Przeszkody na drodze do zmiany – jak je pokonać? Część 3

Istotą procesu zmiany jest jego celowościowy charakter. Nie mając wytyczonych celów, błądzimy we mgle. Posiadanie celu nadaje kształt naszym myślom, pragnieniom i działaniom oraz pozwala skoncentrować się na kierunku, w którym chcemy podążać.

Jak skutecznie wprowadzać zmiany?

Zasady wyznaczania celów

Wyniki badań pokazują, że ci, którzy wyznaczają i spisują swoje cele, osiągają w życiu sukces. Jeśli znasz swoje cele długoterminowe i krótkoterminowe, możesz ustalić krok po kroku plan działaniaCele i plan działania muszą być zapisane, w przeciwnym wypadku pozostaną jedynie marzeniami i pobożnymi życzeniami.

Zgodnie z zasadą wyznaczenia celów SMART (akronim od ang. Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Timely-specific) cel powinien być:

 • Konkretny

Dokładnie określony, ponieważ konkretny cel łatwiej jest osiągnąć.

Odpowiedz na następujące pytania:
Co konkretnie chcesz osiągnąć?
Jakiego rezultatu oczekujesz?

 • Wymierny

Zapytaj siebie:

Po czym poznasz, że cel został osiągnięty?

Jak możesz określić, na ile uda Ci się go osiągnąć?

 • Osiągalny

Taki, który mieści się w zakresie Twoich możliwości i w dużym stopniu zależy od Ciebie. Odpowiedz na następujące pytania:

Czy jest to cel, który możesz zrealizować? Czy w praktyce można go osiągnąć?

Jakie ewentualne trudności lub okoliczności mogą przeszkodzić Ci w osiągnięciu tego celu?

Na ile ten cel zależy od innych osób?

Jak możesz go przeformułować, aby zależał tylko od Ciebie?

 • Istotny

Do tego stopnia zależy Ci na celu, że jesteś gotowy potraktować go priorytetowo.

 • Odpowiedz na następujące pytania:

Na ile – w skali od 1 do 10 – jest to dla Ciebie ważne?
Dlaczego jest to dla Ciebie ważne?

Z czego jesteś w stanie zrezygnować, aby osiągnąć swój cel?

 • Określony w czasie

Wyznacz termin ostateczny.

Kiedy zaczniesz?
Do kiedy chcesz osiągnąć swój cel?
Kiedy zakończysz działania?

Kiedy mają być odczuwane efekty?

Ważne, aby cel został sformułowany w pierwszej osobie i pozytywnie, bez zaprzeczeń. Zamiast pisać: „Nie chcę dłużej pracować w tej firmie”, sformułuj swój cel pozytywnie: „Chcę pracować na stanowisku… w firmie… i zarabiać…”. Powinien też być ambitny i atrakcyjny, czyli nie nudny, lecz wzbudzający ciekawość i chęć do działania; powinien sprawiać, że zechcesz zaangażować się w jego realizację. Należy również zadbać o ekologię celu, odpowiadając sobie na pytanie: „Czy osiągnięcie celu nie zaszkodzi Tobie lub bliskim Ci osobom?”.

Ważne jest, aby cel był zgodny z naszymi wartościami i przekonaniami, a nie rezultatem opinii i wizji innych osób. Dlatego gdy podczas planowania zmian zawodowych lub życiowych warto zastanowić się, czy są one zgodne z Tobą.

Zachęcam Cię do zrobienia krok po kroku poniższego ćwiczenia, które pomoże Ci precyzyjnie wyznaczyć cel i zaplanować konkretną drogę do jego realizacji.

Krok pierwszy

Weź kartkę A4. W górnej części zapisz swój cel, który powstał dzięki wykorzystaniu metody SMART.

Krok drugi

Niżej wypisz wszystkie zasoby, które mogą Ci pomóc w realizacji Twojego celu. Skup się na: zdobytej wiedzy, zdolnościach, mocnych stronach, doświadczeniu, kompetencjach, umiejętnościach, kluczowych wartościach, wspierających przekonaniach, motywacji, a także na osobach, które mogą okazać się pomocne.

Krok trzeci

Ustal poszczególne kroki, które musisz wykonać, aby dotrzeć do celu. Możesz wykorzystać format A4 lub samoprzylepne karteczki, które umieścisz na swojej drodze do celu. Jakie działania powinnaś/powinieneś wykonać, aby zrealizować zakładany cel? Co będzie pierwszą rzeczą, którą będziesz musiał zrobić, a co kolejną? Zapisz wszystkie kroki (aż do ostatniego, jakim jest realizacja celu), przy każdym z nich uwzględniając daty ich realizacji i zakończenie działań. Wyznacz też termin kontroli dotychczasowych działań i analizy postępów ukierunkowanych na realizację celu.

Poniżej zamieszczam krótkie podsumowanie, które pozwoli Ci określić, jak ruszyć z miejsca i odnaleźć w sobie motywację do działania, aby osiągnąć cel.

 •     Określ i zapisz to, czego chcesz.
 •     Potraktuj swój cel jako wyzwanie do zdobycia, a nie problem do rozwiązania.
 •     Ustal krok po kroku plan działania.
 •     Ustal priorytety (bo cel pozbawiony priorytetu traci swoją moc).
 •     Zobowiąż się przed sobą do realizacji planu.
 •     Obiecaj sobie nagrodę za osiągnięcie celu.
 •     Wizualizuj sobie osiągnięcie celu.

Częsta wizualizacja sukcesu podtrzymuje wewnętrzną motywację i zwiększa szansę powodzenia oraz stymuluje mózg do wychodzenia poza ramy ogólnie przyjętych norm i stereotypów, aby znaleźć odpowiednią drogę do celu. W rezultacie zaczniesz zauważać możliwości, o których wcześniej nie miałaś/miałeś pojęcia.

 • Zapytaj siebie :„Co się stanie, jeśli nie osiągnę tego celu?”.
 • Zapytaj siebie: „Co się stanie, jeśli osiągnę cel?”.
 • Podziel cel na mniejsze kawałki i stosuj metodę małych kroków (o metodzie małych kroków pisałam w artykule „Kaizen: małymi krokami do zmian”.
 • Zrób pierwszy mały krok, żeby osiągnąć to, czego pragniesz.

Powodzenia! Podziel się w komentarzu swoim celem.

 

Avatar
Bernadetta Gilarska

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI : stoisz przed zmianą swojej ścieżki zawodowej lub drogi życiowej chcesz poznać swoje mocne strony i pełniej wykorzystać swój potencjał szukasz odpowiedzi na to, co jest twoją pasją  chcesz wzmocnić poczucie własnej wartości, pewność siebie i wiarę w siebie potrzebujesz odzyskać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym chcesz realizować się w życiu i pracy zgodnie z własnymi wartościami i ze swoim potencjałem Kim jestem i co robię:  Certyfikowany coach, konsultant kariery, specjalista ds. HR i szkoleń. Jako coach wspieram w procesie zmiany na lepsze. Towarzyszę na drodze odkrywania siebie i życia w zgodzie z własnymi wartościami i ze swoim potencjałem. Pracuję w oparciu o kodeks etyczny i standardy Izby Coachingu. W swojej praktyce łączę różne techniki i metody, które pomagają mi w skuteczny sposób zaprowadzić moich klientów do celu. Posiadam ponad 12 lat doświadczeń pracy z ludźmi w sferze zawodowej i ponad 10 lat aktywnego samorozwoju. Jestem entuzjastką autentyczności, rozwoju osobistego i po prostu życia.     Dlaczego tu jestem: Bo mam potrzebę dzielenia się z Tobą swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami coachingowymi oraz inspirowania do zmiany, którą rozumiem jako umożliwienie pełniejszego realizowania własnego potencjału. Z czego jestem dumna w moim życiu: Z drogi, jaką przeszłam i ciągłego rozwoju. Moje słabości: Inspirujące książki i lody waniliowe :)  Mój sprawdzony sposób na zły humor: Chwila tylko dla siebie, otoczenie siebie troską i sprawienie sobie przyjemności poprzez np. długi spacer, basen, ulubiony serial, inspirującą książkę, pyszne jedzenie. Największa zmiana w moim życiu: Bardzo ważny dla mnie proces zmian został zapoczątkowany 4 lata temu (m.in. przeszłam własny proces coachingowy, uzyskałam certyfikat i licencję coacha, rozpoczęłam własną praktykę coachingową, odeszłam z korporacji, pozbyłam się szkodliwych dla mnie nawyków, zwolniłam tempo życia, wprowadziłam zdrowszy styl życia) i nadal trwa… Przede wszystkim zmienił się mój sposób myślenia i działania co przełożyło się na moje zdrowie oraz życie osobiste i zawodowe. Od tamtej pory staram się świadomie podążać ścieżką swojego serca i żyć w zgodzie z własnymi wartościami.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.