Sztuka życia - czyli jak wybrać siebie i wykorzystać dobrze czas, który masz?
sztuka-zycia-czyli-jak-wybrac-siebie-i-wykorzystac-dobrze-czas-ktory-masz

 

Od wielu lat zajmuję się konstrukcją Mapy Marzeń – Mapy Celów. Napisałam dwie książki na ten temat. W kolejce jest jeszcze jedna, w której piszę o tym, jak pokierować swoim życiem, aby móc spełniać marzenia i plany.

Praca z ludźmi, słuchanie ich, korespondowanie i interakcja podczas wykładów, szkoleń i sesji osobistych pozwala mi na weryfikację tego, co robię na bieżąco, a tym samym na wnoszenie nowych treści w samo narzędzie. Jedną z kluczowych rzeczy jest wybieranie, priorytetyzowanie, umiejętność oddzielania tego co moje, od tego co nie jest moje. To sztuka życia! Życia po swojemu, na własnych warunkach, w swój własny sposób. Nawet jeśli jest to dziwne, inne, niespotykane i nie podoba się naszym rodzicom, znajomym, środowisku czy wreszcie partnerowi.

Życie ma pewne cykle. Kiedy jesteśmy dziećmi zwykle nasze wybory i czas zdeterminowane są przez rodziców. To ile wolności i możliwości dostajemy, zależy od ich otwartości, świadomości, mądrości i uważności na nas. Nastolatki buntują się, chociaż też nie zawsze. Na tyle, ile potrzebują, mogą i chcą. Najbardziej chyba te, które dotychczas uwięzione w klatkach utkanych przez rodziców i społeczeństwo czują, że chcą działać inaczej i na swój sposób. To czas budowania nowego konceptu na życie. Później dorastamy, uczymy się, pracujemy, sami mamy dzieci. Oczywiście to pewien schemat i wcale nie wszyscy się w nim odnajdą. Jednak fizjologicznie, społecznie, normatywnie i na innych płaszczyznach też tak jest. Co dalej? Kolejno nagle i niespodziewanie mija 40 lat, a potem 45 i 50. 

Przychodzi czas, w jakim najczęściej spotykam się z wami. Ludzie zaczynają sobie zadawać pytanie: co dalej z moim życiem? Czy ono wygląda tak, bym tego chciała? Czy jestem we właściwym miejscu, pracy, mieście, zawodzie, z odpowiednią dla mnie osobą?

Mamy już jakieś lokum, na większy lub mniejszy kredyt. Dzieci, bądź nie. Mamy wiedzę, doświadczenie, pracę, związek lub brak związku. Ludzi wkoło. Jeszcze rodzice zwykle zdrowi na tyle, że nie zajmują bardzo naszej uwagi, albo dzieci już nie tak absorbujące.

Co ze mną? - pytacie. Ja też chce żyć!

Wtedy przychodzi czas na JA. Uświadamiamy sobie, że połowa za nami i czas działać w  końcu tak, jak JA chcę. Bo jeszcze nam się chce, mamy siłę i zdrowie.

Mapa Marzeń, oprócz wszystkich innych jej funkcji, może posłużyć jako narzędzie do odnalezienia tego, co moje, a czego ja już nie chce w swoim życiu.

Możemy jej użyć, aby przyjrzeć się sobie w kilku obszarach.

Czy jestem na właściwym miejscu? Czy jestem w związku, w którym chce być? Czy chce żyć kolejne 30 lat z tym człowiekiem, obok którego budzę się teraz rano? Czy praca, do której chodzę, firma, która prowadzę to na pewno jest to, co daje mi siły witalne i radość? Czy mnie motywuje? Czy chcę tam rano iść?

Wreszcie - czy ludzie, z którymi się spotykam to moi przyjaciele? Czy to wciąż są ludzie, z którymi chcę się spotykać czy po prostu tak jest od lat i nawet jeśli sprawiają mi przykrość to „lepszy wróg znany niż nieznany”. Czy moi rodzice i relacje z nimi są na właściwym poziomie? Czy też może za bardzo pozwoliłam im wejść w moje życie i czas to zmienić? To samo dotyczy stosunków z dziećmi - może już mogą żyć samodzielnie i nie wymagają prowadzenia za rączkę i obiadu codziennie? Co z moim zdrowiem? Może czas zadbać o badania, kondycję, ćwiczenia, rehabilitację? Co z podróżowaniem w miejsca, które dla nas są ważne?  Nie dla dzieci, znajomych i partnera. Dla mnie!

Bardzo często, może to być ostatni dzwonek, aby zmienić firmę, albo sprzedać to, co zbudowaliśmy przez ostatnie 20 lat i zrobić coś innego? Znaleźć powołanie zawodowe, energie, ten błysk i motywujące szczęście? Może póki jeszcze masz siłę, chcesz się nauczyć japońskiego, albo pisać ikony, poznać wspinaczkę czy gotować nowe rzeczy? Może chcesz jechać do Afryki jako wolontariusz, bo to marzenie porzucone wiele lat temu, a wciąż wraca niespełnione?

Co chcesz robić dziś?

Zatrzymaj się i przeanalizuj! Weź schemat mapy, książkę (obie rzeczy dostępne na mojej stronie  www.karinasep.com) i przejdź powoli przez każde pole z tzw. „rozumem w oku”.  To są słowa mojej przyjaciółki,  która bardzo aktywnie szuka obecnie nowego sposobu na życie.

Sztuka życia polega też na odrzuceniu tego, co nie moje. Tego, co mi nie pasuje już. Może nawet kiedyś było mi z tym dobrze, ale teraz uwiera mocno. Często nie zgadzamy się już na pewne traktowanie, nie chcemy już przebywać z wampirami energetycznymi, albo zwyczajnie mamy mniej siły. Poświęcaj mniej czasu na ludzi, którzy nic nie wnoszą w Twoje życie.

Czas zacząć wybierać te dobre rzeczy. Takie, które budują, wspomagają, rozwijają i sprawiają, że stajemy się lepszymi ludźmi.

 

Tagi

motywacja jak zrozumieć życie jak żyć w zgodzie ze sobą karina sęp mapa marzeń jak się rozwijać harmonia autentyczność bądź kim miałeś być mapamarzeń mapacelów działanie cel głos wewnętrzny dialog wewnętrzny kochać siebie bądź sobą

Opublikowano: 2018-02-19

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

zlosc-wscieklosc-nienawisc-i-inne-trudne-uczucia-jak-sobie-z-nimi-radzic

Złość, wściekłość, nienawiść i inne trudne uczucia - jak sobie z nimi radzić?

Złość, wściekłość, nienawiść to nieprzyjemne uczucia, których wolimy nie doświadczać. Jednak one również, tak jak pozostałe emocje, mają znaczenie w naszym życiu – pojawiają się wtedy, gdy nie udaje się nam osiągnąć czegoś, na czym nam zależy; gdy czujemy się krzywdzeni...

czytaj dalej »

lepiej-byc-milym-czy-prawdziwym

Lepiej być miłym czy prawdziwym?

Nie dalej jak wczoraj byliśmy z dziećmi u lekarza. Sytuacja jak to zwykle bywa, kto był, ten zapewne  wie. Przychodzimy, pytamy kto z państwa ostatni i czekamy. Rozmawiamy, trochę się śmiejemy. No dobrze, bardzo się śmialiśmy, szczególnie dzieci, które odkryły filtr zniekształcający obraz w moim telefonie. 

czytaj dalej »

mapa-marzen-mapa-celow-nastolatki-absolwenci-i-firmy

Mapa Marzeń - Mapa Celów - nastolatki, absolwenci i firmy

Im więcej wiemy, im więcej przeczytaliśmy, im większą mamy świadomość siebie i miejsca, w którym się znajdujemy, tym bardziej dojrzała i pełna będzie nasza mapa. Już wkrótce kolejne artykuły na temat podstawowej mapy z opisem poszczególnych pól.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.