Co skóra mówi o stanie Twojego zdrowia? Przeczytaj koniecznie!

Skóra jest największym organem naszego organizmu, mającym ogromne znaczenie dla naszego życia i zdrowia. Choć bez skóry nie możemy żyć, właśnie o niej najczęściej zapominamy – niewłaściwie ją odżywiamy, za mało nawadniamy, nie dotleniamy jej. Jednocześnie zmuszamy ją do ładnego wyglądu dziwnymi zabiegami kosmetycznymi – z operacjami plastycznymi włącznie.

Co skóra mówi o stanie Twojego zdrowia?

Nasz informator

Skóra to swego rodzaju łącznik naszego świata wewnętrznego ze światem zewnętrznym. Świat zewnętrzny odczuwamy dzięki zmysłowi dotyku. Jest to nie tylko bardzo ważny zmysł w okresie rozwoju dziecka, lecz także niezbędny element dla utrzymania równowagi psychicznej człowieka w każdym wieku. Na skórze widać również od razu przeżywane emocje oraz to, że w naszym organizmie źle się dzieje – źle funkcjonuje jakiś organ lub toczy się jakaś choroba. Swędzenie, zaczerwienienie, zmiany ropne, łuszczenie, obrzęk, stan zapalny, trądzik – miejsce nie jest przypadkowe; skóra dokładnie komunikuje nam, co złego się dzieje. Dlatego warto zrozumieć, co do nas mówi.

Wyraża emocje

Skóra – na której widać skrywane emocje – ma związek z poczuciem własnej wartości. Emocją, która towarzyszy problemom ze skórą, jest poczucie wstydu. To niezwykle silna, destrukcyjna emocja, która wpływa na życie, zdrowie i osobowość człowieka. Wstyd hamuje rozwój osobisty oraz osiąganie sukcesów, sprawia, że nie pozwalamy sobie na radość życia i poczucie szczęścia, może także doprowadzić do działań samounicestwiających (uzależnienia, agresja, niebezpieczne zachowania). 

Ćwiczenie

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co twoja skóra mówi do ciebie, czym należy się zająć (najlepiej podczas psychoterapii), wykonaj ćwiczenie. Bądź ze sobą szczery!

  1. Rozbierz się.
  2. Uważnie obejrzyj swoją skórę – najlepiej całą powierzchnię swojego ciała.
  3. Zanotuj uczucia, jakie towarzyszą oglądaniu siebie.
  4. Opisz stan swojej skóry (np.: sucha, obwisła, szara, poraniona, piękna, napięta, ładna, elastyczna, świeża, zaniedbana, brzydka, szorstka, zadbana, dopieszczona, delikatna, o ładnym kolorze).
  5. Przeczytaj dokładnie opis swojej skóry.

Z opisu dowiesz się, co podświadomie myślisz o sobie. Z kolei emocje, które towarzyszyły ci podczas oględzin, mają ogromny wpływ na twoje życie codzienne.

Jak pokochać siebie – 8 kroków

Dlaczego skóra choruje?

Zadaniem problemów ze skórą jest podświadome chronienie cię przed kontaktem, który sprawia ci ból. Ból może sprawiać nawet delikatny dotyk, przytulenie, fizyczna lub mentalna bliskość z drugim człowiekiem. Twoje krosty, ropienie, wysypka czy łuszczenie chronią cię przed bolesnym dotykiem; drugi człowiek z kolei podświadomie odbiera twoją przypadłość jako coś obrzydliwego, a więc nietykalnego. 

Problemy ze skórą to także skutek stresu i niewłaściwej diety – a z tym łatwiej sobie poradzić.

 Zwróć uwagę na to, co należy zmienić, żeby twoja skóra ładnie wyglądała:

  • czy zdrowo się odżywiasz?
  • czy wypijasz około 2 litrów wody na dobę?
  • czy śpisz 8–10 godzin na dobę?
  • czy spacerujesz i starasz się codziennie oddychać świeżym powietrzem?
  • czy leczysz się na coś?
  • czy twoja gospodarka hormonalna jest w normie?
  • czy odpoczywasz wystarczającą ilość czasu?
  • czy jesteś zadowolony ze swojego życia prywatnego i zawodowego?

Z powyższej listy najłatwiej jest zmienić swoją dietę i zadbać o odpowiednie nawodnienie, więc od tego zacznij!

Wyeliminuj ze swojego jadłospisu:

  • alkohol;
  • czarną herbatę i duże ilości kawy (powyżej 2 filiżanek dziennie);
  • tłuste jedzenie;
  • przetworzone jedzenie typu fast food;
  • cukier, sól;
  • słodkie i energetyzujące napoje;
  • słodycze;
  • przekąski (np. chipsy, orzeszki solone).

Wprowadź do swojego jadłospisu:

  • regularne jedzenie;
  • regularne nawadnianie; 
  • warzywa i owoce spożywane codziennie w dużych ilościach;
  • nabiał, mięso i ryby dobrego gatunku.

Wiosna to dobry czas na zmiany w życiu, nawet te drobne w odżywianiu.

Poniższa rycina pokazuje, co mówi do ciebie skóra twojej twarzy, kiedy pojawiają się na niej pryszcze lub inne problemy. Trądzikowa mapa twarzy pokazuje, jakie organy połączone są z daną częścią twarzy i co się dzieje, kiedy nie zwracasz uwagi na dietę i wrzucasz do żołądka wszystko, co wpadnie ci w ręce.

Źródło: www.psychologiawygladu.pl

Avatar
Ewa Pudłowska

SPOTKAJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI POTRZEBUJESZ: - zrozumieć co mówi do ciebie twoje ciało - wsparcia w odchudzaniu i zrozumienia procesu odchudzania - zrozumienia siebie i swoich reakcji emocjonalnych - pomoc w budowaniu poczucia własnej wartości - wsparcia w procesie zmian w życiu: zawodowym, prywatnym, osobistym, stylu życia - pomoc w ruszeniu z miejsca i motywacji Kim jestem i co robię: Jestem psychologiem, psychodietetykiem, dietetykiem, terapeutą TSR i doradcą zawodowym. Mam własną firmę od 1993 roku. Na początku prowadziłam różnego rodzaju szkolenia związane z biznesem i urodą, teraz prowadzę warsztaty i szkolenia oraz spotkania indywidualne dotyczące rozwoju osobistego, psychodietetyki oraz zmiany w każdym obszarze życia. Jestem autorką programów odchudzających – „MÓJ EFEKT MOTYLA” – dla kobiet i „12 MOSTÓW” – dla mężczyzn. Pracuje również z młodzieżą w Zespole Szkół Zawodowych – Mechanicznych jako psycholog i doradca zawodowy. Dla uczniów szkoły prowadzę kurs zdrowego odżywiania - Akademia Zrowia. Dlaczego tu jestem: Ponieważ zmiany w życiu to jedyne, co nas na pewno spotka. Jednak ważne jest to, abyśmy brali w nich udział świadomie. Jak będzie wyglądało nasze przyszłe życie, zależy jedynie od nas, naszych decyzji, myśli i działań. Dlatego świadomie chciałabym pomagać ludziom zrozumieć ich podświadomość, skąd biorą się ich reakcje na daną sytuację i jak nad tym panować – świadomie. Z czego jestem dumna w swoim życiu: Najbardziej jestem dumna z siebie. Potrafiłam dokonać w swoim życiu zmiany z postawy „szarej myszki”, stresującej się kiedy trzeba było się do kogoś odezwać – do kobiety zdecydowanej, wiedzącej czego chce od życia, która występuje publicznie przed kilkusetnym audytorium bez oznak stresu. Dumna jestem też z mojego męża, który wytrwał przy mnie przez te wszystkie lata zmian. Oraz z naszego syna, który jest psychologiem sportu i trenerem judo, i kocha to co robi. Moje słabości: Czasami do wuzetki (ciastko z kremem), do moich psów, no i bardzo kiepsko radzę sobie z nowymi technologiami. Mój sprawdzony sposób na zły nastój: długi spacer po lesie z moimi psami, rozmowy z mężem lub przyjaciółmi. Bardzo pomocne są wtedy również podróże w głąb siebie. Największa zmiana w moim życiu: Największa i zarazem najważniejsza zmiana miała miejsce w 2003 roku, kiedy to mocno tupnęłam nogą i po raz pierwszy w życiu powiedziałam „Teraz ja!!!”. Zaczęłam realizować swoje marzenia. Moje życie nabrało sensu i rozpędu. Teraz mogę powiedzieć „Jestem szczęśliwą kobietą” – w pełnym tego słowa znaczeniu.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.