Trafny wybór... ale skąd mam wiedzieć, co będzie dla mnie najlepsze!?
trafny-wybor-ale-skad-mam-wiedziec-co-bedzie-dla-mnie-najlepsze

 

Jak łatwo nam przychodzi ocenianie i mówienie o innych: jacy są, co zrobili, jakie decyzje podjęli. Bardzo mocno w nas zakorzenione jest dawanie porad i rozwiązań innym, patrząc zazwyczaj przez pryzmat własnego życia i własnych mądrości. Naprawdę trzeba przyznać jesteśmy w tym mistrzami. Innym bardzo chętnie doradzamy i mówimy co powinni zrobić. Jednak przecież każdy z nas jest na innym etapie życia, każdy z nas ma inne potrzeby, dla każdego z nas „to najlepsze” będzie inne,  bo każdy z nas jest po prostu inny.

Zatem, co w sytuacji, kiedy te wybory dotyczą naszego życia i sami musimy podjąć ważną decyzje? Życie przecież składa się z codziennych małych wyborów i decyzji dotyczących życiowych kwestii, takich jak: Gdzie chcemy żyć ? Jak chcemy żyć? Z kim chcemy żyć? A może zmienić pracę? Często nasze przemyślenia wyglądają w ten sposób: Bo jak pójdę w lewo - to nie pójdę w prawo. Czy wtedy będę szczęśliwy? Czy to na pewno dobra decyzja? Pewne jest to, że nie ważne jaką opcję wybiorę zawsze będzie przecież tak, że coś mnie ominie, każdy jakikolwiek wybór jest rezygnacją z innych opcji.

Zatem skąd mam wiedzieć, co będzie dla mnie najlepsze?

Nikt nas tego nie nauczył, w jaki sposób podejmować decyzje i nikt nam nie powie co powinniśmy wybrać i co będzie dla nas najlepsze. 

Bo wszystko co potrzebne do podjęcia decyzji mamy w sobie. Zauważ, że w życiu każdego z nas są wydarzenia, relacje, miejsca i sytuacje, które sprawiają, że jak o nich pomyślimy, buzia sama nam się uśmiecha. Przywołujemy w pamięci obrazy tamtych przyjemnych doświadczeń i zdarzeń. Po drugiej stronie naszych wyborów znajduje się biegun, na którym znajdują się te wszystkie wydarzenia i doświadczenia, które wywołują w nas niechęć, a na buzi grymas. W życiu są sytuacje i doświadczenia, które są nam bliższe i te,  które już dzisiaj możemy wykluczyć. Wystarczy obserwować siebie. Posłuchać tego, co w nas i spytać uczciwie, jak się czuje nasze serce?

Przypomnij sobie teraz swoje doświadczenia, w których towarzyszyło Ci uczucie radości, szczęścia, lekkości. Uczucie, które podpowiada nam: Tak! To jest właśnie TO. To ten kierunek, za którym powinniśmy podążać.

Bardzo często, we wspomnieniach wracam do swoich życiowych decyzji i przypominam sobie sytuacje, w których nie wiedziałam co zrobić i co wybrać… Pamiętam, że doradców wtedy było dużo, ale zawsze gdzieś pod skórą czułam, że ja sama chce o sobie decydować. Dzisiaj wiem, że dobrze jest wysłuchać innych, dobrze porozmawiać, dobrze zmienić perspektywę. Ale najważniejsze to poszukać w sobie odpowiedzi, co będzie dla Ciebie najlepsze:

1. Daj sobie trochę czasu i w miarę możliwości spędź go w ciszy, żeby usłyszeć więcej, żeby przyszły odpowiedzi. Bo to właśnie w ciszy przychodzą odpowiedzi. Ciągłe mówienie powoduje, że nie słyszymy informacji, jakie do nas docierają. Tracimy możliwość usłyszenia i zrozumienia prawdy. Zdarza się często, że sami zaprzeczamy swojej prawdzie, dlatego warto jest słyszeć to, co znajduje się pomiędzy słowami. Należy sięgnąć głębiej, by dotrzeć do tego, co w nas mieszka.

Jeśli masz odwagę, zapraszam do pobycia w ciszy.

2. Pytaj siebie! Pytania uruchamiają umysł i zaczynamy myśleć, wtedy szukamy i znajdujemy odpowiedzi. Dobrze poprzedzić ważne wybory pytaniami: Co chcę osiągnąć? Dlaczego to dla mnie jest ważne? Czy ta decyzja przybliży mnie do określonego celu? Kim stanę się dzięki podjęciu takiej decyzji? Gdzie może zaprowadzić mnie ta decyzja? Jak nie zrobię tego kroku, jak mi z tym będzie? Sprawdź czy czujesz się dobrze z podjętą decyzją, tak jakbyś ją już podjął.

Takie pytania pozwalają nam sprawdzić, jak nam jest i co jest w nas prawdziwe, wpływają również na nasze nastawienie do tego z czym się aktualnie mierzymy.

3. Włącz u siebie ciekawość tego jak żyją ludzie, słuchaj co mówią, czytaj książki i bądź uważny na życie. Sprawdzaj w sobie co Cię zachwyca w ich opowieściach, co Cię ciekawi, za czym tęsknisz patrząc na swoje życie, czego chciałbyś doświadczać więcej. To pokazuje co jest dla Ciebie ważne i na co powinieneś znaleźć miejsce i czas w swoim życiu. Co daje Ci siłę i energię? Skąd czerpiesz radość, spełnienie i odwagę do życia?

Co Cie ostatnio poruszyło?

W życiu każdego z nas są drogi, którymi nie poszliśmy, chociaż mieliśmy taką możliwość. Ale także drogi, które wybraliśmy i przyniosły nam piękne, choć bywa też tak, że trudne przeżycia. Pamiętaj o tym, że wszystkie nasze decyzje pozwoliły nam dowiedzieć się więcej o nas samych. Wszystkie te doświadczenia, przybliżyły nas do odpowiedzi na pytanie, co jest dla mnie tak naprawdę ważne w życiu?

Żeby się tego dowiedzieć: Żyj!

Kochaj, doświadczaj, szukaj, poznawaj, sprawdzaj, zmieniaj, wybieraj, przeżywaj wszystkie emocje. Im więcej doświadczysz, tym lepiej poznasz siebie i łatwiej Ci będzie w przyszłości podejmować decyzje. Pamiętaj, że wszystkie dokonane wybory kształtują Ciebie i stanowią kolejną porcję informacji o Tobie. Dzięki tym wszystkim doświadczeniom tworzysz w życiu i w relacjach swoje zasady, bo wiesz czego chcesz od życia, a czego już nie - łatwiej Ci wybierać.

 

Tagi

o co chodzi w życiu jak żyć w zgodzie ze sobą wdzięczność bądź kim miałeś być podejmowanie decyzji obserwacja decyzje cel bądź sobą odwaga by żyć nie czekaj na jutro czego potrzebuję w życiu ważne decyzje jak ma wyglądać moje życie gdzie chcę żyć czy będę szczęśliwy co będzie dla mnie najlepsze obserwacja siebie daj sobie czas pytaj siebie bądź uważny na życie

Opublikowano: 2018-04-18

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

czy-dalbys-sobie-drugie-zycie

Czy dałbyś sobie drugie życie?

Często, kiedy rozmawiam z pracownikami, menedżerami czy też właścicielami firm, którzy narzekają na zbyt dużo pracy, nieatrakcyjność zadań i zbyt małe dochody, stawiam im jedno, proste pytanie: „Czy Ty sam zapłaciłbyś sobie 100% wynagrodzenia za dzisiejszy dzień?”. To pytanie – tester...

czytaj dalej »

badz-wdzieczna

Bądź wdzięczna!

Jak poradzić sobie z jesienną chandrą? Jak wzbudzić pozytywny nastrój i optymizm, gdy za oknem jest zimno, szaro i ponuro? Rozwiązanie jest całkiem proste – bądź wdzięczna!

czytaj dalej »

5-waznych-rzeczy-ktorych-mozesz-nauczyc-sie-od-swoich-dzieci

5 ważnych rzeczy, których możesz nauczyć się od swoich dzieci

Kiedy słyszymy słowo „nauczyciel” najczęściej przychodzi nam na myśl osoba , której zawodem jest kształtowanie i nauczanie innych. Jej obecność łączy się ze szkołą i uczniami, czyli obowiązkową edukacją, którą każdy z nas musiał odbyć. Jeśli spojrzymy na to zagadnienie szerzej dojdziemy do wniosku, że nauczycielem jest chyba każdy z nas, a na pewno każdy rodzic, ale z drugiej strony...

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.