Dzisiejszy świat pędzi szybko, z każdej strony atakują nas informacje, wiele bodźców, ludzi, wszędzie nadmiar, nadmiar, nadmiar.
Jak przetrwać, kiedy jest się wrażliwą osobą?
Szybko, szybciej
W tym całym zabieganym świecie żyją ludzie wrażliwi… Czy to gatunek wymarły, na który dzisiaj ludzie dziwnie patrzą? W dzisiejszych czasach trzeba być twardym. Najważniejszy jest sukces w życiu. Ty musisz być widoczny! Wiele ludzi wychodzi z założenia, że im więcej i głośniej o Tobie mówią tym – lepiej dla ciebie. W relacjach zawodowych i w życiu musisz wiedzieć kim jesteś! Szybko i do przodu!
Dla tych, co czują więcej
Co z osobami, które są wrażliwie i za bardzo wszystko traktują poważnie? Myślą, analizują, uważają i są wyczulone na różne bodźce i sygnały ze świata zewnętrznego. Cały świat wewnętrzny, z którym nie wiadomo co zrobić i w jaki sposób sobie z nim poradzić. Wszystko wokół jest jakby bardziej wyraźne, więcej czujesz i widzisz, dostrzegasz drobiazgi. Ogromny wpływ maja na ciebie inni ludzie, to w jaki sposób Cię traktują, jak do Ciebie mówią, ile w tym wszystkim jest życzliwości, pozytywnych intencji i zrozumienia. Może częściej płaczesz i wzruszasz się zwykłymi rzeczami, dużo nie trzeba Ci do szczęścia i wszystko nosisz w sobie, a to co Cię otacza, ten cały zewnętrzny świat sprawia wrażenie jakbyś do niego nie pasował.
Bywa ciężko…
Często podczas szkoleń spotykam się w praktyce z opinią wyrażaną przez osoby bardziej wrażliwe. Tłumaczą że dostają po tyłku, że to trudne, bo wszystko przeżywają, mocniej doświadczają, za bardzo biorą do siebie i nie potrafią inaczej. Nie radzą sobie z emocjami, potrafią poczuć się urażone często podczas zwykłej rozmowy, płaczą, całe noce nie śpią po jakiejś trudnej sytuacji. Chodzą tygodniami, analizują wszystkie ważne relacje, doświadczają na każdej płaszczyźnie takich emocji jak: smutek, niepokój, złość, rozczarowanie. Często nie potrafią zrozumieć siebie, krzywdzących zachowań innych ludzi i otaczającego świata. Trudno im wrócić do równowagi. Nie radzą sobie z tym, mówiąc: „wrażliwość to moja słabość”.
Jak przetrwać…?
- ZROZUMIEĆ SIEBIE
Tak, też należę do tej grupy, ale od kiedy zrozumiałam swoją wrażliwość, wiem, że to największy dar, który sprawia, że poczujesz się wyjątkowy we współczesnym świecie. Wrażliwość wnosi coś pięknego do codziennego życia i chciałabym żebyście od dzisiaj tak myśleli o wrażliwości. Dzięki temu mam większy kontakt ze sobą i nauczyłam się dobrze czuć z wrażliwością. A co się za nią kryje? Autentyczność, prawda, zaufanie do tego, co przynosi nam życie, odwaga do wyrażania siebie, lekkość w relacjach i we wszystkim tym z czym mierzymy się w naszej codzienności. Nie muszę udawać, taka jestem, akceptuję siebie i wszystkie moje zachowania. Jeśli są one trudne, mam wgląd w siebie, staram się nad nimi pracować. To jestem cała ja, na którą składają się wszystkie emocje, myśli, z całym bagażem doświadczeń i wszystkimi wydarzeniami, które mnie ukształtowały w przeszłości.
Nasza przeszłość jest naszym największym bogactwem. Wiemy co w naszym życiu się działało, a co jeszcze nie, czego chcemy więcej, a czego mniej w naszym życiu. I nie ważne, że komuś może się to nie podobać, bo kiedy ja akceptuje w sobie swoją wrażliwość, czyli kiedy akceptuje siebie taką jaka jestem, kiedy się śmieje i kiedy płacze, „twardą” i bardziej „miękką”. Czasami taką, a czasami inną. Czasami z lepszym humorem, a czasami z większa ochotą na wewnętrzną refleksje. To jest moja wewnętrzna siła. Tak! Taka jestem, żyję w zgodzie ze sobą! Piękna, wrażliwa i dzięki temu odporna!
- ODWAGA DO ŻYCIA
Raz jesteś silny, innym razem słaby. Nie ma nic złego w byciu czasem słabszym. Słabym, ale z odwagą do życia i większą samoświadomością. Wrażliwość wymaga odwagi zmierzenia się z rzeczywistością. Czasami zmusza nas do poradzenia sobie z odrzuceniem, oceną, z tym wszystkim co inni mówią i robią, co powinieneś, jak powinieneś. To zmierzenie się z trudnymi relacjami, takimi gdzie ktoś wie lepiej od Ciebie, co powinieneś czuć i jak powinieneś postąpić.
Odwaga do doświadczenia swojej wrażliwości, to doświadczanie życia i wchodzenie często tam, gdzie coś jest trudne. To zmierzenie się z tym! To wewnętrzna gotowość do wystawienia naszej wrażliwość na komentarze i krytykę. Często ryzykujemy tym, że możemy spotkać się z obojętnością wobec naszej wrażliwości. Odwaga do życia to świadomość tego, że każdy z nas ma prawo reagować w określony sposób, w różnych sytuacjach, Ty też!
- WYRAZIĆ SIEBIE W RELACJI
Wszystko dookoła, zarówno na zewnątrz, jak i w świecie wewnętrznym dla osób wrażliwych jest bardziej intensywne niż dla innych. Naucz się o tym mówić i to nazywać! To gotowość do doświadczania obserwacji , zrozumienia siebie i innych. Co to właściwie znaczy? Czy Ty potrafisz nazwać to jak się czujesz w towarzystwie innych ludzi? Czy wiesz jak oni wpływają na twoje samopoczucie i nastrój? Co sam dajesz innym? Czy potrafisz dzielić się tym wszystkim co dobre w tobie? Swoją pasją? Co dajesz innym z siebie? To przede wszystkim odwaga do komunikowania siebie drugiemu człowiekowi. Pracuj nad sobą, obserwuj siebie, zastanów się co chcesz powiedzieć i komu. Są rzeczy, którymi się dziele, bo są ważne, bo to cała ja, moja autentyczność i prawdziwość. Są tez rzeczy, które zostawiam jedynie dla siebie, zbyt osobistych, zbyt moich, abym mogła się nimi dzielić, tego się nauczyłam jako wrażliwiec. Stawiam granice. Granice każdego z nas przebiegają gdzie indziej. Znajdź swoje granice i wyraź siebie w relacjach.
Dziękuję za ten text:) czasem mam wrażenie, że wrażliwce sa na wymarciu, cieszę sie,ze jednak nie!
Mimo,że staram sie zaprzyjaźnić z moja wrażliwością, nadal uważam ja za moja słabość, ale nie walcze z nią, tylko staram się ją zrozumieć,a to praca dzień w dzień..liczę,ze kiedyś ją zaakceptuje w pełni 🙂