Jak dbać o siebie, gdy partner cierpi na chorobę psychiczną?

Do każdego, kto troszczy się o partnera i boryka się z poczuciem winy, gdy poświęca czas dla siebie, pamiętaj, że zasługujesz na czas i troskę — a im lepiej dbasz o siebie, tym lepiej możesz do ukochaną osobę.

Przyjmij rutynę działającą na Twoją korzyść

Postanowiliśmy zidentyfikować kilka praktyk, które pomogą osobie na co dzień zmagającej się z chorobą psychiczną poprawić zdrowie i samopoczucie.

Kiedy twój partner jest chory, opiekowanie się i równoważenie życiowych wyzwań zwykle odrzuca twoją typową rutynę, co jest kluczem do utrzymania własnego zdrowia podczas opieki.

Artykuły promujące samoopiekę nieustannie głoszą korzyści płynące z masażu lub kąpieli z bąbelkami. Rzeczywistość sytuacji jest jednak taka, że jeden masaż lub jedna kąpiel z bąbelkami nie naprawi nieprawidłowego życia. Musisz raczej wypracować codzienne nawyki, które będą Cię podtrzymywać na duchu.

Znajdź swój krąg

Kolejnym ważnym krokiem w utrzymaniu dobrego samopoczucia jest utworzenie zaufanego kręgu osób, które mogą pomóc w opiece nad współmałżonkiem. Ta grupa powinna być poinformowana o stanie zdrowia współmałżonka i chętnie wkroczyć, gdy będziesz potrzebować wsparcia. Cała opieka, nie powinna i nie może spaść na ciebie. Dzielenie się ciężarem zapobiega wypaleniu, a także wzmacnia relacje z partnerem.

Znalezienie i rozwinięcie tego wewnętrznego kręgu, może być wyzwaniem. Wymaga szczerej rozmowy z ludźmi w twoim życiu; daj im znać, co się dzieje i czego możesz potrzebować. Przeważnie ten krąg obejmuje rodzinę i kilku bliskich przyjaciół.

Otwórz się

pastedGraphic_1.png

Kiedy twój partner zmaga się ze swoimi problemami, a ty dźwigasz większość obowiązków związanych z opieką, będziesz musiał porozmawiać o swoich doświadczeniach. Butelkowanie lęków, myśli, a nawet urazy może sprawić, że uczucia te staną się jeszcze potężniejsze i bardziej bolesne.

Jedną z opcji jest rozmowa z zaufanym członkiem rodziny lub przyjacielem. Jeśli nie chcesz zdradzić zaufania partnera, rozmawiając dogłębnie o jego zdrowiu i zmaganiach, możesz porozmawiać o tym, jak ta sytuacja wpływa na Ciebie. Twoje uczucia są ważne i godne uwagi.

Jednak prawdopodobnie najlepszym źródłem wskazówek i wsparcia jest właściwy terapeuta. „Właściwy”, ponieważ niektórzy będą lepiej dla ciebie pasować niż pozostali. Możesz zebrać rekomendacje i spotkać się z kilkoma praktykami, aby zobaczyć, jaka relacja najlepiej będzie pasować. Przy czym w obecnych czasach nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z aplikacji, która oferuje psychoterapię online za pośrednictwem telefonu komórkowego. Terapia przez Internet bowiem stale się rozwija i oferuje pomoc 24/7 wszystkim potrzebującym. Doprowadzenie do rozmowy partnera z terapeutą z pewnością przyczyni się do skutecznego leczenia.

pastedGraphic_2.png

Wsparcie psychologiczne online, kiedy tego potrzebujesz – hh24

Podsumowanie

Niezależnie od sytuacji, w której znalazł się związek osoba żyjąca na co dzień z człowiekiem obarczonym problemem psychicznym koniecznie musi zadbać o swoje zdrowie i nastrój. To można osiągnąć za sprawą rozmów z najbliższymi i sięgnięciem po pomoc w postaci terapii online

Avatar
Anna Węgrzyn

JEŚLI POTRZEBUJESZ: - wydobycia swojego potencjału zawodowego, - pomocy w budowaniu wizerunku swojego i firmy, - wsparcia w procesie zmiany pracy, - wsparcia w procesie zmiany swojego życia na lepsze, NIE CZEKAJ! SKONTAKTUJ SIE JUŻ DZIŚ! aw@annawegrzyn.pl Kim jestem i co robię: Z wykształcenia prawnik, z doświadczenia księgowa, dyr. HR, sprzedaży i marketingu, z powołania i zamiłowania coach International Coaching Community. Jako coach pomagam firmom, ich pracownikom a także indywidualnym klientom wydobyć wszystkie najlepsze cechy z siebie i innych, by móc je wykorzystać w drodze do wspólnego sukcesu. Dla moich klientów słowa takie jak motywacja, potencjał osobisty, rozwój zaczynają nabierać znaczenia, kiedy we współpracy ze mną uświadamiają sobie, jak wymierny może być efekt ich starań, gdy potrafią zarządzać własnymi naturalnymi umiejętnościami. To największa satysfakcja w mojej pracy być świadkiem zmian, które czynią człowieka szczęśliwszym. Dlaczego tu jestem? Magazyn Zmiany w Życiu to realizacja moich marzeń. Stworzyłam to miejsce aby pomagać innym w znalezieniu drogi do siebie i do prawdziwej radości z życia. Ludzie, których poznałam w procesie przygotowań i realizacji projektu tylko utwierdzili mnie w przekonaniu, że to właściwa droga. Dziękuję Wszystkim za wsparcie. Z czego jestem dumna w moim życiu: Jestem wierna swoim zasadom Nigdy nie zrobiłam niczego wbrew sobie dla korzyści. Wszystkie decyzje w moim życiu były podyktowane sercem. Efekt jest cudowny, mogę powiedzieć z pełną satysfakcją, że niczego nie żałuję i wszystko w życiu zrobiłabym tak samo. Moje słabości: Niecierpliwość i coraz gorzej znoszę poranne wstawanie. Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: perfumy Cerruti 1881 różowe, pierwszą butelkę kupiłam za większą część mojego wynagrodzenia i do dziś pamiętam uczucie radości, jakie mi towarzyszyło przy zakupie. Od tamtej pory zawsze mam je na półce, nawet patrząc na butelkę uczucie powraca. Do tego płyta Yanni i jego „One man's dream”. Największa zmiana w moim życiu: Moje życie to ciągłe poszukiwania i zmiany. Największe i najtrudniejsze miały miejsce w 2012 roku. Przestałam się uśmiechać i w głębi duszy czułam, że powinnam być w innym miejscu. Dlatego w jednym momencie zdecydowałam się zostawić ówczesną rzeczywistość i znaleźć nową drogę na każdej płaszczyźnie. Miejscowość: Warszawa

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.