Nie daj się stresowi! Pamiętaj o tym, co najważniejsze - odprężaj się na bieżąco
nie-daj-sie-stresowi-pamietaj-o-tym-co-najwazniejsze-odprezaj-sie-na-biezaco

 

Kończy się czas urlopów, a za pasem początek roku szkolnego. Dla wielu rodziców to czas mobilizacji i napięć. W takich okolicznościach łatwo przegapić moment zapętlenia, wpaść w wir mechanicznego wykonywania codziennych zadań i zacząć działać na tzw. automatycznym pilocie. Gdy jesteśmy w stanie permanentnego pobudzenia i gotowości, niezwykle trudno zauważyć napięcia nagromadzone w ciele i umyśle, które generują kolejne negatywne skutki stresu – często prowadzą do chorób i przedwczesnego starzenia się organizmu.

Dzisiaj o tym, jak zadbać o higienę psychiczną i jakie korzyści z tego wynikają. 

Higiena psychiczna – kilka słów o korzyściach

Relaksacja skutecznie przeciwdziała szkodliwym psychologicznym i fizjologicznym efektom stresu i pośpiechu. Jej celem jest wprowadzenie organizmu w stan odprężenia. Treningi relaksacyjne mogą stanowić punkt wyjścia dla terapii zmniejszającej napięcie lękowe, ale stosuje się je także jako metodę przeciwdziałania zmęczeniu oraz zabiegi służące szybkiej regeneracji psychicznej. Relaksacja może być chwilą wytchnienia; czasem, który poświęcamy tylko sobie, pozwalając ciału, umysłowi i duszy zregenerować się i zyskać siły do zmagania się z problemami dnia codziennego. 

Relaksacja dla komfortu i dobrego samopoczucia

Praktyki relaksacyjne oszczędzają ogromną ilość naszej energii. Dzieje się tak za sprawą odprężania dużych partii mięśni, które pod wpływem stresów napinają się i kurczą. Treningi relaksacyjne przeciwdziałają stanom lękowym – przerywają napięcie mięśni, który jest efektem reakcji lękowych – i dają możliwość odetchnięcia przed koszmarem lęku i niepokoju. Dzięki wprowadzeniu ciała w stan relaksu nie tylko poprawia się nasze samopoczucie, lecz także zwiększa zaufanie do siebie, a my dostarczamy sobie dawkę przyjemnych doznań. 

Relaksacja dla zdrowia

Stan głębokiej relaksacji jest uzdrawiający dla całego organizmu: zwalnia metabolizm, słabnie napięcie mięśniowe, wyrównuje się praca serca, a w dłuższej perspektywie zmniejsza się nadciśnienie. Dzięki odprężaniu redukujemy napięcie i zużycie fizjologiczne organizmu, a także zyskujemy lepszy, bardziej regenerujący sen. Według najnowszych badań neurofizjologów proces leczenia organizmu jest znacznie przyspieszony, kiedy mózg znajduje się w określonym stanie (tzw. fale alfa, charakterystyczne dla stanu relaksu).

Wreszcie praktyki relaksacyjne polepszają pracę żołądka i jelit, dzięki czemu działają profilaktycznie w odniesieniu do wrzodów żołądka i kłopotów z trawieniem. 

Relaksacja dla rozwoju 

Bezsprzecznie ogromną korzyścią  wykonywania  relaksacji jest możliwość wpływania na naszą wyobraźnię i procesy myślenia. Dzięki relaksacji możemy osiągnąć tak pożądane spokój wewnętrzny i harmonię, zredukować lęk i gnębiące nas niepokoje. Regularne uprawianie relaksacji zmienia naszą świadomość i nasze nastawienie wobec życia, prowadzi do samorozwoju, przemiany osobowości, lepszego wglądu w siebie i samoakceptacji. Wyraźnie dostrzegalny jest też wzrost wrażliwości i zdrowego dystansu do spraw drobnych, które do tej pory uważaliśmy za ważne. 

Formy treningu, czyli co wybrać

Do klasycznych metod relaksu zalicza się: 
1. metody globalne, bazujące na koncepcjach osobowości człowieka jako całości i na oddziaływaniu psychoterapeutycznym;
2. metody analityczne, bazujące na rozluźnianiu poszczególnych grup mięśniowych – aż do uzyskania pełnego stanu odprężenia psychofizycznego;
3. metody fizjoterapeutyczne lub intuicyjne, związane z odkrywaniem możliwości własnego ciała i uczeniem się osiągania maksymalnych wyników z minimalnych wysiłków.

Różnorodność form osiągania stanu relaksu wynika między innymi z różnorodności źródeł napięć i ich zwalczania. Niektóre techniki skupiają się na sile umysłu i świadomości, inne zaś na doznaniach związanych z ciałem. Cel jednak jest zawsze ten sam: odprężenie fizyczne i psychiczne. Są to elementy niezmiennie ze sobą korelujące – usunięcie napięcia mięśniowego prowadzi do stanu emocjonalnej równowagi i uspokojenia reakcji wegetatywnych. W metodach relaksacyjnych wykorzystuje się zasadę psychofizycznej jedności. 

Zanim zdecydujemy się na konkretną praktykę, dobrze poznać zasady i założenia technik relaksacyjnych, ponieważ nie ma jednej metody, która  okazałaby się równie skuteczna w każdym wypadku. Każdy z nas jest odrębną jednostką – z własnymi przeżyciami i uczuciami, indywidualnie rozlokowanymi napięciami i wrodzoną pobudliwością układu nerwowego. 

Optymalnym rozwiązaniem jest dobór takich sposobów i technik, które okażą się dla nas najlepsze. Należy wziąć pod uwagę: stan zdrowia, nasz charakter i temperament, a także względy organizacyjne, czyli zastanowić się, czy znajdziemy czas, aby systematycznie ją praktykować. Koniecznie trzeba zapoznać się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami poszczególnych technik, a w  wypadku przewlekłych lub poważnych schorzeń skonsultować swój wybór z lekarzem.

Do ćwiczeń, treningów, form i metod relaksacji możemy zaliczyć min.:

 • trening autogenny Schultza;
 • relaksację stopniową (progresywną) Jacobsona;
 • różne formy medytacji;
 • jogę;
 • tai-chi;
 • techniki relaksacji oddechowej;
 • ćwiczenia koncentrujące;
 • relaksację z wizualizacją;
 • trening relaksacyjny wg Lazarua;
 • sorfologiczny relaks dynamiczny;
 • metodę J. Silvy;
 • trening relaksacyjny wg Maltza.

Praktykuj

Świadomość tego, że warto poświęcać czas na odprężanie się, nie zastąpi działania. Dobrze jest traktować praktyki relaksacyjne jak element higieny psychicznej, trzeba jednak pamiętać, że samo nie przyjdzie. Nie załatwimy tego „przy okazji” czy „jeśli wystarczy czasu”. Jeżeli chcemy żyć w równowadze, komforcie dobrego samopoczucia, bez przemęczenia i zaliczania dołów; jeżeli chcemy mieć energię i chęć do życia – trzeba o to zadbać. Jak mawia pewien autorytet w dziedzinie profilaktyki zdrowia psychicznego, profesor Siek, „życie psychiczne wymaga ciągłej uprawy, a nie zabiegów pielęgnacyjnych od czasu do czasu”. 

Jeśli z jakichś powodów nie możesz pozwolić sobie ani na regularne, ani na okazjonalne sesje relaksacyjne zadbaj o to, co możesz dla siebie zrobić:

 • oszczędzaj swój potencjał energetyczny, robiąc częste przerwy w pracy  i w innych wykonywanych zajęciach (lepsze efekty przynosi kilka krótkich przerw niż jedna długa);
 • nie zużywaj energii poprzez zbyt szybkie, gwałtowne i zbędne ruchy, podnoszenie głosu czy gadulstwo;
 • wypracuj nawyk odprężania różnych grup mięśni aktualnie niepracujących oraz zmniejszania nadmiernego napięcia mięśni pracujących;
 • przypominaj sobie czasami, żeby odprężać mięśnie gałek ocznych i brwi – zredukuje to te uczucia, z którymi napinanie tych mięśni jest związane; 
 • pamiętaj, że ciepła kąpiel i/lub masaż działają odprężająco;
 • nie  traktuj życia zbyt serio. 

Oszczędzaj energię. Oszczędzaj siebie. Dbaj o siebie.

Literatura: S. Siek, „Relaks i autosugestia”, S. Siek „Treningi relaksacyjne”, S. Grochmal „Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentrujących”.

Tagi

stres zdrowie jak pokonać stres relaks zdrowie psychiczne

Opublikowano: 2017-09-11

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

wypalenie-zawodowe-kogo-spotyka-i-jak-mu-zapobiegac

Wypalenie zawodowe - kogo spotyka i jak mu zapobiegać?

Wbrew powszechnym opiniom wypalenie zawodowe nie spotyka pracowników z długoletnim stażem, którzy pracują po kilkanaście lat w swojej branży. Najczęściej dotyka ono młode osoby w okolicach 30. roku życia, które prowadzą własne firmy lub pracują w korporacjach i to od niespełna kilku lat. 

czytaj dalej »

zwolnij-5-sprawdzonych-sposobow-na-zmiane-tempa-zycia

Zwolnij! 5 sprawdzonych sposobów na zmianę tempa życia

Wciąż gdzieś biegniesz: praca, dom, dzieci… Jak to wszystko ogarnąć? Odkładasz rozwiązanie problemu czy załatwienie sprawy na później, a potem zadania się mnożą i nie starcza Ci doby, żeby wszystkim się zająć. W końcu tworzysz listę priorytetów i odhaczasz po kolei, co udało Ci się dziś zrobić – w biegu, w przerwie między spotkaniami w pracy, w drodze do domu. Uff...

czytaj dalej »

d-jak-depresja

D jak Depresja

Słowa na "d", które przychodzą Ci do głowy jako pierwsze, to może: dom, dobro, czy doskonałość. Jest ich moc, więc wszystkich tu nie przytoczę. Ale wśród nas są i tacy, którzy w odpowiedzi na to pytanie podaliby inny zestaw słów: deficyt, diagnoza, dysfunkcja, dwubiegunowa, depresja.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.