Nie daj się stresowi! Pamiętaj o tym, co najważniejsze - odprężaj się na bieżąco
nie-daj-sie-stresowi-pamietaj-o-tym-co-najwazniejsze-odprezaj-sie-na-biezaco

 

Kończy się czas urlopów, a za pasem początek roku szkolnego. Dla wielu rodziców to czas mobilizacji i napięć. W takich okolicznościach łatwo przegapić moment zapętlenia, wpaść w wir mechanicznego wykonywania codziennych zadań i zacząć działać na tzw. automatycznym pilocie. Gdy jesteśmy w stanie permanentnego pobudzenia i gotowości, niezwykle trudno zauważyć napięcia nagromadzone w ciele i umyśle, które generują kolejne negatywne skutki stresu – często prowadzą do chorób i przedwczesnego starzenia się organizmu.

Dzisiaj o tym, jak zadbać o higienę psychiczną i jakie korzyści z tego wynikają. 

Higiena psychiczna – kilka słów o korzyściach

Relaksacja skutecznie przeciwdziała szkodliwym psychologicznym i fizjologicznym efektom stresu i pośpiechu. Jej celem jest wprowadzenie organizmu w stan odprężenia. Treningi relaksacyjne mogą stanowić punkt wyjścia dla terapii zmniejszającej napięcie lękowe, ale stosuje się je także jako metodę przeciwdziałania zmęczeniu oraz zabiegi służące szybkiej regeneracji psychicznej. Relaksacja może być chwilą wytchnienia; czasem, który poświęcamy tylko sobie, pozwalając ciału, umysłowi i duszy zregenerować się i zyskać siły do zmagania się z problemami dnia codziennego. 

Relaksacja dla komfortu i dobrego samopoczucia

Praktyki relaksacyjne oszczędzają ogromną ilość naszej energii. Dzieje się tak za sprawą odprężania dużych partii mięśni, które pod wpływem stresów napinają się i kurczą. Treningi relaksacyjne przeciwdziałają stanom lękowym – przerywają napięcie mięśni, który jest efektem reakcji lękowych – i dają możliwość odetchnięcia przed koszmarem lęku i niepokoju. Dzięki wprowadzeniu ciała w stan relaksu nie tylko poprawia się nasze samopoczucie, lecz także zwiększa zaufanie do siebie, a my dostarczamy sobie dawkę przyjemnych doznań. 

Relaksacja dla zdrowia

Stan głębokiej relaksacji jest uzdrawiający dla całego organizmu: zwalnia metabolizm, słabnie napięcie mięśniowe, wyrównuje się praca serca, a w dłuższej perspektywie zmniejsza się nadciśnienie. Dzięki odprężaniu redukujemy napięcie i zużycie fizjologiczne organizmu, a także zyskujemy lepszy, bardziej regenerujący sen. Według najnowszych badań neurofizjologów proces leczenia organizmu jest znacznie przyspieszony, kiedy mózg znajduje się w określonym stanie (tzw. fale alfa, charakterystyczne dla stanu relaksu).

Wreszcie praktyki relaksacyjne polepszają pracę żołądka i jelit, dzięki czemu działają profilaktycznie w odniesieniu do wrzodów żołądka i kłopotów z trawieniem. 

Relaksacja dla rozwoju 

Bezsprzecznie ogromną korzyścią  wykonywania  relaksacji jest możliwość wpływania na naszą wyobraźnię i procesy myślenia. Dzięki relaksacji możemy osiągnąć tak pożądane spokój wewnętrzny i harmonię, zredukować lęk i gnębiące nas niepokoje. Regularne uprawianie relaksacji zmienia naszą świadomość i nasze nastawienie wobec życia, prowadzi do samorozwoju, przemiany osobowości, lepszego wglądu w siebie i samoakceptacji. Wyraźnie dostrzegalny jest też wzrost wrażliwości i zdrowego dystansu do spraw drobnych, które do tej pory uważaliśmy za ważne. 

Formy treningu, czyli co wybrać

Do klasycznych metod relaksu zalicza się: 
1. metody globalne, bazujące na koncepcjach osobowości człowieka jako całości i na oddziaływaniu psychoterapeutycznym;
2. metody analityczne, bazujące na rozluźnianiu poszczególnych grup mięśniowych – aż do uzyskania pełnego stanu odprężenia psychofizycznego;
3. metody fizjoterapeutyczne lub intuicyjne, związane z odkrywaniem możliwości własnego ciała i uczeniem się osiągania maksymalnych wyników z minimalnych wysiłków.

Różnorodność form osiągania stanu relaksu wynika między innymi z różnorodności źródeł napięć i ich zwalczania. Niektóre techniki skupiają się na sile umysłu i świadomości, inne zaś na doznaniach związanych z ciałem. Cel jednak jest zawsze ten sam: odprężenie fizyczne i psychiczne. Są to elementy niezmiennie ze sobą korelujące – usunięcie napięcia mięśniowego prowadzi do stanu emocjonalnej równowagi i uspokojenia reakcji wegetatywnych. W metodach relaksacyjnych wykorzystuje się zasadę psychofizycznej jedności. 

Zanim zdecydujemy się na konkretną praktykę, dobrze poznać zasady i założenia technik relaksacyjnych, ponieważ nie ma jednej metody, która  okazałaby się równie skuteczna w każdym wypadku. Każdy z nas jest odrębną jednostką – z własnymi przeżyciami i uczuciami, indywidualnie rozlokowanymi napięciami i wrodzoną pobudliwością układu nerwowego. 

Optymalnym rozwiązaniem jest dobór takich sposobów i technik, które okażą się dla nas najlepsze. Należy wziąć pod uwagę: stan zdrowia, nasz charakter i temperament, a także względy organizacyjne, czyli zastanowić się, czy znajdziemy czas, aby systematycznie ją praktykować. Koniecznie trzeba zapoznać się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami poszczególnych technik, a w  wypadku przewlekłych lub poważnych schorzeń skonsultować swój wybór z lekarzem.

Do ćwiczeń, treningów, form i metod relaksacji możemy zaliczyć min.:

 • trening autogenny Schultza;
 • relaksację stopniową (progresywną) Jacobsona;
 • różne formy medytacji;
 • jogę;
 • tai-chi;
 • techniki relaksacji oddechowej;
 • ćwiczenia koncentrujące;
 • relaksację z wizualizacją;
 • trening relaksacyjny wg Lazarua;
 • sorfologiczny relaks dynamiczny;
 • metodę J. Silvy;
 • trening relaksacyjny wg Maltza.

Praktykuj

Świadomość tego, że warto poświęcać czas na odprężanie się, nie zastąpi działania. Dobrze jest traktować praktyki relaksacyjne jak element higieny psychicznej, trzeba jednak pamiętać, że samo nie przyjdzie. Nie załatwimy tego „przy okazji” czy „jeśli wystarczy czasu”. Jeżeli chcemy żyć w równowadze, komforcie dobrego samopoczucia, bez przemęczenia i zaliczania dołów; jeżeli chcemy mieć energię i chęć do życia – trzeba o to zadbać. Jak mawia pewien autorytet w dziedzinie profilaktyki zdrowia psychicznego, profesor Siek, „życie psychiczne wymaga ciągłej uprawy, a nie zabiegów pielęgnacyjnych od czasu do czasu”. 

Jeśli z jakichś powodów nie możesz pozwolić sobie ani na regularne, ani na okazjonalne sesje relaksacyjne zadbaj o to, co możesz dla siebie zrobić:

 • oszczędzaj swój potencjał energetyczny, robiąc częste przerwy w pracy  i w innych wykonywanych zajęciach (lepsze efekty przynosi kilka krótkich przerw niż jedna długa);
 • nie zużywaj energii poprzez zbyt szybkie, gwałtowne i zbędne ruchy, podnoszenie głosu czy gadulstwo;
 • wypracuj nawyk odprężania różnych grup mięśni aktualnie niepracujących oraz zmniejszania nadmiernego napięcia mięśni pracujących;
 • przypominaj sobie czasami, żeby odprężać mięśnie gałek ocznych i brwi – zredukuje to te uczucia, z którymi napinanie tych mięśni jest związane; 
 • pamiętaj, że ciepła kąpiel i/lub masaż działają odprężająco;
 • nie  traktuj życia zbyt serio. 

Oszczędzaj energię. Oszczędzaj siebie. Dbaj o siebie.

Literatura: S. Siek, „Relaks i autosugestia”, S. Siek „Treningi relaksacyjne”, S. Grochmal „Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentrujących”.

Tagi

stres zdrowie jak pokonać stres relaks zdrowie psychiczne

Opublikowano: 2017-09-11

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

depresja-w-swiecie-dzieci-i-mlodziezy

Depresja w świecie dzieci i młodzieży

Dziś w kolejnej odsłonie cyklu o depresji czas na młodzież. Czy depresja jest obojętna na losy nastolatków, czy także oni powinni się jej bać?

czytaj dalej »

odpocznij-krotka-instrukcja-dla-zapracowanych

Odpocznij! Krótka instrukcja dla zapracowanych

Wiecznie się gdzieś spieszymy, coś planujemy, wykonujemy pięć zadań jednocześnie i w każdym z nich staramy się wypaść perfekcyjnie. Pracując non stop na najwyższych obrotach, marzymy o chwili, kiedy wreszcie wypełnimy wszystkie obowiązki i będziemy mogli w spokoju się zrelaksować. Tyle tylko, że ta chwila prawie nigdy nie nadchodzi.

czytaj dalej »

zlapalo-cie-przeziebienie-sprawdz-co-twoje-cialo-chce-ci-powiedziec

Złapało Cię przeziębienie? Sprawdź, co Twoje ciało chce Ci powiedzieć!

Przełom zimy i wiosny to czas wielu infekcji, przeziębień i grypy. Mówimy, że w powietrzu jest wiele zarazków chorobotwórczych, dlatego tyle osób choruje. Objawy pojawiające się w różnych konfiguracjach, razem lub osobno, pokazują nam, że przeżyliśmy sytuację stresową, która przerosła nasz poziom odporności. Organizm nie poradził sobie i ze stresem...

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.