Zacznij jeść zdrowo! 5 kroków do lepszej diety

To, co jemy ma nie tylko ogromny wpływ na nasze zdrowie, ale także na samopoczucie, o które powinniśmy zadbać szczególnie wtedy, kiedy jest narażone na uszczerbek. Im zdrowiej będziemy jeść, tym więcej energii będziemy posiadać, a co za tym idzie, poprawie ulegnie nasz nastrój i ogólne samopoczucie. Dlatego, jeśli na co dzień niespecjalnie dbasz o swoją dietę, wprowadź w niej kilka zmian, a zobaczysz, jak dobrze na ciebie wpłyną!

Jak łagodnie zmienić swoje nawyki żywieniowe?

Wprowadzanie zmian nie musi być radykalne. Nie chodzi przecież o to, aby z dnia na dzień wyrzucić wszystkie produkty z lodówki i zastąpić je tylko tym co eko, bio czy dietetyczne. Warto zacząć od drobnych rzeczy. Poniżej znajduje się pięć pomysłów, które są pierwszymi krokami na drodze do zdrowego żywienia. Spróbuj zastosować się do poniższych pomysłów, a być może, po wprowadzeniu ich w życie, zapragniesz kolejnych zmian.

Wprowadź regularność!

Brak regularności w spożywaniu posiłków negatywnie wpływa na procesy trawienne organizmu i spowalnia nasz metabolizm. Organizm nie wie, kiedy otrzyma kolejny posiłek, dlatego zachowuje się inaczej. Regularność jest więc czymś bardzo istotnym w diecie, szczególnie wtedy, kiedy chcemy zrzucić zbędne kilogramy. Wiele osób, które intensywnie pracuje lub cały dzień spędza poza domem wskazuje, że nie są w stanie tej regularności utrzymać. Być może rozwiązaniem jest jej chociaż częściowe wprowadzenie. Można spróbować od małych zmian i wdrożenia regularności posiłków przed i po pracy, a także w weekendy. Warto także pilnować określonej pory dnia podczas spożywania posiłku w pracy lub na uczelni. Być może małe zmiany pozwolą wprowadzić te większe, a regularne posiłki staną się możliwe.

Pij więcej wody!

Nawadnia organizm, pomaga nam pozbyć się toksyn, poprawia trawienie i reguluje temperaturę ciała – to tylko kilka z wielu niesamowitych zastosowań wody – pod warunkiem, że będziemy ją pić w odpowiednich ilościach. Niektóre źródła wskazują, że powinniśmy dostarczać do naszego organizmu 1 ml wody na 1 kcal spożywanego pokarmu lub 30 ml na 1 kg masy ciała, co mniej więcej oznacza około 1,5 – 3,5 litrów wody dziennie. Wiem, że dla wielu osób, szczególnie tych, które nie lubią wody, taka ilość to prawdziwe wyzwanie. Warto jednak stopniowo wprowadzać do swojej diety wodę, zwiększając liczbę wypijanych szklanek. Można też ją urozmaicić, dodając np. cytrynę, pomarańcze czy imbir.

Jedz różnorodnie i kolorowo!

Różnorodność w diecie jest bardzo ważna. Dzięki niej dostarczasz do organizmu wiele witamin i składników odżywczych. Jeśli jednego dnia decydujesz się na mięso, drugiego postaraj się już zjeść coś innego, np. strączki. Wprowadź także więcej koloru do swoich potraw, zwiększając liczbę owoców i warzyw. Witaminy w nich zawarte przełożą się na kondycję całego Twojego ciała.

Pewność siebie i poczucie własnej wartości – czy to to samo?

Spróbuj zdrowych słodkości!

Większość osób, które znam, uwielbia słodycze. Sama także jestem ich fanką. Wiem jednak, że sięganie po nie w nadmiarze ma wiele nieprzyjemnych konsekwencji  zarówno dla naszego zdrowia, sylwetki, jak i samopoczucia. Nie namawiam jednak, aby zupełnie
z nich zrezygnować. Warto wyznaczyć sobie limit spożywanych tygodniowo słodyczy i spróbować poszukać ich zdrowszej wersji – a takie naprawdę istnieją! W Internecie można znaleźć wiele ciekawych pomysłów i przepisów, które bazują na zdrowych składnikach. Dlaczego więc nie zastąpić cukru daktylami albo syropem z agawy? Wpisując w Google hasło „zdrowe ciasta bez cukru” wyskoczyło mi 11 000 000 wyników – myślę więc, że każdy jest w stanie znaleźć wśród nich przepis dla siebie.

Postaraj się ograniczać pewne produkty!

Nawet zdrowe produkty jedzone w nadmiarze mogą źle wpływać na nasz organizm. Dlatego warto jeść wszystko w umiarze. Pomocna w komponowaniu jadłospisu może być piramida żywieniowa. Dobrze jest także trzymać się zasady spożywania pewnych produktów tylko przez określoną liczbę dni w tygodniu. Może to brzmi jak wyzwanie, jednak w praktyce nie musi być tak męczące. Staraj się zapisywać spożywane produkty, aby mieć nad tym większą kontrolę. Przydatne mogą być aplikacje na telefon, dzięki którym będziesz mieć wszystko pod kontrolą.

Avatar
Joanna Sobieska

Spotkaj się ze mną, jeśli:  - poszukujesz harmonii pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym - odczuwasz potrzebę zmiany zawodowej, ale nie wiesz w jakim kierunku chcesz pójść - jesteś na początku swojej kariery i szukasz najlepszej drogi - odczuwasz potrzebę poprawy jakości relacji w związku, ale nie wiesz jak to zrobić - czujesz, że chcesz coś zmienić w swoim życiu i potrzebujesz kogoś, kto wesprze Cię w tej zmianie Kim jestem i co robię: Jestem coachem specjalizującym się w trzech obszarach: career, work-life balance  i life coachingu. Odkąd pamiętam interesują mnie ludzie - motywy ich działań, emocje i zachowania. Na bieżąco staram się więc poszerzać swoją wiedzę na ten temat. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku socjologia na Uniwersytecie Kardynała Stefa Wyszyńskiego i podyplomowe studia coachingu w Szkole Głównej Handlowej. Nie spoczywam na laurach, na bieżąco zaczytując się w literaturze z zakresu coachingu i psychologii, ze szczególnym uwzględnieniem psychologii społecznej. Od kilku lat jestem także związana z branżą public relations i komunikacją. Na co dzień wykorzystuję swoje umiejętności do budowania wartościowych, trwałych i opartych na zaufaniu relacji. Wartości, którymi kieruję się w życiu to: postępowanie zgodne z samą sobą, uczciwość wobec siebie i innych, wiara w marzenia i ciągła praca nad sobą. Dlaczego tu jestem: ponieważ ten portal to miejsce, w którym są i na bieżąco powstają kolejne ciekawe artykuły, które inspirują do zmiany i zwiększenia samoświadomości. Chcę być tego częścią. Z czego jestem dumna w moim życiu: z małych i dużych zmian, które staram się konsekwentnie wprowadzać w swoje życie Moje słabości: Jak każdy je posiadam, jednak staram się z nimi walczyć Mój sprawdzony sposób na zły humor: spacer z przemyśleniami, które pozwalają rozwiać zły nastrój Największa zmiana w moim życiu: być może właśnie jestem w trakcie jej wprowadzania

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.