Zwolnij! 5 sprawdzonych sposobów na zmianę tempa życia
zwolnij-5-sprawdzonych-sposobow-na-zmiane-tempa-zycia

 

Zastanawiasz się, dlaczego ciągle brakuje Ci czasu? Wciąż gdzieś biegniesz: praca, dom, dzieci… Jak to wszystko ogarnąć? Odkładasz rozwiązanie problemu czy załatwienie sprawy na później, a potem zadania się mnożą i nie starcza Ci doby, żeby wszystkim się zająć. W końcu tworzysz listę priorytetów i odhaczasz po kolei, co udało Ci się dziś zrobić – w biegu, w przerwie między spotkaniami w pracy, w drodze do domu. Uff... Cieszysz się, że masz komórkę i szybki dostęp do internetu, bo dzięki temu możesz od razu działać i mieć nad wszystkim kontrolę. Ale przychodzą takie momenty, że bierzesz głęboki oddech i zastanawiasz się: czy naprawdę warto tak biec? Czy nie jest przypadkiem tak, że sama sobie narzucasz takie tempo życia? W takiej sytuacji warto wypróbować kilka sprawdzonych sposobów na zmianę myślenia, znalezienie równowagi i wyhamowanie tempa.

1. Nie musisz być perfekcyjna we wszystkim

Nie bierz na siebie zbyt wielu rzeczy – my kobiety tak mamy, że lubimy wszystko kontrolować. Mamy poczucie, że same zrobimy wszystko lepiej. Czasem warto odpuścić. Nic się nie stanie, jeśli tym razem to mąż zorganizuje weekendowy wyjazd w góry czy zrobi po swojemu zakupy. Odpuść, jeśli nie kupił wszystkich składników na zupę, którą właśnie miałaś przyrządzić. Świat się nie zawali, jeśli taka mała rzecz wymknie Ci się spod kontroli.

2. Załatw jedną rzecz porządnie zamiast pięciu rzeczy pobieżnie

Zastanów się, czy Twoi bliscy – mąż, dzieci, rodzice – wolą mieć z Tobą powierzchowny kontakt czy też w spokoju i bez nerwów przegadać jeden, ale za to poważny temat i znaleźć rozwiązanie. Albo wyobraź sobie, że jesteś właścicielem firmy. Co bardziej byś doceniła u swoich pracowników – bieganie w kółko z tysiącem różnych spraw i narażanie się na błędy, czy szczerą rozmowę w stylu: „potrzebuję wsparcia, bo nie wyrabiam się z pracą”? Powiesz, że firmy właśnie tego wymagają – panowania nad wieloma projektami jednocześnie. To prawda, ale z drugiej strony szefowie są rozliczani nie tylko z terminowości zadań, ale również z jakości dostarczanych rozwiązań. Jeśli dowiedzą się od Ciebie w odpowiednim momencie, że projekt jest zagrożony, będą szukać rozwiązań wspierających. Od tego są ;-)

3. Zaplanuj czas tylko dla siebie

Może warto porozmawiać z partnerem i raz na jakiś czas wymienić się opieką nad dziećmi, przykładowo: „ta sobota należy do niego, następna do mnie, a niedzielę spędzamy wszyscy razem”? Pozbądź się wyrzutów sumienia, że zamiast z dziećmi spędzasz czas na plotkach z koleżanką czy u kosmetyczki. Ten czas dla siebie jest Ci potrzebny. Nie doraźnie, nie wtedy, kiedy już nie dajesz rady – regularnie zaplanowany i z komfortem psychicznym, bez pośpiechu i bez presji czasu!

4. Nie bierz na serio wszystkiego, czego dowiadujesz się z mediów

Troszczysz się o najbliższych i chcesz im dać to, co najlepsze. Wierzysz, że masło to wysoki cholesterol, wiec od lat smarujesz kanapki wyłącznie margaryną. I bach! Czytasz właśnie artykuł, że to nie jest prawda, że wysoki cholesterol nie ma nic wspólnego z masłem i że to, w co wierzyłaś latami, to plotka rozpuszczana przez duże koncerny spożywcze. I co teraz? W co wierzyć? Co jest prawdą, a co kłamstwem? Zwariować można… Takich newsów jest w mediach mnóstwo. Nie zamartwiaj się, a przede wszystkim dziel zawsze na pół takie informacje.

5. Wyłącz komórkę, kiedy wracasz do domu

Nie musisz być ciągle pod telefonem, nie ma potrzeby być ciągle online. Nic się nie stanie, jeśli nie przejrzysz dziś wszystkich postów na Facebooku, nie sprawdzisz poczty i nie odpowiesz na wszystkie maile. Najlepiej wyłącz też automatyczne powiadomienia o dostarczonej nowej poczcie. Jeśli naprawdę musisz być dostępna pod telefonem czy mailem, to postaraj się wyznaczyć sobie każdego wieczoru 15 minut na taką pracę. Załatw, co trzeba, raz a porządnie i wyloguj się. Nie sięgaj też po komórkę przed snem. Nowe wydarzenia, o których się dowiesz, mogą podwyższyć Ci ciśnienie i spowodować, że nie będziesz mogła zasnąć.

Czy to nie paradoks dzisiejszych czasów? Mamy tyle wspaniałych narzędzi, które ułatwiają nam życie i dostęp do informacji, a jednocześnie te same narzędzia zjadają nasz cenne godziny? Prawda jest taka, że czasu mamy dziś tyle samo, co nasze mamy, babcie czy prababcie, ale tempo zmiany świata powoduje, że nie potrafimy za nim nadążyć. Sztuka polega nie tylko na tym, by umieć z tych dobrodziejstw technologicznych umiejętnie korzystać, lecz także na tym, by mimo wszystko znaleźć sposób na wyhamowanie i zwolnienie tempa.

Tagi

czas wolny stres celebracja życia czas spokój relaks

Opublikowano: 2016-03-21

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

swieta-na-1000-sposobow

Święta na 1000 sposobów

Większości z nas święta Bożego Narodzenia nadal kojarzą się z rodzinną atmosferą, choinką, śniegiem, pysznymi domowymi potrawami i prezentami. Jednak coraz większa grupa osób decyduje się spędzać je w mniej tradycyjny sposób, porzucając rodzinny stół i telewizyjne programy.

czytaj dalej »

moje-miejsca-lizbona

Moje miejsca: Lizbona

Pamiętam, jakby to było wczoraj – po wielogodzinnej podróży autokarem przez zaśnieżoną Europę powitały mnie promienie słońca, zielone listki na drzewach, ciepły wiatr i wzruszająca uprzejmość mieszkańców Portugalii. Grudzień 2004. Wyjazd, który zmienił moje życie na zawsze.

czytaj dalej »

uwaznym-byc

Uważnym być

Z angielskiego mindfulness, po polsku – uważność. Wszyscy chyba wiemy, czym jest – to nic innego jak forma świadomości, do której każdy ma dostęp w dowolnym dla niego momencie. 

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.