Postaw z odwagą na SIEBIE i zacznij żyć tak, jak chcesz! Podpowiadamy, jak to zrobić
postaw-z-odwaga-na-siebie-i-zacznij-zyc-tak-jak-chcesz-podpowiadamy-jak-to-zrobic

 

Długo zastanawiałam się od czego zacząć, podejmując się tematu, który uważam za całkiem istotny dla życia w poczuciu komfortu i zadowolenia z siebie. Przy czym poczucie komfortu i zadowolenie pojawiają się dopiero w tzw. ogólnym rozrachunku, czy w szerokiej perspektywie; ponieważ z bliska, w czasie podejmowania (odważnych) decyzji zdarza się, że drżą kolana, a w ustach robi się sucho. Jednak jeśli raz posmakuje się przyjemności wynikającej z życia po swojemu, czyli realizowania i obronie własnych wartości, mówienia otwarcie o swoich przekonaniach i uczuciach – z każdym kolejnym krokiem będzie już łatwiej. 

Odwaga, czyli co?

Odwaga jest umiejętnością stawiania czoła trudnościom i dylematom bez odwracania wzroku od głównego problemu. Nie oznacza jednak braku strachu, a raczej pokonywanie go i działanie pomimo uczucia lęku. Odwaga, w najgłębszym znaczeniu, oznacza życie w zgodzie ze sobą, ze swoimi wartościami; to szczerość wobec siebie i wierność własnym ideałom. 

Skoro odwaga to umiejętność, oznacza to, że możemy ją ćwiczyć. Najważniejszy jest pierwszy krok. Odważyć się, by pierwszy raz powiedzieć „nie”, kiedy czuję, że tego właśnie potrzebuję – „nie chcę”, „nie zrobię tego”, „nie zgadzam się z tym”. Kiedy poczujesz, że  masz już dość ulegania, że coraz bardziej uwiera uśmiechanie się, tam gdzie wypadałoby tupnąć nogą.. po prostu odważ się zrobić coś inaczej. Zrób to po swojemu, tak jak czujesz, ostrożnie, ale konsekwentnie, bez półśrodków i wycofywania się. 

Warto odważyć się zrobić ten krok i zmierzyć się z wyzwaniem, aby zmienić coś, co już „nie działa”, co się „przeterminowało”, wypaliło. Kiedy uświadomimy sobie, że rezygnujemy z realizacji marzeń, bo brakuje nam odwagi, dobrze jest zrobić bilans zysków i strat, a później zadać sobie pytanie: co stracę jeśli zaryzykuję i czy za 20 lat nie pożałuję swojego zaniechania? Rezygnując z siebie, nie sprawdziwszy czy przypadkiem strach nie jest większy niż jego źródło, możemy nigdy nie dowiedzieć się, że jedynym ograniczeniem było nasze wyobrażenie, iż to czego pragniemy, przerasta nasze możliwości. 

Dobrze jest w takich okolicznościach pamiętać o tym, że pomimo obaw i sentymentu, rezygnując z czegoś, co już nie cieszy i nie daje satysfakcji, robimy miejsce na „nowe”. Podejmowanie wyzwań sprawia, że odkrywamy w sobie moc, o którą byśmy się nie podejrzewali. Choć nie zawsze każde nowe przedsięwzięcie kończy się sukcesem, zawsze jednak zakończone jest pewną nauką. Jak się okazuje, pozostawanie bez przerwy w strefie komfortu uniemożliwia rozwój. Wiadomo, że z rozwojem ściśle związane jest ponoszenie porażek. Dobrze jest zatem pamiętać, żeby ich nie unikać, a z otwartością traktować je jak naturalny element rozwoju i konsekwentnie wyciągać wnioski. 

Odwaga, a odpowiedzialność.

Odwaga bowiem, to branie odpowiedzialności za swoje życie. Nie jest to ani łatwe, ani przyjemne, bo ileż prościej i wygodniej jest przerzucić odpowiedzialność na zewnątrz – na innych ludzi czy okoliczności. Ale paradoksalnie to właśnie przyjęcie odpowiedzialności za siebie daje wolność i poczucie sprawczości. W im większym stopniu zdecydujemy się zaakceptować odpowiedzialność za własne życie, tym większą moc poczujemy i zyskamy nad tym życiem większą władzę. Zaakceptowanie odpowiedzialności za własne problemy jest pierwszym krokiem  do ich rozwiązania – pisze Mark Manson w bestsellerze New York Timesa pod przewrotnym tytułem „Subtelnie mówię f*ck. Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie”. I jeszcze: Wielu ludzi możesz obarczać winą za to, że jesteś nieszczęśliwy, ale nikt poza Tobą nie ponosi odpowiedzialności za to, że czujesz się nieszczęśliwy. A dzieje się tak dlatego, że wyłącznie Twoim wyborem jest sposób, w jaki postrzegasz rzeczywistość, jak na nią reagujesz i jak ją oceniasz. To Ty wybierasz kryteria służące do oceny Twoich własnych doświadczeń, a nie kto inny

Marek  Sobociński w tekście „O jak odpowiedzialność” wskazuje na wyniki badań, które udzielają odpowiedzi na pytanie: Co cię najbardziej wstrzymuje przed odważnym działaniem? Okazuje się, że najwięcej wskazań otrzymały stwierdzenia:

  • lęk, że mogę sobie nie poradzić,
  • obawa przed popełnieniem błędu,
  • brak wiary w swoje umiejętności i wiedzę,
  • lęk przed negatywną informacją zwrotną i jej konsekwencjami.

Konstatuje, że w zdecydowanej większości sytuacji lęki te wynikają z braku gotowości do wzięcia pełnej odpowiedzialności za swoje działania. W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia: żyć w poczuciu winy i niespełnienia albo przerzucić winę i odpowiedzialność za taki stan rzeczy na innych lub niesprzyjającą sytuację. To drugie wyjście pozwala usunąć dysonans pomiędzy brakiem działania a naszym obrazem samego siebie. Pozwala nam utrzymać pewność siebie w pokonywaniu codziennych trudów życia i cieszenia się nim. Niestety, pielęgnuje także wewnętrzny niepokój i poczucie bezcelowości. 

Wybrać siebie!

Tak bardzo boimy się odrzucenia, braku akceptacji i krytyki, że bez namysłu rezygnujemy z siebie, nie zdając sobie nawet sprawy, że straty są często większe, niż zyski. Rezygnując z realizacji zamierzeń, wybierając „mniejsze zło”, chowając się za czyimiś plecami, w głębi serca zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo siebie krzywdzimy. Często zapominamy jacy jesteśmy naprawdę, zaczynamy się gubić, stajemy się samotni i jesteśmy skłonni winić świat za to, co nas spotyka, a w konsekwencji chorujemy. Czyż to nie wysoka cena za zdradę siebie?

Jednak za każdym razem kiedy dokonujemy wyboru odważnie, w zgodzie ze sobą, biorąc w pełni odpowiedzialność za siebie i swoje wybory – stajemy po swojej stronie. Odwaga to zaufanie do siebie, a dużo łatwiej iść przez życie mogąc na sobie polegać. Żyjąc w ciągłym strachu przed opinią innych, przed ośmieszeniem się i odrzuceniem, w braku pewności siebie, możemy nigdy się nie dowiedzieć na co nas stać, jacy jesteśmy naprawdę i jaką moc posiadamy. Nie dowiemy się też, jakie to przyjemne uczucie być sobą, jaką daje wolność, satysfakcję i lekkość w podejmowaniu kolejnych wyzwań.  

 

Tagi

o co chodzi w życiu jak pokonać nieśmiałość jak pokonać własne ograniczenia jak osiągnąć cel jak pokonać lęk przed zmianami jak pokonać wyuczoną bezradność autentyczność odwaga asertywność cel akceptacja siebie bądź sobą odwaga by żyć boję się ocen czego potrzebuję w życiu odpowiedzialność

Opublikowano: 2018-05-21

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

dlaczego-kobieta-i-mezczyzna-nigdy-sie-nie-zrozumieja

Dlaczego kobieta i mężczyzna nigdy się nie zrozumieją?

Jak często zadajemy sobie pytanie, dlaczego tak trudno prozumieć sie pomiedzy płaciami. Świat byłby o wiele prostrzy gdyby mężczyzna zrozumiał kobietę a kobieta wiedziała co siedzi w głowie mężczyzny. Niestety mamy złą wiadomość, nasze mózgi to dwa światy, których konstrukcja jest tak samo odległa jak nasza codzienna komunikacja. Nagą prawdę o naszych mózgach odkrywa Mark Gungor, cudowne.

 

czytaj dalej »

oceniacz-i-wieczny-krytyk-jak-skutecznie-pozbyc-sie-ich-ze-swojej-glowy

Oceniacz i Wieczny Krytyk - jak skutecznie pozbyć się ich ze swojej głowy?

Zapraszam Was do przyjrzenia się z pewnej odległości naszym „paskudom”. Jak im się tam żyje, co ich uszczęśliwia i jakie mają rozterki. Oceniacz i Krytyk nie zawsze mają czas na odpoczynek, bo bywa, że pracują nawet w nocy, tworząc dołujące, senne fantazje. Poranek też nie jest dla nich łatwy, bo nawet jeśli w nocy uda im się trochę odsapnąć, budzą się razem z nami...

czytaj dalej »

pytania-o-sens-zycia

Pytania o sens życia

 Pytanie o sens życia i wartość tego, co robimy, nurtuje nas nie od dziś. Dążenie do podsumowań jest naturalną ludzką potrzebą. Często wydarzenia w życiu osobistym czy zmiany w karierze powodują, że stajemy przed koniecznością tego typu przemyśleń. Sygnały, że ta chwila się zbliża, bywają różne, w różny też sposób ludzie dochodzą do tego momentu w życiu. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.