Nastolatki w podróży – część 3

O tanim podróżowaniu można napisać całe księgi, bo temat jest niewyczerpany, a ile osób, tyle pomysłów. Ja mam wiele swoich sposobów na ograniczenie wydatków, ale postanowiłam porozmawiać na ten temat z bohaterkami ostatniego artykułu: Anią Burz prowadzącą blog ksiazkawpodrozy.blogspot.com i Moniką Godawską z wokoloswiata.blogspot.com. Inaczej wydaje się pieniądze, gdy zarabia się je na etacie, a inaczej, gdy trzeba kilka razy obejrzeć każdy grosz nim podejmie się każdą zakupową decyzję. Ograniczone środki mają swoje dobre strony – pobudzają kreatywność i zmuszają do kombinowania. Nie od dziś wiadomo, że sukces smakuje lepiej, jeśli w jego realizację musieliśmy włożyć dużo pracy i starań.

Poniżej kilka rad dziewczyn dotyczących niedrogiego podróżowania po Europie na własną rękę:

Ania

1. Obserwuję promocje tanich linii lotniczych i przewoźników autokarowych.
2. Podróżuję wyłącznie z bezpłatnym bagażem podręcznym.
3. Rezygnuję z pamiątek, ale kupuję po 2-3 kartki pocztowe z każdego miejsca.
4. Szykuję listę obiektów, które można odwiedzić za darmo (np. w wybrane dni).
5. Zamiast kupować wycieczki fakultatywne, zwiedzam na rowerze (np. na Bornholmie).

Monika

1. Nocuję w hostelach lub korzystając z coachsurfingu u sprawdzonych osób mających dużo opinii, lub rezerwuję noclegi na portalach typu airbnb.pl, ponieważ poza oszczędnością można poznać ciekawych ludzi, którzy pokażą nam miejsca spoza przewodników.
2. W czasie zwiedzania bardzo dużo chodzę, żeby nie wydawać pieniędzy na drogą komunikację miejską.
3. Minimalizuję wydatki – zakupy spożywcze robię w niedrogich sklepach, unikam jedzenia w restauracjach.
4. Sprawdzam, w jakich muzeach lub zabytkach obowiązują zniżki dla uczniów i studentów.
5. Koszty podróży między miastami można zmniejszyć korzystając z tzw. wspólnych przejazdów (carpooling).

Nie trzeba mieć majątku aby zwiedzać Polskę, Europę czy świat. Jeśli nie stać nas na długie, dalekie podróże, warto wyruszyć w gronie przyjaciół gdzieś blisko, by sprawdzić swoje możliwości, uspokoić rodziców, pokazać, że dajemy sobie radę i zachowujemy się odpowiedzialnie. Jeśli coś sprawia nam przyjemność i jest naszą pasją, łatwiej się zmotywować by oszczędzać i planować niskobudżetowe wojaże.

fot. Agnieszka Kuczyńska

Avatar
Agnieszka Kuczyńska

Kim jestem i co robię: Miłośniczką Portugalii, która nie umie usiedzieć w miejscu. Pracuję na etacie, a każdą wolną chwilę wykorzystuję na podróże, prowadzenie bloga cale-zycie-w-podrozy.blogspot.com  z relacjami z wyjazdów i zachęcanie ludzi do poznawania Europy. Marzę, planuję, realizuję. Dlaczego tu jestem? Bo wierzę, że życie jest podróżą a sama droga jest ważniejsza niż cel. Uważam, że stale musimy się rozwijać. Chcę pisać o pięknych miejscach, ale też ludziach spotkanych w podróży, smakach świata i o tym, że nasze życie zależy od podejmowanych przez nas każdego dnia małych decyzji. Z czego jestem dumna w moim życiu? Z kilku pięknych marzeń chorych dzieci, które udało mi się spełnić, ponieważ przebywając z nimi zrozumiałam, co jest naprawdę ważne. A także z tego, że mam odwagę mówić na głos, czego od życia chcę a czego nie. Moje słabości: słomiany zapał w wielu kwestiach i ciągle kiepska organizacja czasu. Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: dobry film, długie spacery i szukanie tanich biletów lotniczych  Największa zmiana w moim życiu: Ciągle coś zmieniam i modyfikuję, szukając własnej drogi. Nie umiem wskazać tej największej. Miejscowość: Warszawa

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.