10 sposobów na budowanie akceptacji i miłości do samego siebie

Ile razy dziennie, ile razy na godzinę czy na minutę mówisz sobie coś osądzającego, okrutnego lub szorstkiego? Pewnie dużo… Policz to kiedyś.

Jak pielęgnować miłość do siebie?

Nie jestem wystarczająco dobry/a

Wszyscy mamy poczucie niedoskonałości w jakimś obszarze, czujemy się ograniczeni i wadliwi. Ponieważ nieustannie się oceniamy za to, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, nie czujemy się na 100% zgodni z tym, kim jesteśmy, często prowadzimy wojnę z samym sobą. W jej efekcie odczuwamy poczucie niezgodności, co prowadzi nas do ciągłego rozczarowania, utrudnia relacje z innymi, blokuje kreatywność i nie pozwala nam cieszyć się chwilą obecną.

W tej sytuacji ważne jest uświadomić sobie, czym jest miłość własna, jaką walkę toczę sam ze sobą, i rozpoznać bariery, jakie stawiasz między sobą a miłością do siebie.

CO TO JEST MIŁOŚĆ WŁASNA I DLACZEGO SIĘ JEJ BOIMY?

Kochanie siebie oznacza akceptowanie własnej osoby – swojego ciała, umysłu i serca. Choć koncepcja miłości własnej jest ważna, nie zawsze do niej dążymy, ponieważ towarzyszy nam niewspierający ją sposób myślenia. Pojęcie „miłości własnej” może kojarzyć się nam z modnym trendem – „jedynie dla tych, co mają czas”; z egoizmem, zachłannością, byciem samolubnym; z czasami hipisów przytulających się do drzewa, lub tandetnym poradnikiem. 

Jednak, jeśli chcesz maksymalnie przeżyć i wykorzystać własne życie, jeśli chcesz mieć głębokie i bezwarunkowe zrozumienie i szacunek do tego, kim jesteś, kim byłeś i kim będziesz w przyszłości – musisz nauczyć się kochać to, kim jesteś wewnątrz i na zewnątrz.

JAK MIŁOŚĆ WŁASNA MOŻE ZMIENIĆ TWOJE ŻYCIE? 

Jeśli wahasz się przed wyruszeniem w tę podróż akceptowania i pokochania siebie, pamiętaj o kilku ważnych powodach, dla których warto ją zacząć. Miłość własna:

 • Zapewnia Ci pewność siebie, poczucie własnej wartości.
 • Zwiększa szacunek do samego siebie (i szacunek dla innych).
 • Tworzy ogólnie bardziej pozytywne perspektywy.
 • Otwiera Cię na dążenie do pasji i sensownej pracy.
 • Poprawia relacje z innymi.
 • Ułatwia znajdowanie dobroci u innych.
 • Łatwiej jest Ci się zakochać w kimś, kiedy umiesz kochać siebie.
 • Powstrzymuje niepokój i depresję, buduje odporność psychiczną.

Jak pokochać siebie – 8 kroków

JAK PIELĘGNOWAĆ MIŁOŚĆ WŁASNĄ?

 1. Sporządź listę własnych osiągnięć. To świetny sposób na to, abyś przypomniał sobie o tym, co już umiesz, wiesz, co osiągnąłeś. Świętuj swoje duże sukcesy i małe wygrane. Czasami zwyczajnie poklep się po plecach i bądź dumny z tego, co już w życiu osiągnąłeś. 
 2. Wybacz sobie swoje błędy. Bądź dla siebie życzliwy. Traktuj siebie jak swojego najlepszego przyjaciela. Zaakceptuj też fakt, że nie jesteś doskonały, spójrz wstecz na niektóre swoje błędne wybory, których dokonałeś i wybacz je sobie. Zapomnij o przeszłości i idź dalej. 
 3. Zacznij każdy dzień od powiedzenia sobie czegoś naprawdę pozytywnego. Zauważ to, jak rozwiązałeś problem, jak doskonale poradziłeś sobie z trudną sytuacją. Dostrzeż to, jak dobrze dziś wyglądasz. Liczy się wszystko, co sprawi Ci przyjemność.
 4. Zadbaj o siebie i swoje potrzeby. Ustalaj granice. Powiedz „NIE” temu, co Cię wyczerpuje lub Tobie szkodzi fizycznie, emocjonalnie i duchowo (np. pracy, toksycznej miłości lub czynnościom, które źle wyrażają to, kim naprawdę jesteś).
 5. Ufaj swojej intuicji. Ufaj sobie i swoim instynktom. Urodziłeś się z wewnętrznym systemem nawigacyjnym, który nigdy nie zaprowadzi Cię na manowce.
 6. Nie porównuj się z innymi. Porzuć porównania i oczekiwania, i zaakceptuj, kim jesteś. Jesteś jedyny w swoim rodzaju, masz swój własny styl. Jedyną osobą, z którą powinieneś się porównywać, jesteś Ty sam.
 7. Otocz się ludźmi, którzy dostrzegają Twoje mocne strony. Buduj relacje z tymi, którzy każdego dnia pomagają Ci sobie przypomnieć, jak niesamowity jesteś; którzy Cię wspierają i zachęcają do działania.  
 8. Zrób sobie regularną przerwę. Poświęć minimum 30 minut dziennie na całkowity relaks. Oderwij się od chaosu życia. Medytacja jest świetnym sposobem na wyciszenie myśli i relaks. Zrób sobie kąpiel z bąbelkami. Uprawiaj sport. Znajdź czas na hobby. Poczytaj książkę. Czytaj, słuchaj lub oglądaj materiały, które podnoszą Cię na duchu, pomagają zrozumieć siebie i świat.
 9. Bądź wdzięczny. Jeśli jesteś wdzięczny, nie możesz być jednocześnie smutny. Żyj z taką postawą. Przypominaj sobie codziennie co najmniej jedną rzecz, za którą dziękujesz, i naprawdę poczuj za to wdzięczność.
 10. Działaj zgodnie z tym, kim jesteś. Bądź uważny na to, co myślisz, czujesz i chcesz. Działaj na podstawie tego, czego Ty potrzebujesz, a nie tego, czego chcą inni. 

Miłość własna może rodzić wiele wątpliwości i być owiana tajemnicą. Jedno jest pewne: kiedy najpierw zaakceptujemy i pokochamy siebie, łatwiej będzie nam kochać innych, być pewnym siebie, mieć poczucie własnej wartości, szacunek do siebie oraz przebaczenie. Nie lekceważ jej mocy. Stwórz kochający związek przede wszystkim ze sobą.

Avatar
Julita Pietraszko

Spotkaj się ze mną, jeśli:  Chciałbyś zrobić Test Mindsonar®, który pozwoli Ci odkryć Twój sposób myślenia, ważne dla Ciebie wartości i Twoją motywację, które wpływają na Twoje emocje, uruchamiają różne strategie działania i przekładają się na osiągane lub nie przez Ciebie cele. Chciałbyś uczestniczyć  w warsztatach Mind Adventure®, zatrzymać się, wyjść z wiru codziennych zadań, intensywnego życia i doświadczyć wewnętrznej podróży „na raty”, zdobyć wiedzę o sobie „po kawałku” w miejscach w stylu SLOW. Tu odkryjesz wewnętrzny potencjał, ważne wartości, mocne strony.  Zmienisz porażki w doświadczenie, a przekonania w działanie. Nabierzesz odwagi do działania i realizowania celów..  Kim jestem i co robię :  Jestem socjologiem, trenerem umiejętności osobistych, coachem, z wieloletnim doświadczeniem menadżerskim. Twórcą projektu Świat w kawałkach www.swiatwkawalkach.pl. Partnerem firmy szkoleniowej OKTI www.okti.pl A także: Międzynarodowym Certyfikowanym konsultantem MindSonar®, narzędzia badającego hierarchię wartości i style myślenia. Certyfikowanym praktykiem Points of You®, narzędzia wspomagającego zmiany. Certyfikowanym praktykiem po kursie MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), treningu Redukcji Stresu opartego na Uważności.  Łączę rozwój z podróżami w stylu SLOW, dostarczam wyjątkowe doświadczenia, które otwierają serca i umysły, przecierają nieznane ścieżki i odkrywają kawałek po kawałku lepsze poznanie samego siebie. Dlaczego tu jestem: Trzymam się obsesyjnego przekonania, że ​​każdy ma w sobie siły i możliwości, które czekają na uwolnienie. Zależy mi, aby ludzie mogli realizować swoje cele, zgodnie z własnym potencjałem, wartościami, pasjami i marzeniami. Dostarczam wskazówki jak „zacząć”, zarówno podróże, jak i rozwój osobisty. Inspiruję innych do fajnego życia na własnych warunkach, w oparciu o osobiste wartości i mocne strony. Uważam, że udane życie przeżywa się poprzez unikalne doświadczenia, lepsze zrozumienie siebie i planowania życia na własnych warunkach. Z czego jestem dumna w moim życiu: Z osiągania celów, które początkowo wydawały mi się trudne, przerażające i niemożliwe do osiągniecia. Umiem marzyć i spełniać marzenia. Moje słabości: Czasami chciałabym mieć pewne rzeczy „na wczoraj”. Mój sprawdzony sposób na zły humor: Samotny wypad w góry lub leżenie z książką w wannie. Największa zmiana w moim życiu: Odwaga do życia na własnych warunkach. Numer kontaktowy: 519 734 643

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.