Wyobraź sobie pojemnik pełen kolorowych piłeczek, z których każda z nich to jakiś Twój zasób energetyczny. Zasoby to zdolności, umiejętności, talenty, możliwości fizyczne, mentalne, poznawcze i emocjonalne. Na przykład różowa piłeczka to siła fizyczna, biało-czarna to zdolność koncentracja, niebieska to kreatywność. Jeszcze inne to uwaga, procesy pamiętania i przypominania, wyobraźnia, pomysłowość, zdolność samokontroli, odporność. Za każdym razem, kiedy przesypiasz 7-8 godzin, rano Twój zbiornik energetyczny jest pełen, a Ty jesteś gotowy do działania. Niestety w ciągu dnia pracy zazwyczaj tracisz więcej energii, niż odzyskujesz. Jak zapewne się domyślasz, zasoby będą potrzebne Ci do poradzenia sobie z różnymi zadaniami i wyzwaniami dnia.
Zobaczmy, jak przebiega ten proces.
Różne zdarzenia w ciągu dnia powodują, że piłeczek ubywa z każdą godziną. Zaspałeś? Pośpiech i stres zabierają ze zbiornika piłeczkę. Uciekł Ci tramwaj – wypada kolejna piłeczka. Jedno trudniejsze zdarzenie w pracy, np. nieprzyjemna uwaga od szefa pod Twoim adresem powoduje, że jednocześnie możesz stracić część cennych zasobów, a czarne scenariusze wywołane konfliktem z szefem stają się kolejnym procesem chłonącym Twoją energię i …kolejne piłeczki umykają. Pod koniec intensywnego dnia Twój zbiornik może okazać się pusty, a to oznacza, że będziesz łatwiej ulegał zniecierpliwieniu. Co się z tym wiąże? Nie będziesz miał ochoty na jakościowe relacje z bliskimi albo siły na wartościowy relaks. Możesz też łatwiej tracić kontrolę, a stąd już tylko krok do wielu różnych nieprzyjemności…
Pod koniec dnia możesz odczuwać więc zmęczenie, napięcie, obniżone poczucie kontroli i sprawstwa, a w skrajnych sytuacjach nawet wypalenie. Aby nie dopuścić do spadku efektywności trzeba nauczyć się włączać tryb regeneracji i przechodzić od intensywnej pracy do relaksu. Należy czerpać energię ze wszystkich dostępnych źródeł: z ciała, emocji, umysłu i duchowości. Traktuj je jak najcenniejsze „power banki”. Naładuj je w ciągu dnia nie czekając na wieczór, tak aby służyły Ci niezawodnie.
Niezmiernie ważne jest, aby wyrobić w sobie nawyk regeneracji, w każdym możliwym momencie w ciągu dnia. Przerwa na zdrowy lunch, zmiana pozycji ciała podczas pracy przy biurku, krótki streching, spacer w ciągu dnia, świadome oddychanie, odreagowywanie napięcia. To tylko przykłady zachowań, które spowodują że piłeczki-Twoje zasoby fizyczne, mentalne, poznawcze czy emocjonalne z powrotem zasilą Twój zbiornik.