Superbohaterowie istnieją! Ale czy naprawdę jest tak super?
superbohaterowie-istnieja-ale-czy-naprawde-jest-tak-super

 

Prawie każdy z nas przeżywał w swoim życiu fascynację jakimś „superbohaterem”. Często były to postacie z supermocami, np.: bohaterowie-biznesmeni, którzy rozwijają firmy i mają mnóstwo pieniędzy, czy też postacie życiowe, które nie poddają się przeciwnościom losu i walczą.  Szczególnie w dzisiejszym świecie social mediów i medialnych kreacji o takich bohaterów nietrudno. Jednak zupełnie świadomie w tym wpisie pomijam fakt, że medialna kreacja jest często mocno nadmuchana i daleka od rzeczywistości.

Blaski i cienie bohaterstwa

Szczególne zdolności, czy wyjątkowe umiejętności, niejednokrotnie ułatwiają życie i pozwalają osiągnąć w nim znacznie więcej, niż się to przeciętnym ludziom przydarza. Pozwalają dokonywać rzeczy wielkich i spektakularnych oraz przetrwać sytuacje, które wielu podcięłyby skrzydła. To z pewnością powody do dumy i nobilitacji. Jednak z drugiej strony mówi się często, że los stawia przed nami wyzwania na miarę naszych możliwości. Zatem, czym możliwości większe, tym i wyzwania bardziej spektakularne.  Zależność ta zaczyna przypominać zabawę w policjantów i złodziei. 

Dobrze to widać na przykładzie biznesu. Jeśli jesteś pracownikiem na etacie, najgorsze co może Cię spotkać to utrata pracy. Kiedy zaczniesz prowadzić własny biznes, możesz już za to zapłacić całym swoim majątkiem. W momencie, kiedy stworzysz potężną międzynarodową firmę i w niej popełnisz błąd, Twojego majątku może już nie starczyć na spłatę zobowiązań. Stracisz twarz, zaufanie, a jeśli mocno namieszasz to trafisz do więzienia. Co więcej, ponieważ byłeś na szczycie wielu ludzi, bez wnikania w przyczynę, nie będzie Ci współczuło tylko uzna, że to Ci się należało. Media, które rozpisywały się o Twoim spektakularnym sukcesie z lubością będą też pisać o Twoim spektakularnym upadku, a hejt na Twój temat w mediach społecznościowych będzie płynną szeroką rzeką. Nagle poczujesz się sam, a wielu rzekomych przyjaciół ulotni się z Twojego życia.

Pytanie „czy nagle?” ? Pomyślmy, w jaki sposób zostaje się bohaterem. Czasami przez przypadek, ale najczęściej wkładając w rozwój swoich umiejętności mnóstwo czasu i energii, których potem nie starcza na budowanie relacji z innymi ludźmi. Samotność towarzyszy superbohaterom niemal przez całe życie. Batman sporo czasu spędzał w jaskini z nietoperzami, Spiderman i Superman prowadzili podwójne życie, ukrywając swoje prawdziwe Ja przed innymi. Wielu biznesmenów nie założyło rodzin lub przez biznes rozpadły się te, które mieli. Wiele gwiazd muzyki opisuje swoją samotność, kiedy po zejściu ze sceny, na której słyszą od tysięcy ludzi deklaracje miłości i uwielbienia, wracają do pustego hotelowego pokoju.

Ciemna strona mocy

Jest jeszcze jeden aspekt superbohaterstwa, o którym zwykle się nie mówi. Często nie są go świadomi nawet sami bohaterowie. Wyjątkowo silni i twardzi ludzie powodują, że ich najbliżsi słabną. Tak się o nich troszczą i o nich dbają, że usuwają z ich życia wszystkie przeszkody lub za pieniądze kupują im życiowe ułatwienia. Chcą dobrze, ale zapominają, że rozwijamy się i wzrastamy kiedy wychodzimy ze strefy komfortu, kiedy mierzymy się z czymś trudnym i niełatwym. Tymczasem z życiową zaradnością, jest tak ja z mięśniami  - nieużywana zanika.

Mam więc propozycję. Nie bądź Supermatką lub Superojcem, nie bądź Superbiznesmenem lub Superbiznesmenką, Superprzyjacielem lub Superprzyjaciółką. Nie bądź niezniszczalny, kuloodporny i odporny na ból. Wystarczy jak będziesz dobry. Inaczej za Twoją supermoc, inni zapłacą swoją supersłabością. 

Naucz się też jednej rzeczy, z którą zawsze mają problem superbohaterowie. Naucz się przyjmować pomoc od innych. Nawet jeśli jej do końca nie potrzebujesz. Dzięki temu ich wzmocnisz i dasz im mnóstwo satysfakcji z tego, co zrobili.

Tagi

jak zrozumieć życie jak osiągnąć cel jak żyć w zgodzie ze sobą jak być sobą

Opublikowano: 2019-02-22

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

wspolne-rozmowy-o-zmianach

Wspólne rozmowy o zmianach

Wchodzenie w dorosłość to nieustające zmiany. Co to oznacza dla młodzieży? Zosia Chlebowska w rozmowie z koleżankami Asią i Kamila pokazują trzy spojrzenia na zmianę.

czytaj dalej »

nie-boj-sie-odpowiedzialnosci-ona-odmieni-twoje-zycie

Nie bój się odpowiedzialności, ona odmieni Twoje życie!

Za wszelką cenę unikamy odpowiedzialności za nasze życie i zrzucamy winę za to, że nam się w nim nie powodzi, na wszystkich i wszystko dookoła. Nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy – to wina rządu, praca nam nie idzie – zły szef za to odpowiada, nie układa nam się w związku – gdyby nasz partner/partnerka był innym człowiekiem, to by tak nie było. Zasadniczo repertuar przyczyn jest tutaj wręcz niewyczerpany...

czytaj dalej »

spelniam-marzenia-aby-zrobic-miejsce-nastepnym

Spełniam marzenia, aby zrobić miejsce następnym

Kiedy miałem siedem lat, rodzice kupili antenę satelitarną, która stała się dla mnie oknem na świat. Pierwszym filmem, jaki obejrzałem, był podróżniczo-przyrodniczy dokument o sawannie. Zakochałem się w Afryce od pierwszego wejrzenia. Czarny ląd stał się moim celem i narodziło się we mnie wielkie pragnienie, aby tam pojechać.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.