Jak pozytywne emocje i odpowiednia dieta mogą pomóc twojemu dziecku w odnoszeniu sukcesów. Część 1
jak-pozytywne-emocje-i-odpowiednia-dieta-moga-pomoc-twojemu-dziecku-w-odnoszeniu-sukcesow-czesc-1

 

Bardzo ważną sprawą, o której często zapominamy w pogoni za codziennymi sprawami, są relacje z bliskimi, pokazywanie dobrych emocji i uczenie tego swoich dzieci. Wiele badań wykazuje, że aby mózg dziecka mógł prawidłowo się rozwinąć, potrzebuje pozytywnych relacji, dotyku, czułości, miłości. Obojętność, chłodne uczucia lub brak relacji z bliskimi mogą doprowadzić do opóźnienia w rozwoju, a w skrajnych wypadkach nawet do śmierci dziecka. Aby dziecko przeżyło i w przyszłości okazało szczęśliwym i wartościowym człowiekiem, potrzebuje kontaktu z rodzicem i miłości – bez tego nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Nie są mu potrzebne drogie zabawki, tablet, superszkoła czy superzajęcia pozaszkolne, lecz RODZICE: 

 • kochający,
 • akceptujący,
 • cierpliwi,
 • wyrozumiali,
 • mądrze stawiający granice.

Każdy człowiek jest taki, jaki nauczył się być w dzieciństwie. Tego uczy się od najwcześniejszych chwil swojego życia od swoich opiekunów. Jeśli myślisz, że twoje dziecko niczego nie rozumie, bo jest za małe – bardzo się mylisz. Jego głównym celem w dzieciństwie jest nauczenie się tego, jakim być człowiekiem, jak reagować. Dlatego obserwuje swoich opiekunów (dobrze, aby byli nimi rodzice, nie babcia czy niania). 

Dzieci uczą się świata przez modelowanie, a więc naśladowanie działań i zachowań rodziców. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było miłe, uśmiechnięte i szczęśliwe – musisz taki być dla niego. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było cierpliwe i wytrwałe, realizowało zadania do końca – swoim zachowaniem, drogi rodzicu, musisz pokazać mu, jak być cierpliwym, wytrwałym i doprowadzać do końca realizację zadań. To ty – nie SZKOŁA – musisz pokazać dziecku, jak się uczyć. To ty musisz zaszczepić w nim ciekawość świata. Aby dziecko odnosiło w szkole sukcesy, musi zyskać podwaliny, które później połączy z wiedzą szkolną. Jeśli tego nie zdobędzie, będzie mu trudniej się uczyć i nie jest w stanie uczyć się lepiej.

Jeśli denerwujesz się z powodu zachowania twojego dziecka, oznacza to, że denerwuje cię właśnie ta część ciebie. Łatwiej jest jednak nakrzyczeć na dziecko i wymierzyć mu karę, niż krzyczeć i karać samego siebie. A może warto, drogi rodzicu, zastanowić się nad swoim zachowanie i działaniem? Co tak bardzo cię irytuje, że musisz dać dziecku klapsa? Przysłowie „Co zasiejesz, to zbierzesz”, dotyczy każdego człowieka. To, co w dzieciństwie zapewnisz swojemu dziecku, otrzymasz od niego na starość. Co to będzie? Miłość, troska, cierpliwość i wyrozumiałość czy niechęć, złość, brak czasu, niecierpliwość? To zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Zachęcam cię to tego, dopóki nie jest za późno.

Drogi rodzicu, jeśli chcesz się dowiedzieć, w czym tkwi problem, co należy zmienić – obserwuj swoje dziecko, ono odwzorowuje ciebie.

 • Usiądź wygodnie.
 • Bądź spokojny.
 • Niech dziecko robi, co chce.
 • Obserwuj.
 • Nie strofuj. 
 • Nie krytykuj. 
 • Nie podpowiadaj.
 • Nie zawstydzaj.
 • Nie zachęcaj.
 • Notuj zachowania, emocje i reakcje swojego dziecka.
 • Zastanów się nad tym, co zobaczyłeś.

Mam na myśli oczywiście obserwację dzieci do 10. roku życia – nie zaś nastolatka, bo to już jest zupełnie inna para kaloszy.

Kolejne ważne kwestie, które mają ogromny wpływ na sukcesy twojego dziecka, to styl życia i dieta, o których opowiem w II części.

 

Tagi

jak wspierać dziecko w szkole jak rozmawiać z dzieckiem dzieci dzieciństwo

Opublikowano: 2017-01-25

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

trzy-klucze-do-serca-buntujacego-sie-dziecka-czesc-1-milosc

Trzy klucze do serca buntującego się dziecka. Część 1: Miłość

Nawet najbardziej spokojnej, poukładanej i wesołej rodzinie może przytrafić się coś, co spędzi sen z powiek rodziców, a dzieci skłoni do pokazania rogów. Pojawiający się bunt dziecka, złość, niezadowolenie ze wszystkiego i wszystkich, czasem jakby bez przyczyny i możliwości nawiązania kontaktu to trudny okres dla całej rodziny. 

czytaj dalej »

nic-mi-sie-nie-chce-nie-mam-sily-na-zabawe-z-dzieckiem-co-robic

Nic mi się nie chce: nie mam siły na zabawę z dzieckiem - co robić?

Aby rzetelnie podejść do tematu, przejrzałam internet i przeprowadziłam wywiady z rodzicami. Okazuje się, że ten problem – choć nieco wstydliwy – jest powszechny (no bo jak to: zdecydowałam/em się na dziecko i mi się nie chce?!). Nie chce nam się bawić z dzieckiem, bo nie lubimy, bo nie mamy siły, bo nie mamy ochoty…

czytaj dalej »

kiedy-dziecko-idzie-do-szkoly

Kiedy dziecko idzie do szkoły

Początek września to gorący czas dla tych z nas, którzy posyłają swoje pociechy do szkoły.  Od tygodni już szykujemy podręczniki, plecaki, piórniki, odkurzamy biurka, wybieramy białe koszule. Tak organizujemy pracę, żeby pierwszego września zaprowadzić dziecko do szkoły. 

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.