W starych powiedzeniach i przysłowiach kryje się sporo mądrości. Powtarzamy je jednak bez namysłu, a szkoda, bo można by było wyciągnąć z nich sporo wniosków. Zauważ, jak „niedaleko pada jabłko od jabłoni”, że podobno „jaki ojciec taki syn” albo „jakie jabłko taka skórka, jaka matka taka córka”.
Co o nas samych mówi to, jakie są nasze dzieci?
Obserwowanie i powtarzanie
Często słyszy się, że rodzice się złoszczą, ponieważ dziecko ich nie słucha. Kiedy jesteśmy mali, obserwujemy osoby, które nas wychowują. Oczywiście poza tym, co dziedziczymy w genach czy poprzez pamięć komórkową, dzieci rodzą się bez wiedzy, jak wygląda świat.
Przyczyną tego, w jaki sposób reagujemy, jakie mamy przekonania, jak postrzegamy świat, jest modelowanie. Modelowanie, czyli obserwowanie, słuchanie, czego konsekwencją jest powtarzanie. Właściwie odtwarzanie.
Przyglądamy się temu, w jaki sposób ludzie dookoła nas komunikują się, czy i jak okazują emocje. Jak wykonują codzienne czynności, spędzają swój wolny czas, postępują w różnych sytuacjach. Jak rozwiązują problemy, co jest dla nich ważne.
To wszystko powielamy, bierzemy jako swoje przekonania. Wyobraź sobie, że jako dziecko jesteś jak taka kamera, która wszystko nagrywa. Później ten film jest projekcją całego życia.
„Życie dorosłych ma większy wpływ na dzieci niż jakiekolwiek świadome próby i metody wychowawcze”. – Jesper Juul
Zwracaj uwagę na to, co sobą przekazujesz
Jednym z moich zawodowych celów jest realny wpływ na zwiększenie się świadomości ludzi na temat ważności edukacji w zakresie umiejętności przyszłości. Zależy mi na tym, aby ludzie świadomie sięgali po wiedzę i narzędzia, aby pomóc sobie.
Jak żyjesz ze sobą?
My, dorośli, mamy bardzo odpowiedzialne zadanie – mądrze wprowadzić dzieci do życia. Aby było to możliwe, najpierw powinniśmy sami być ze sobą szczerzy, zgodni ze swoimi wartościami. Powinniśmy wiedzieć, jakie one w ogóle są.
Czy chcesz obdarzyć szacunkiem, miłością bliskie Ci osoby? Czy szanujesz siebie? Kochasz siebie? Traktujesz siebie dobrze czy stawiasz siebie na ostatnim miejscu? Oczywisty jest fakt, że cokolwiek chcesz dać, najpierw sam(a) musisz to posiadać albo potrafić.
Jak wynika z przeprowadzonych badań, główną motywacją do zdobywania wiedzy na temat siebie są trudne sytuacje życiowe, popełnione błędy, podjęte decyzje, których respondenci dziś żałują.
Zauważ, że wciąż rosną statystyki rozwodów czy depresji zarówno u dorosłych jak i dzieci.
Czy życzysz sobie takiego życia dla swojego dziecka?
Jakby to było, gdyby ludzie kochali szczerze, bez warunków, które należy spełnić? Gdyby odróżniali miłość od przywiązania kredytem i tym, że „są dzieci”. Odważyliby się na zmianę pracy, skoro w tej nie czują się spełnieni? Przestaliby oszukiwać siebie, mówiąc jedno, zakładając sztuczną maskę, a czując w głębi siebie coś zupełnie przeciwnego.
Czy to, jaki(-ka) jesteś, w jakiej tkwisz relacji, gdzie mieszkasz, gdzie pracujesz, Cię satysfakcjonuje? Czy chciałbyś(-ałabyś), żeby Twoje dziecko miało takie życie, jakie Ty teraz wiedziesz?
Dajmy sobie szansę na zmianę siebie i swojego życia, aby wyglądało dokładnie tak, jak tego chcesz.
Dzieci są świetnymi obserwatorami
Bardzo dużo czują, nawet kiedy wydaje Ci się, że „przecież nic nie rozumieją”. To, w jaki sposób postępują rodzice, ma największy wpływ na kształtowanie się postaw dziecka. Jeżeli w życiu dorosłego dzieje się coś dla niego trudnego, od razu widać to w zachowaniu i często też zdrowiu dziecka. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby wiedzieć, że mamy ogromny wpływ na to, jakimi ludźmi oni się staną.
A zatem czy:
- Będą szczerzy przed samymi sobą i innymi czy wybiorą słodkie kłamstwa?
- Będą bierni, oczekując, że wszystko im się należy, czy zdecydują się wziąć odpowiedzialność za siebie i swoje życie?
- Przemilczając, zrobią to, co „wypada”, czy asertywnie będą stawiać granice tego, co im odpowiada, a co nie?
- Będą szukali wymówek czy rozwiązań?
- Staną jako kibice czy komentatorzy – hejterzy dla tych, którzy spełniają swoje marzenia?
Można wymieniać, dając dla przykładu przeciwstawne przekonania, reakcje, na których opieramy nasze życie. Świadomy dorosły staje się każdego dnia lepszym, inwestując w swój rozwój. Ale najpierw zaczyna od siebie, dla siebie. Wszystko po to, aby zwiększyć jakość życia swojego oraz rodziny, którą ma lub będzie tworzył.
Magdalena Michalak | www.savoir7.pl