Pokaż mi swoje dziecko, powiem Ci kim jesteś

W starych powiedzeniach i przysłowiach kryje się sporo mądrości. Powtarzamy je jednak bez namysłu, a szkoda, bo można by było wyciągnąć z nich sporo wniosków. Zauważ, jak „niedaleko pada jabłko od jabłoni”, że podobno „jaki ojciec taki syn” albo „jakie jabłko taka skórka, jaka matka taka córka”.

Co o nas samych mówi to, jakie są nasze dzieci?

Obserwowanie i powtarzanie

Często słyszy się, że rodzice się złoszczą, ponieważ dziecko ich nie słucha. Kiedy jesteśmy mali, obserwujemy osoby, które nas wychowują. Oczywiście poza tym, co dziedziczymy w genach czy poprzez pamięć komórkową, dzieci rodzą się bez wiedzy, jak wygląda świat.

Przyczyną tego, w jaki sposób reagujemy, jakie mamy przekonania, jak postrzegamy świat, jest modelowanie. Modelowanie, czyli obserwowanie, słuchanie, czego konsekwencją jest powtarzanie. Właściwie odtwarzanie.

Przyglądamy się temu, w jaki sposób ludzie dookoła nas komunikują się, czy i jak okazują emocje. Jak wykonują codzienne czynności, spędzają swój wolny czas, postępują w różnych sytuacjach. Jak rozwiązują problemy, co jest dla nich ważne.

To wszystko powielamy, bierzemy jako swoje przekonania. Wyobraź sobie, że jako dziecko jesteś jak taka kamera, która wszystko nagrywa. Później ten film jest projekcją całego życia.

„Życie dorosłych ma większy wpływ na dzieci niż jakiekolwiek świadome próby i metody wychowawcze”. – Jesper Juul

Zwracaj uwagę na to, co sobą przekazujesz

Jednym z moich zawodowych celów jest realny wpływ na zwiększenie się świadomości ludzi na temat ważności edukacji w zakresie umiejętności przyszłości. Zależy mi na tym, aby ludzie świadomie sięgali po wiedzę i narzędzia, aby pomóc sobie.

Jak żyjesz ze sobą?

My, dorośli, mamy bardzo odpowiedzialne zadanie – mądrze wprowadzić dzieci do życia. Aby było to możliwe, najpierw powinniśmy sami być ze sobą szczerzy, zgodni ze swoimi wartościami. Powinniśmy wiedzieć, jakie one w ogóle są.

Czy chcesz obdarzyć szacunkiem, miłością bliskie Ci osoby? Czy szanujesz siebie? Kochasz siebie? Traktujesz siebie dobrze czy stawiasz siebie na ostatnim miejscu? Oczywisty jest fakt, że cokolwiek chcesz dać, najpierw sam(a) musisz to posiadać albo potrafić.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, główną motywacją do zdobywania wiedzy na temat siebie są trudne sytuacje życiowe, popełnione błędy, podjęte decyzje, których respondenci dziś żałują. 

Zauważ, że wciąż rosną statystyki rozwodów czy depresji zarówno u dorosłych jak i dzieci.

Czy życzysz sobie takiego życia dla swojego dziecka?

Jakby to było, gdyby ludzie kochali szczerze, bez warunków, które należy spełnić? Gdyby odróżniali miłość od przywiązania kredytem i tym, że „są dzieci”. Odważyliby się na zmianę pracy, skoro w tej nie czują się spełnieni? Przestaliby oszukiwać siebie, mówiąc jedno, zakładając sztuczną maskę, a czując w głębi siebie coś zupełnie przeciwnego.

Czy to, jaki(-ka) jesteś, w jakiej tkwisz relacji, gdzie mieszkasz, gdzie pracujesz, Cię satysfakcjonuje? Czy chciałbyś(-ałabyś), żeby Twoje dziecko miało takie życie, jakie Ty teraz wiedziesz? 

Dajmy sobie szansę na zmianę siebie i swojego życia, aby wyglądało dokładnie tak, jak tego chcesz.

Dzieci są świetnymi obserwatorami

Bardzo dużo czują, nawet kiedy wydaje Ci się, że „przecież nic nie rozumieją”. To, w jaki sposób postępują rodzice, ma największy wpływ na kształtowanie się postaw dziecka. Jeżeli w życiu dorosłego dzieje się coś dla niego trudnego, od razu widać to w zachowaniu i często też zdrowiu dziecka. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby wiedzieć, że mamy ogromny wpływ na to, jakimi ludźmi oni się staną.

A zatem czy:

  • Będą szczerzy przed samymi sobą i innymi czy wybiorą słodkie kłamstwa?
  • Będą bierni, oczekując, że wszystko im się należy, czy zdecydują się wziąć odpowiedzialność za siebie i swoje życie?
  • Przemilczając, zrobią to, co „wypada”, czy asertywnie będą stawiać granice tego, co im odpowiada, a co nie?
  • Będą szukali wymówek czy rozwiązań?
  • Staną jako kibice czy komentatorzy – hejterzy dla tych, którzy spełniają swoje marzenia?

Można wymieniać, dając dla przykładu przeciwstawne przekonania, reakcje, na których opieramy nasze życie. Świadomy dorosły staje się każdego dnia lepszym, inwestując w swój rozwój. Ale najpierw zaczyna od siebie, dla siebie. Wszystko po to, aby zwiększyć jakość życia swojego oraz rodziny, którą ma lub będzie tworzył.

Magdalena Michalak | www.savoir7.pl

Avatar
Magdalena Michalak

Spotkaj się ze mną, jeśli:
 Jeśli chcesz realnie poprawić jakość swojego życia, to zapraszam Cię na spotkanie ze mną. Ze skutecznością zajmiemy się kompetencjami jutra. Kiedy tylko zdecydujesz się kreować swoją przyszłość, staniesz się osobą pewną siebie, asertywną, która lepiej komunikuje się z innymi. Czy zależy Ci na tym, aby odnaleźć swoje mocne cechy i realizować cele? Pomogę Ci lepiej zrozumieć siebie i czynniki wpływające na Twoje życie, tak abyś to Ty był/a architektem przyszłości.

 Kim jestem i co robię: Jestem jedyną w Polsce Trenerką Umiejętności Przyszłości. Certyfikowaną trenerką umiejętności społecznych, postaw emocjonalnych dzieci i młodzieży. Wciąż rozwijającą się pasjonatką rozwoju osobistego i psychologii prenatalnej. Od 2009 r. pracuję z dziećmi. Tworzę innowacyjne programy i gry edukacyjne. Jestem autorką wielu publikacji. Ciekawi mnie człowiek, to jaki wpływ mają doświadczenia z dziecięcych lat na kształtowanie charakteru. Jestem też przedsiębiorcą, prezesem SAVOIR7, firmy oferującej awangardowe produkty i usługi rozwijające umiejętności przyszłości dla dzieci i całej rodziny. Dlaczego tu jestem: 
Jestem tutaj dla Ciebie i wszystkich innych osób, do których dotrą moje słowa. Słowa mają moc, a ja korzystam z nich jako narzędzie do tego, aby mieć wpływ z korzyścią dla Ciebie. Z czego jestem dumna w moim życiu: Jestem dumna z moich osiągnięć, wierności swoim wartościom, które poddane były wielu testom. Moje słabości: Potrzeba osiągania natychmiastowych wyników. Mój sprawdzony sposób na zły humor: Sprawdzony sposób na zły humor, to świadoma zmiana stanu. Zwykle wtedy, wyruszam na energiczny spacer. Największa zmiana w moim życiu: Największa zmiana w moim życiu rozpoczęła się gdy weszłam na drogę rozwoju osobistego. Dowiedziałam się wtedy, że „Jedyną stałą w życiu, jest zmiana”.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.