Ktoś krytykuje Twój wygląd. Co możesz z tym zrobić?
ktos-krytykuje-twoj-wyglad-co-mozesz-z-tym-zrobic

 

Początek lata. Ojciec zaprosił Martę na rejs po Mazurach. Dziewczyna siedzi na jachcie w szortach i koszulce na ramiączkach. Tata przygląda jej się krytycznie i w końcu pyta: „Czy rubensowskie kształty znowu są w modzie?”.

Kilka tygodni później Martę odwiedza przyjaciel, z którym dawno się nie widziała. „Sporo przytyłaś od zeszłego roku” – mówi. Marta nosi rozmiar 38 i do tej pory czuła się atrakcyjna.  

Marta idzie na wino do koleżanek. Przez cały wieczór rozmowa kręci się wokół wyglądu. Słyszy, że powinna ufarbować włosy, wybielić zęby, a w ogóle to zaczyna wyglądać staro. „Może zapisać cię do dobrego specjalisty od botoksu?” – proponują przyjaciółki. Marta nie ma jeszcze trzydziestu lat i praktycznie żadnej zmarszczki.

Bez względu na wiek czy rozmiar ubrania, każda z nas zna Martę lub sama nią jest. Komentarze na temat wyglądu wygłaszane przez rodziców, znajomych czy partnera nie są rzadkością. Zazwyczaj staramy się je zignorować lub obrócić w żart. Nie chcemy dać po sobie poznać, że to nas dotyka, że czujemy irytację i gniew. A potem zaczynamy rozważać dietę, wnikliwie oglądać się w lustrze i myśleć: może faktycznie powinnam coś ze sobą zrobić? Stąd krótka droga do kompleksów i obniżenia poczucia własnej wartości, a także nierozważnych decyzji związanych z odchudzaniem i zabiegami kosmetycznymi. 

Kobiety, które często doświadczają negatywnych komentarzy na temat swojej wagi, mają niższą samoocenę i wyższy poziom lęku w porównaniu do kobiet, które takich komentarzy nie słyszą. Negatywne uwagi związane z wyglądem powodują także obniżenie nastroju i koncentracji, dlatego nie należy ich ignorować. Zwróć uwagę na to, czy komentarz to tylko niewinny żart, czy kryje się za nim coś więcej. Być może ktoś chce Cię w ten sposób celowo zranić lub porównać się z Tobą na swoją korzyść i w ten sposób poradzić sobie ze swoim poczuciem niskiej wartości. Zamiast „nie przejmować się” lub reagować wymuszonym śmiechem, powiedz drugiej stronie wprost, że nie życzysz sobie podobnych komentarzy na temat swojego wyglądu. Jeśli uwagi będą się powtarzać, pomyśl, czy w Waszej relacji wszystko jest w porządku. Warto pamiętać, że nie masz obowiązku spędzać czasu z kimś, kto Cię nagminnie krytykuje, nie docenia, umniejsza Twoje osiągnięcia lub w jakikolwiek inny sposób powoduje, że czujesz się źle. Nie chodzi o to, żeby nie przyjmować krytyki – powinna być ona jednak uzasadniona i wypowiedziana z szacunkiem, a jej podstawę ma stanowić troska o Ciebie. Złośliwe, a w dodatku nieumotywowane uwagi na pewno tym nie są. 

Obraz własnego ciała, a także kondycja fizyczna i atrakcyjność seksualna mają duży wpływ na poczucie szczęścia w życiu. Zadbaj więc o to, żeby zaakceptować siebie. Najważniejsze jest to, co Ty sama sądzisz na temat własnego wyglądu. Jeśli Twoje BMI jest w normie, a jednocześnie interesujesz się gotowaniem lub uwielbiasz jeść, nie musisz przechodzić na wymagającą dietę tylko dlatego, że bardzo szczupłe kobiety są przez niektórych uważane za atrakcyjniejsze. Jeżeli Ty – a nie Twój rodzic czy przyjaciółka – chcesz zmienić coś w swoim wyglądzie, działaj, ale rozważnie. Zarówno dietę, jak i ćwiczenia oraz zabiegi kosmetyczne dobrze jest skonsultować ze specjalistą. 

Samoakceptację można rozwijać poprzez systematyczne przyglądanie się swojemu wnętrzu, słuchanie swoich emocji, branie odpowiedzialności za własne wybory, realizowanie celów. Poznanie siebie – oprócz wielu innych pozytywnych skutków – pozwoli Ci realnie spojrzeć na swoje odbicie w lustrze i zadecydować, czy i co zmienić. 

Piśmiennictwo: 

Furman, K., & Thompson, J. K. (2002). Body image, teasing, and mood alterations: An experimental study of exposure to negative verbal commentary. International Journal of Eating Disorders, 32, 449-457.

Kiefer, A., Sekaquaptewa D., & Barczyk, A. (2006). When appearance concerns make women look bad: Solo status and body image concerns diminish women’s academic performance. Journal of Experimental Social Psychology, 42, 78-86.

McLaren, L., Kuh, D., Hardy, R., & Gauvin, L. (2004). Positive and negative bodyrelated comments and their relationship with body dissatisfaction in middleaged women. Psychology & Health, 19, 261-272.

Stoke R., Recascino Ch. (2003). Women’s Perceived Body Image: Relations with Personal Happiness. Journal of Woman and Aging, 15 (1), s. 17 – 30.

Rosenberger, P., Henderson, K. E., Bell, R. L., & Grilo, C. M. (2007). Associations of weight-based teasing history and current eating disorder features and psychological functioning in bariatric surgery patients. Obesity Surgery, 17, 470-477.

Tagi

dobre relacje z ludźmi samoakceptacja pewność siebie dieta

Opublikowano: 2015-08-03

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

puste-miejsce-przy-wigilijnym-stole

Puste miejsce przy wigilijnym stole

Listy do Laponii wędrują w dłoniach rodziców wirujących między sklepowymi półkami, lodówki zaczynają pękać od smakołyków, lampki na zielonym drzewku na środku pokoju zachwycają dzieci swoim blaskiem. I wreszcie nadchodzi TEN DZIEŃ. Stół pięknie udekorowany, pod obrusem sianko, a na obrusie o jedno nakrycie więcej – "dla niespodziewanego gościa”. Ale czy faktycznie na niego czekamy?


czytaj dalej »

szukajac-swojej-drogi

Szukając swojej drogi

Urodziłam się, wychowałam i żyję w dużym mieście. Nie jest to co prawda Londyn czy Nowy Jork, ale i tak im jestem starsza, tym częściej mam wrażenie, że wszystko jest za daleko, że każdego dnia tracę za dużo czasu na przejazdy, że jest za głośno, za szybko i trochę bez sensu.

czytaj dalej »

miej-czas-dla-siebie-i-uwage-dla-bliskich

Miej czas dla siebie i uwagę dla bliskich

Uważne życie to umiejętność wybierania i robienia tego, co dla nas wartościowe i ważne. To też świadomość, że życie składa się z chwil, które nie wrócą. W dzisiejszej bieganinie czas i uwaga to najcenniejsze, co możemy dać sobie i innym.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.