Prawie każdy z nas przeżywał w swoim życiu fascynację jakimś „superbohaterem”. Często były to postacie z supermocami, np.: bohaterowie-biznesmeni, którzy rozwijają firmy i mają mnóstwo pieniędzy, czy też postacie życiowe, które nie poddają się przeciwnościom losu i walczą. Szczególnie w dzisiejszym świecie social mediów i medialnych kreacji o takich bohaterów nietrudno. Jednak zupełnie świadomie w tym wpisie pomijam fakt, że medialna kreacja jest często mocno nadmuchana i daleka od rzeczywistości.
Blaski i cienie bohaterstwa
Szczególne zdolności, czy wyjątkowe umiejętności, niejednokrotnie ułatwiają życie i pozwalają osiągnąć w nim znacznie więcej, niż się to przeciętnym ludziom przydarza. Pozwalają dokonywać rzeczy wielkich i spektakularnych oraz przetrwać sytuacje, które wielu podcięłyby skrzydła. To z pewnością powody do dumy i nobilitacji. Jednak z drugiej strony mówi się często, że los stawia przed nami wyzwania na miarę naszych możliwości. Zatem, czym możliwości większe, tym i wyzwania bardziej spektakularne. Zależność ta zaczyna przypominać zabawę w policjantów i złodziei.
Dobrze to widać na przykładzie biznesu. Jeśli jesteś pracownikiem na etacie, najgorsze co może Cię spotkać to utrata pracy. Kiedy zaczniesz prowadzić własny biznes, możesz już za to zapłacić całym swoim majątkiem. W momencie, kiedy stworzysz potężną międzynarodową firmę i w niej popełnisz błąd, Twojego majątku może już nie starczyć na spłatę zobowiązań. Stracisz twarz, zaufanie, a jeśli mocno namieszasz to trafisz do więzienia. Co więcej, ponieważ byłeś na szczycie wielu ludzi, bez wnikania w przyczynę, nie będzie Ci współczuło tylko uzna, że to Ci się należało. Media, które rozpisywały się o Twoim spektakularnym sukcesie z lubością będą też pisać o Twoim spektakularnym upadku, a hejt na Twój temat w mediach społecznościowych będzie płynną szeroką rzeką. Nagle poczujesz się sam, a wielu rzekomych przyjaciół ulotni się z Twojego życia.
Pytanie „czy nagle?” ? Pomyślmy, w jaki sposób zostaje się bohaterem. Czasami przez przypadek, ale najczęściej wkładając w rozwój swoich umiejętności mnóstwo czasu i energii, których potem nie starcza na budowanie relacji z innymi ludźmi. Samotność towarzyszy superbohaterom niemal przez całe życie. Batman sporo czasu spędzał w jaskini z nietoperzami, Spiderman i Superman prowadzili podwójne życie, ukrywając swoje prawdziwe Ja przed innymi. Wielu biznesmenów nie założyło rodzin lub przez biznes rozpadły się te, które mieli. Wiele gwiazd muzyki opisuje swoją samotność, kiedy po zejściu ze sceny, na której słyszą od tysięcy ludzi deklaracje miłości i uwielbienia, wracają do pustego hotelowego pokoju.
Ciemna strona mocy
Jest jeszcze jeden aspekt superbohaterstwa, o którym zwykle się nie mówi. Często nie są go świadomi nawet sami bohaterowie. Wyjątkowo silni i twardzi ludzie powodują, że ich najbliżsi słabną. Tak się o nich troszczą i o nich dbają, że usuwają z ich życia wszystkie przeszkody lub za pieniądze kupują im życiowe ułatwienia. Chcą dobrze, ale zapominają, że rozwijamy się i wzrastamy kiedy wychodzimy ze strefy komfortu, kiedy mierzymy się z czymś trudnym i niełatwym. Tymczasem z życiową zaradnością, jest tak ja z mięśniami – nieużywana zanika.
Mam więc propozycję. Nie bądź Supermatką lub Superojcem, nie bądź Superbiznesmenem lub Superbiznesmenką, Superprzyjacielem lub Superprzyjaciółką. Nie bądź niezniszczalny, kuloodporny i odporny na ból. Wystarczy jak będziesz dobry. Inaczej za Twoją supermoc, inni zapłacą swoją supersłabością.
Naucz się też jednej rzeczy, z którą zawsze mają problem superbohaterowie. Naucz się przyjmować pomoc od innych. Nawet jeśli jej do końca nie potrzebujesz. Dzięki temu ich wzmocnisz i dasz im mnóstwo satysfakcji z tego, co zrobili.