ani jeden list. Nie przyszła też gosposia, a wszyscy, którzy go do tej pory znali zaczęli traktować jak obcego.  Choć w pierwszych dnia położenie Sinclair’a było dramatyczne, odkrył on i dobrą stronę tej sytuacji. Skoro nikt go nie znał, mógł wreszcie być naprawdę sobą, bez żadnych masek i ograniczających go konwenansów. Mógł też wreszcie zignorować swój perfekcyjnie zaplanowany układ dnia i zacząć żyć, tak jak chciał. Kiedy tylko tak zrobił, listy ponownie pojawiły się pewnego poranka, a wszyscy jego dotychczasowi znajomi zaczęli go znowu poznawać. 

Sądzę, że podobnie jest z nami – mężczyznami. Skoro nikt nie wie, jaki powinien być współczesny mężczyzna, albo też wszyscy to wiedzą, ale mają odmienne zdanie, możemy potraktować tę sytuację tak samo jak Sinclair. Odejść od stereotypowych oczekiwań naszych rodziców, zignorować podziały na to, co kiedyś było męskie i kobiece oraz mocno zdystansować się do nierealnego wizerunku mężczyzny z reklam. Mówiąc wprost – być sobą!

To jest zresztą chyba największa zaleta zamieszania przy współczesnym wizerunku mężczyzny. W tej sytuacji, odpowiedź na tytułowe pytanie „Kim jest współczesny mężczyzna?” jest tylko jedna – jest sobą 😉

Avatar
Rafał Markiewicz

1. Spotkaj się ze mną, jeśli:  planujesz dokonać w życiu jakiejś zmiany, ale nie wiesz jak się za nią zabrać, stoisz przed ważną decyzją i potrzebujesz jej się dokładnie przyjrzeć, zweryfikować zyski z niej płynące i konsekwencje jakie będą jej następstwem, potrzebujesz dotrzeć do swoich zasobów aby przejść przez daną sytuację, wytrwać w działaniu lub wykonać pierwszy odważny krok w jakimś kierunku, w twoim biznesie lub karierze zawodowej wymagane są zmiany i potrzebujesz je z kimś bezstronnym przedyskutować lub stworzyć plan wprowadzenia ich w życie 2. Kim jestem i co robię: Jestem doświadczonym coachem i trenerem. W różnych projektach występowałem także jako konsultant, ekspert i mentor. Zawodowo od ponad 15 lat jestem menadżerem i zarządzam dużymi zespołami związanymi z obsługą klienta. Specjalizuję się w life coachingu, biznes coachingu oraz coachingu kariery. Dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem z moimi klientami pomagając im w realizacji ważnych dla nich celów osobistych i zawodowych. O zmianach w życiu piszę także na swojej stronie  3. Dlaczego tu jestem:  Bo wierzę w to, że sami tworzymy, to kim jesteśmy i od lat wspieram tę twórczość. Uwielbiam błysk w oczach moich klientów, kiedy jakieś ograniczenia w głowie puściły i nagle dostrzegają szerszą perspektywę i możliwości. 4. Z czego jestem dumny w moim życiu :  Z tego dokąd zaszedłem w swoim życiu i co w nim osiągnąłem, jednocześnie nie depcząc ważnych dla mnie wartości. Na co dzień zaś, z każdego działania, które podejmuję pomimo strachu i obaw, bo tylko tak mogę się rozwijać. 5. Moje słabości: Pyszny sernik i momentami nadmierny perfekcjonizm. 6. Mój sprawdzony sposób na zły humor: Spacer, yoga albo kubek pysznej herbaty. 7. Największa zmiana w moim życiu:  Wypadek samochodowy na autostradzie, dzięki któremu zrozumiałem, że odkładanie czegoś w życiu na później nie ma sensu, bo „później” może już nigdy nie nadejść.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.