Twoje relacje z innymi – sprawdź, co takiego mówią o Tobie!

Każdy z nas funkcjonuje w interakcjach z ludźmi na swój sposób. Jedni są w stanie umówić się na kawę z przypadkowym przechodniem, inni potrzebują kilku lat znajomości, aby zjeść posiłek przy wspólnym stole i podzielić się doświadczeniami. Co mówią o nas różnice w sposobach nawiązywania i utrzymywania relacji? 

 

Autentyzm

Jeśli od pierwszej chwili nie boimy się być sobą, lubimy poznawać nowe osoby i doświadczać nowych rzeczy, oznacza to, że jesteśmy otwarci oraz autentyczni. Cechy te znacznie ułatwiają kontakt i czynią komunikację jasną i bezpośrednią. Ludzie otwarci są lubiani i bywają postrzegani jako pewni siebie i silni. Z drugiej strony z powodu dużej dozy otwartości możemy narazić się na ocenę, a nawet krytykę, więc w tym wypadku również przydadzą się zdrowy umiar i intuicja. W trwałych relacjach bycie autentycznym prowadzi do niezwykle ważnej emocjonalnej bliskości i poczucia bezpieczeństwa po obu stronach.

Elastyczność i otwartość

Zdolność dostosowania się do sytuacji i zmieniających się okoliczności są ważne, ponieważ pozwalają unikać konfliktów. Dzięki elastyczności i otwartości nie upieramy się twardo przy swoich poglądach jako jedynych słusznych, nie próbujemy udowodnić swoich racji. Potrafimy przekazać swój punkt widzenia, jednocześnie akceptując fakt, że ktoś może mieć inne zdanie i że ma do niego prawo. Drugi biegun, czyli sztywność poznawcza, zwykle nie przeszkadza w nawiązywaniu relacji, jednak często jest powodem ich zakończenia. Różnica zdań na pewnym etapie jest nieunikniona, dlatego warto zadawać sobie pytanie: „Chcesz mieć rację czy relację?” zwłaszcza w chwilach kryzysu.

Przeszłe doświadczenia

Sposób bycia w relacjach sporo mówi o tym, co przeszliśmy jako dzieci z ważnymi dla nas osobami: rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, nauczycielami, rówieśnikami. Jeśli spotkało nas wiele przykrych rzeczy ze strony bliskich, trudno spodziewać się pozytywów po przyjaźniach i związkach w dorosłym życiu. Choć pragniemy bliskości, zwykle wtedy jej unikamy, w dodatku dzieje się to zwykle nieświadomie – nasze zachowanie oddala nas od partnera, mimo że zupełnie nie rozumiemy dlaczego. Może to być np. milczenie dla tak zwanego świętego spokoju, krytykowanie zamiast chwalenia, nagradzanie seksem itp. Szczególnie ważną rolę odgrywa tu psychoterapia. 

Zaufanie

Chciałoby się powiedzieć, że im większe zaufanie, tym lepsze relacje. To prawda, jednak wyłącznie w relacjach trwałych: bliskich związkach, przyjaźni, relacjach rodzinnych. Wówczas zaufanie daje poczucie bezpieczeństwa i emocjonalnego spokoju i staje się podstawą udanego życia z innymi.

Granice

Potrzeba kontroli

Myślenie na swój temat/Samoocena

Avatar
Marta Osińska-Białczyk

Kim jestem i co robię: Jestem psychologiem i terapeutą w trakcie certyfikacji. Zajmuję się psychoterapią w nurcie poznawczo-behawioralnym, psychoedukacją oraz szeroko rozumianym wsparciem psychologicznym. Pomaganie innym to nie tylko moja praca, ale i pasja. Dlaczego tu jestem: Jestem tu, ponieważ uważam, że każdy może mieć takie życie, jakiego pragnie. To, czy będzie ono pełne i satysfakcjonujące, zależy od stopnia szeroko pojętej świadomości siebie oraz gotowości na zmianę. Moja aktywność na portalu skupia się przede wszystkim na psychosomatyce, to jest wzajemnym wpływaniu na siebie ciała i umysłu czy też psychiki. Z czego jestem dumna w moim życiu: Jestem dumna z tego, że udaje mi się osiągać ważne dla mnie cele, choć nierzadko wymaga to mnóstwo czasu, wyrzeczeń i wyjścia poza strefę komfortu. Mam wspaniałą rodzinę, przyjaciół i satysfakcjonującą pracę o nieograniczonych możliwościach rozwoju. Moje słabości: Skłonność do perfekcjonizmu, zwłaszcza w sferze zawodowej. Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: Dotarcie do źródła, przeanalizowanie i wyciągnięcie wniosków. Czasem wystarczy zrobienie czegoś, co daje mi satysfakcję. Największa zmiana w moim życiu: Choć w moim życiu nie nastąpiła żadna rewolucyjna zmiana, jest ono pasmem zmian. Te najważniejsze zaczęły się od tego, że dzięki pewnym osobom i doświadczeniom doceniłam siebie oraz swój potencjał i przekułam to w działanie.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.