Żyj uważnie.  Wszystko, czego potrzebujesz jest tu i teraz

W nieustannej gonitwie dnia codziennego, gubimy to, co najważniejsze – smak prawdziwego życia. Zajęci nieustannym planowaniem, pracą i wypełnianiem obowiązków, próbujemy złapać oddech, żyjąc w świecie e-maili, deadline’ów i kolejnych projektów. A gdy przychodzi chwila wytchnienia, nie wiemy co ze sobą zrobić. Uciekamy od siebie, w świat social mediów, szukając w nim prawdziwego życia. Tymczasem to życie jest tuż obok nas. Wystarczy wyostrzyć zmysły, by dostrzec to, co najważniejsze.

Żyj uważnie

Dlaczego uważne życie jest tak istotne? Odpowiedź jest prosta. Tylko żyjąc uważnie, żyjemy naprawdę. Tylko czując w 100% siebie, możemy podejmować świadome decyzje i dokonywać wyborów, które będą zgodne z tym, co jest w naszych sercach.  W uważności kryje się prawdziwa esencja życia, w najczystszej, najpiękniejszej i najprawdziwszej formie. I doprawdy żaden wirtualny świat nie jest w stanie z nią konkurować.

Aby żyć bardziej uważnie, wystarczy zacząć od małych kroków. Te z pozory niewielkie działania mogą jednak przyczynić się do wielkiej zmiany.

Zaloguj się do życia

Zrób porządki w swojej wirtualnej przestrzeni. W ilu miejscach doprawdy musisz być – facebook, instagram, twitter lub tiktok, co jeszcze? Jakie korzyści przynosi Ci obecność we wszystkich wirtualnych miejscach, w których masz profil? Czy istotnie wszędzie chcesz pozostać? Czy ilość znajomych, jaką posiadasz, lub liczba obserwowanych stron wnosi dużą wartość do Twojego prawdziwego życia? Warto od czasu do czasu robić przegląd obserwowanych fanpage’ów i pozostawić tylko te, które faktycznie są dla Ciebie ważne. Oczyszczanie wirtualnej przestrzeni jest równie ważne, jak uprzątniecie miejsca wokół siebie. Warto przez tydzień prowadzić obserwację, dzięki której sprawdzisz – ile czasu spędzasz w sieci, w jakich mediach społecznościowych przebywasz najchętniej, czego się dowiadujesz, jak istotne są to informacje i co wartościowego wnosi to do Twojego życia. Odpowiedź na te pytania może stać się swoistego rodzaju przebudzeniem, bo choć w XXI wieku trudno zaniechać całkowicie obecności w mediach społecznościowych, to jednak wybór – czy w wirtualnym świecie spędzamy godzinę, czy też pół dnia, ma bardzo istotne znaczenie, nikt bowiem już nigdy nie odda nam czasu, który upłynął. Warto ustalić ile czasu chcemy przeznaczyć na tego typu aktywność i tego się trzymać. Dobrze jest również raz w tygodniu zrobić sobie dzień offline. Ten czas możesz przeznaczyć na cokolwiek zechcesz – spacer, spotkanie ze znajomymi, inspirujące warsztaty –  wszystko, co tylko sprawia Ci radość. Już po miesiącu odczujesz jak znacznie jakość Twojego życia uległa zmianie na lepsze.

Wyloguj się, czyli co dobrego stanie się, jeśli (tym)czasowo będziesz offline. Spróbuj!

Uważnie jedz i pij –  w ten sposób smakujesz życia

Poranna kawa może smakować jeszcze lepiej, gdy wypijasz ją z prawdziwą radością, delektując się smakiem i aromatem. Tak samo jest z jedzeniem. Gdy jesz, skoncentruj się na tej chwili. Poczuj smak, niech ten czas będzie dla Twojego podniebienia prawdziwą radością. Nie przeglądaj telefonu podczas jedzenia, nie pisz jedną ręką na klawiaturze laptopa, a druga nie trzymaj widelca. Nie traktuj jedzenia i picia jak przykrego obowiązku – niech staną się  przyjemną chwilą dla Twoich zmysłów. 

Bądź we wszystkim, co robisz

Gdy jesteś na spotkaniu z przyjacielem, poświęć całą uwagę temu spotkaniu. Nie odpływaj myślami lecz całą sobą  zanurz się w tej właśnie chwili. Gdy jesteś w kinie lub w teatrze,  ciesz się z tego, że sprawiasz sobie radość, pozostawiając myślenie o rzeczach do zrobienia na inny moment. Twoje życie naprawdę nie ulegnie poprawie, jeśli robiąc jedną rzecz, myślisz o czymś zupełnie innym. Ksiądz Kaczkowski mawiał – Tylko nie martw się przez cały dzień, wyznacz sobie na to godzinę, a potem ciesz się życiem. – Trzeba przyznać, że w tych słowach zawarta jest wielka mądrość. Uporczywe myślenie o różnych problemach, nie przyniesie ani ulgi, ani rozwiązania. Za to odbierze radość chwili, która obecnie trwa.

Uporządkuj swoje myśli zapisując je w dzienniku

 Dobrym sposobem na uporządkowanie swoich myśli i uczuć jest prowadzenie dziennika. Przelewając myśli na papier dajesz sobie szansę na oczyszczenie, uwolnienie i zdystansowanie się od spraw, które zajmują twój umysł. W dzienniku możesz prowadzić również podsumowanie każdego dnia, zapisując – za co możesz być wdzięczna, czego się nauczyłaś i co sprawiło, że ten dzień będzie dla ciebie niezapomniany. 

Obserwuj świat dookoła siebie

Magia kryje się w codzienności. Odkryjesz to, gdy wybierzesz się na uważny spacer. Zobacz, co Cię otacza! Ile drzew, ilu ludzi, ile uśmiechów, kolorów, doznań. Traktujemy jak oczywistość, wszystko to, czego doświadczamy. Tymczasem dla człowieka, który odzyska wzrok, spojrzenie na świat jest prawdziwym cudem, cudem, którego nie można z niczym porównać i pięknem, którego nie w sposób opisać żadnymi słowami.

 Świat oferuje nam wiele, pozostaje pytanie, czy to dostrzeżemy? Sami decydujemy, czy chcemy żyć naprawdę, ciesząc się esencją uważności, czy wolimy uciekać od życia i od siebie. Pytanie, co w zamian zyskamy?

Autor: Magda (Milee) Milewska

Magda (Milee) Milewska
Magda (Milee) Milewska

Magda (Milee) Milewska, psycholog oraz coach. Obserwatorka życia. Kobieta idąca za głosem serca. Autorka kursu "Jak odkryć swoje zawodowe powołanie", twórczyni kart rozwojowych oraz kart z afirmacjami i modlitwami. Tworzy usługi i produkty dla kobiet, aby pomóc im odkryć ich prawdziwe piękno i potencjał.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.