Nie bój się odpowiedzialności, ona odmieni Twoje życie!
nie-boj-sie-odpowiedzialnosci-ona-odmieni-twoje-zycie

 

Prawie każdy słyszał o książce „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Opowiada ona o czterech bohaterach: Dorotce - która pragnie wrócić do domu, Strachu na Wróble – który mając całe ciało i głowę wypchane słomą marzy o rozumie, Blaszanym Drwalu – który chciałby mieć serce i Tchórzliwym Lwie – olbrzymim i silnym zwierzu, który twierdzi, że brak mu odwagi. Wszyscy bohaterowie udają się w podróż do Czarnoksiężnika z krainy Oz, licząc na to, że to właśnie on rozwiąże ich problem. Tymczasem, na końcu okazuje się, że Czarnoksiężnik  z  Oz to nie czarnoksiężnik, a zwykły człowiek. Natomiast siła, której potrzebowali cały czas drzemała w nich samych. 

Niestety, z nami bardzo często jest tak samo, jak z bohaterami tej opowieści. Za wszelką cenę unikamy odpowiedzialności za nasze życie i zrzucamy winę za to, że nam się w nim nie powodzi, na wszystkich i wszystko dookoła. Nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy – to wina rządu, praca nam nie idzie – zły szef za to odpowiada, nie układa nam się w związku – gdyby nasz partner/partnerka był innym człowiekiem, to by tak nie było. Zasadniczo repertuar przyczyn jest tutaj wręcz niewyczerpany: brak czasu, źli rodzice, takie a nie inne wychowanie, trudna przeszłość i prześladujący nas pech. Zawsze też możemy się powołać na nasz ulubiony los, bo „Skoro los tak chciał, to co ja mogłem zrobić?”.

W tak „dramatycznie trudnej” sytuacji nie zostaje nam nic innego, jak tylko litować się nad sobą, narzekać i czekać, aż zjawi się jakiś Czarnoksiężnik z Oz i odmieni nasz życie… Zostaje też druga droga. Droga, która wymaga odwagi, bo wiąże się z odpowiedzialnością. Odpowiedzialnością rozumianą jako przyjęcie na siebie obowiązku zadbania o siebie, swoje życie i najbliższych. Pierwszy krok na tej drodze, to uznanie, że to gdzie jesteśmy w naszym życiu i co w nim osiągnęliśmy jest wynikiem naszych działań i decyzji z przeszłości. Jest też wynikiem naszych błędów i zaniechań, z którymi musimy stanąć odpowiedzialnie twarzą w twarz. Nie czas jednak na samobiczowanie, tylko na szybką analizę: czego w naszym życiu zabrakło, czego nie zrobiliśmy, a później zaplanowanie jak to teraz należy nadrobić.

Brak odpowiedzialności to brak kontroli. To tak jakbyśmy wsiedli na jacht, wypłynęli z portu, pozostawili żagiel i ster samym sobie. To dokąd płyniemy lub to, że stoimy w miejscu, jest zupełnie od nas niezależne. Wystawimy się biernie na siły wiatru i prądy morskie, chlipiąc zamknięci w kabinie nad naszym złym losem. Tymczasem powinniśmy z niej wyjść, chwycić odważnie ster i napiąć żagiel – to moment przejęcia kontroli nad swoim życiem. Z pewnością nieraz lina porani nam dłonie, być może będziemy mieli odciski od trzymania steru. Całkiem możliwe, że wpłyniemy gdzieś na mieliznę, a być może i dostaniemy, przez naszą nieuwagę, bomem w głowę. Jednak pomyłki i błędy to naturalny etap nauki i rozwoju. Kiedy masz kontrolę nad swoimi niepowodzeniami uczysz się najwięcej, to właśnie wtedy stajesz się kimś coraz lepszym.

Wskakuj na swój jacht zwany życiem i pamiętaj o kilu prostych zasadach:

  • Jesteś odpowiedzialny za swoje życie. Nie odpowiada za nie rząd, zły świat, szef czy brzydka pogoda. Jak coś ci nie pasuje, to zmieniaj to zamiast siedzieć i upajać się narzekaniem.
  • Błędy, które popełniasz, choć są wkurzające pozwalają ci uczyć się i rozwijać.
  • Brak działania, też jest działaniem – jeżeli musisz podjąć jakąś decyzję, a ciągle z nią zwlekasz, to właśnie świadomie podejmujesz decyzję o braku decyzji i trwaniu w tym decyzyjnym rozkroku. Jeśli widzisz coś, co ci nie odpowiada i nie reagujesz, to znaczy że to akceptujesz.
  • Każda decyzja rodzi konsekwencje – to, że ich nie zauważyłeś, to nie wina świata, który cię oszukał, ale Twojego myślenia.
  • Jeśli oceniasz swoje działania w przeszłości z dzisiejszej perspektywy, to pamiętaj,  że wtedy dysponowałeś inną wiedzą i informacjami.
  • Droga najlepsza dla nas, niekoniecznie jest najlepszą dla innych. 
Tagi

rozwój osobisty samokontrola samoświadomość jak żyć w zgodzie ze sobą jak osiągnąć sukces odwaga samodyscyplina działanie zaangażowanie zadbaj o siebie bądź sobą jak być sobą odwaga by żyć odpowiedzialność życie kontrola brak działania nie narzekaj działaj reaguj

Opublikowano: 2018-03-23

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

zaplanuj-swoja-kariere

Zaplanuj swoją karierę

Jesteś w gimnazjum lub liceum i zastanawiasz się kim chcesz być. Jako kto chcesz pracować w przyszłości? Może rozmawiałeś z doradcą zawodowym, może robiłaś test predyspozycji lub taki, który diagnozuje talenty? Być może już wiesz, że chcesz być dziennikarzem, lekarzem lub prawnikiem. Świetnie.

czytaj dalej »

drobna-zmiana-duzy-efekt

Drobna zmiana - duży efekt

Długo myślałam nad tym, co mogę zrobić, by małym wysiłkiem umilić sobie dzień. Po kilku godzinach miałam gotowy plan: na początku codziennie (żeby się przyzwyczaić i rozkręcić), a potem 2-3 razy w tygodniu wstaję 2 godziny wcześniej niż dotychczas, pakuję mały plecak, biorę aparat i ruszam w miasto. 

czytaj dalej »

z-poradnika-opornika-czesc-2-petla-zmiany-zaprzeczanie

Z poradnika opornika - część 2. Pętla zmiany - zaprzeczanie

Na początku się oburzyłem. Napociłem się, opuszki palców na klawiaturze wytarłem, z sercem jak na dłoni do ludzi, to mi osła jako ilustrację artykułu wsadzili. Poprzedniego, bo co teraz wymyślą jeszcze nie wiem. Wracając do rysunku, zwierzęciu się nawet nie dziwię. Charakterne, wie czego nie chce, czego chce wiedzieć nie potrzebuje.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.