Dlaczego zaplanowanie Twojego rozwoju i edukacji jest takie ważne? Sprawdź!

Pole niebieskie na mapie to pole odpowiedzialne za plany, schematy, porządkowanie spraw, wiedzę, naukę i rozwój. To też miejsce na takie zagadnienia jak intuicja oraz świadomość siebie i procesów zachodzących zarówno wewnątrz, jak i wokół nas.

Kolor niebieski jest kolorem spokoju, odpoczynku, nieba i tafli wody. To kolor medytacyjny, kolor wszelakiego rozwoju.

Na początek warto zastanowić się nad tym, czym dysponujemy, co umiemy, jakie mamy zasoby wiedzy i czy są one wystarczające. Gdy pracuję z ludźmi nad tym polem, czasami okazuje się, że w zasadzie niewiele potrzeba, bo wszystko jest; są studia, kursy, książki, wiedza świadoma i nieuświadomiona, zasoby, doświadczenie. Absolutnie wszystko (albo prawie wszystko), tyle że niewielka świadomość istnienia tego skarbu. Świadomość i poukładanie.

Niekiedy potrzebujemy wiedzieć więcej na dany temat. Jakie kursy, szkolenia możemy odbyć? Jakie szkoły ukończyć? Jaki efekt chcemy osiągnąć? Po co? To zaledwie kilka pytań, które warto sobie zadać na początek. Czy potrzebujemy nowej porcji wiedzy, czy dla własnego komfortu chcemy posiadać nowy pakiet informacji?

Poniżej znajdziecie listę pytań pomocniczych do pola niebieskiego. Mam nadzieję, że otworzą wam oczy na wiele spraw i aspektów z pola wiedzy i świadomości.

Czego chcesz się nauczyć? 

Czego potrzebujesz się nauczyć?

Co już umiesz i jak możesz to wykorzystać inaczej, lepiej? 

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co wiesz, co umiesz, co potrafisz? Kto może ci pomoc w sprawdzeniu twoich umiejętności, twojej wiedzy, twoich kompetencji i możliwości? Doradca zawodowy, mentor, coach, trener, przyjaciel?

Jaką szkołę chcesz skończyć? Jakie studia? Jaki kurs zrealizować? Po co? Czy na pewno chcesz to zrobić dla siebie, czy po prostu wymagają tego twoja praca lub zajmowane stanowisko? Świadomość motywacji pozwala podjąć właściwą decyzję i wytrwać w niej. Ludzie zwykle bronią doktorat nie dlatego, że tego pragną, lecz dlatego, że wymagają tego ich stanowiska lub miejsca pracy.

Czego dokładnie chcesz (albo potrzebujesz się nauczyć), aby w innych sferach życia było ci łatwiej? Języki obce? Prawo jazdy? Programy i aplikacje komputerowe? Obsługa sprzętów i urządzeń? Potrzebujesz czy chcesz Warto to wiedzieć, bo wtedy łatwiej jest podejmować decyzje.

Jakie książki, filmy, publikacje, programy chcesz poznać? Z jakich powodów chcesz to zrobić?

Jaką wagę mają dla ciebie duchowość, modlitwa, kontemplacja, medytacja, wiara? Jaki masz do nich stosunek? Czy religia jest dla ciebie ważna? Jeśli tak – w jaki sposób wpływa na twoje życie? Czy utożsamiasz się z jej wartościami? Czy praktykujesz ją na co dzień,? A może to tylko zwyczajowa obrzędowość, bez głębi i refleksji?

Czy wiesz, jakie mechanizmy rządzą twoim życiem, twoimi emocjami, twoim zachowaniem, innymi ludźmi? Czy znasz (choćby z grubsza) działanie mechanizmów psychologicznych? Czy wiesz, że za agresją często stoi strach, a za puszeniem się – niskie poczucie własnej wartości? Taka wiedza pozwala panować nad własnymi emocjami i nawiązywać lepsze relacje, bo wówczas lepiej rozumiemy zachowania ludzi.

Czy masz wystarczająco rozwiniętą intuicję? Czy w nią wierzysz? Czy potrafisz – i chcesz – jej słuchać? Czy masz w sobie odwagę, aby pójść za jej głosem? Połączenie twardej wiedzy z siłą intuicji zapewnia nieprawdopodobną moc.

Czy w dobry dla ciebie sposób wykorzystujesz czas, który masz do dyspozycji? Co możesz zrobić, aby stać się bardziej efektywnym i wytrwałym w swoich postanowieniach i planach spełniania marzeń? Co możesz zrobić, alby lepiej planować i ogarniać dzień? Plan w komputerze, w telefonie, na ścianie, praca z kalendarzem, szkolenie z zarządzania czasem, praca z mapą, umiejętność ustalania priorytetów i zadań.

Czy wiesz, czego chcesz w każdym z pól na twojej mapie? Co w każdym z nich jest dla ciebie najważniejsze? Co jest priorytetem, a co na drugim i trzecim miejscu? Ile – i na co – energii i czasu chcesz i możesz przeznaczyć?

Avatar
Karina Sęp

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI: - chcesz zrobić własną mapę marzeń – mapę celów- zrobić mapę marzeń – mapę celów firmy- potrzebujesz przegadać, zobaczyć innymi oczami, skonsultować to, co dzieje się w twoim życiu- rozebrać na czynniki pierwsze jakiś fragment swojej rzeczywistości- uporządkować obraz swojego życia- zrobić plan na tydzień, miesiąc, rok, kilka lat- ogarnąć siebieKim jestem i co robię:Jestem mądrą kobietą i doświadczonym managerem. Coachem ICC i po studiach podyplomowych na SWPS. Konsultantem, mentorem i doradcą. Pracuję od ponad 20 lat w międzynarodowej firmie handlującej surowcami i kocham to co robię. Stworzyłam autorskie narzędzie do porządkowania i planowania życia – Mapę Marzeń- Mapę Celów. Jestem autorką książki o tym samym tytule oraz drugiej „Ogarnij swój dzień”. Pracuje nad aplikacja do tworzenia Mapy. Jestem też mamą trójki nastolatków co zwielokrotnia każde moje doświadczenie życiowe. Dlaczego tu jestem? Przechodzę z ludźmi przez ich zmiany. Pomagam im „ogarnąć zmianę”. Inspiruję, wspieram i jestem przy nich kiedy potrzebują. Jestem tu bo to ważne miejsce. Dla mnie też.Z czego jestem dumna w moim życiu: Z odbytej drogi ku zmianie. Z tego, że jestem silna i już w to wierzę. Ze stworzenia bezpiecznego domu gdzie moim dzieciom rosną skrzydła. Z pracy, którą wykonuję z ludźmi pozwalając im odkryć marzenia.Moje słabości: Chcę wszystko, dużo i od razu.Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: Pieczenie ciasta lub robienie wielkich ilości jedzenia.Największa zmiana w moim życiu: Terapia kilka lat temu i dowiedzenie się oraz uświadomienie sobie, że nie jestem dziwna i inna oraz to, że są ludzie, którzy myślą i czują podobnie.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.